Szwecja: po ponad pół wieku Volvo zdetronizowane w rankingu sprzedaży

Pierwszy raz od ponad pół wieku to nie model Volvo był najlepiej sprzedającym się samochodem w Szwecji. W 2016 r. największą popularnością cieszył się samochód wyprodukowany przez niemiecki koncern Volkswagen - wynika z opublikowanych we wtorek danych.

Szwecja: po ponad pół wieku Volvo zdetronizowane w rankingu sprzedaży
Szwecja: po ponad pół wieku Volvo zdetronizowane w rankingu sprzedaży (fot. Carlos Barria / FORUM)

W zeszłym roku klienci w Szwecji najczęściej wybierali Volkswagena Golfa - informuje w raporcie krajowe zrzeszenie producentów samochodów. Mimo tego Volvo nadal utrzymuje największy udział całościowy w tamtejszym rynku.

W 2016 roku prawie 6 proc. nowych samochodów w Szwecji stanowiły golfy. Modele Volvo V70, S90 i V90 uzyskały razem 5,7 proc. Poprzednim razem do podobnej sytuacji doszło w 1962 roku, kiedy bestsellerem na szwedzkim rynku był Volkswagen Garbus.

Mimo że Volvo należy do chińskiego koncernu Zhejiang Geely Holding Group, to nadal uważane jest za szwedzką markę.

Obecnie ponad jeden na pięć jeżdżących (21,5 proc.) po szwedzkich drogach samochodów został wyprodukowany przez Volvo. Dla porównania w tym zestawieniu Volkswagen zanotował wynik 15,7 proc. W ciągu ostatnich 20 lat najpopularniejszym samochodem w Szwecji był model V70, obecnie zastąpiony nowszym V90.

Szwedzkie stowarzyszenie producentów samochodów podkreśla, że w zeszłym roku pobito rekord sprzedaży aut. Odnotowano 372 tys. nowych rejestracji, co stanowi wzrost względem 2015 roku o 8 proc. (PAP)

lm/ jbr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Patryk

Ciekawe ciekawe... skoro się nie sprzedaje to czemu jest coraz bardziej popularne zarówno w Stanach jak i Azji? Ranking podsumowuje sztuki bez względu na klasę auta.

! Odpowiedz
0 0 ~kamil

Hehe dokładnie. Co do popularności na rynku amerykańskim czy azjatyckim to nie jest tam jeszcze na samej górze ale dzielnie do tego dąży i z tego co obserwuje rynek to idzie im bardzo dobrze.

! Odpowiedz
0 0 ~kmoran

Volvo ciągle podnosi sprzedaż w tym, że teraz nie ogranicza się już do rynku europejskiego. Coraz więcej sprzedaje na rynek azjatycki jak i amerykański. Straci lidera u siebie w kraju ale zyska dużo więcej na innych często bogatszych rynkach - opłaca się? ;)

! Odpowiedz
0 0 ~Borat

Trafiłeś w sedno. Jasne że się opłaca. Poza tym jak oni produkują coraz bardziej ekskluzywne auta to nie dziwne że szukają klientów na innych rynkach.

! Odpowiedz
3 2 ~783892

no dobra ale co na to rysiek PETRUgalia????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 6 ~konrad

czy aby naprawde takie chińskie przedsiębiorstwo skoro prezesem firmy jest niejaki Håkan Samuelsson?
Skandynawowie z Danii, Szwecji, Norwegii maja multum potężnych firm z siedzibami w Chinach tylko po to by obniżać koszty i konkurować z resztą świata...

! Odpowiedz
1 4 ~PasazerNostromo

Tym bardziej, ze Szwecja jest najwiekszym pieklem podatkowym na naszej planecie (prosze powiedziec jesli sie myle, bo wiekszego nie znam).

! Odpowiedz
0 1 ~miron

Nie tylko ze skandynawii :P większość jak nie wszyscy duży gracze produkują w krajach azjatyckich także nie ma tu co się dziwić.

! Odpowiedz
0 1 ~kalin odpowiada ~PasazerNostromo

To by się zgadzało bo ceny mają kosmiczne - bynajmniej na nasze zarobki. Skoro mogą nadal trzymać standardy a zarabiać więcej to czemu nie? Poza tym chyba mają ochotę na większe udziały w rynkach poza europą ;)

! Odpowiedz
0 0 ~Babaduk odpowiada ~PasazerNostromo

Moim zdaniem to chodzi bardziej o pozyskanie nowego i bogatego klienta. dzięki temu, że będą mieli fabryki a 3 kontynentach będę bliżej nich. Poza tym jaki to prestiż.

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl