REKLAMA

Szwecja nie zamierza oddać Polsce "Statutu Łaskiego" zrabowanego w XVII wieku

2022-07-31 10:52
publikacja
2022-07-31 10:52
Szwecja nie zamierza oddać Polsce "Statutu Łaskiego" zrabowanego w XVII wieku
Szwecja nie zamierza oddać Polsce "Statutu Łaskiego" zrabowanego w XVII wieku
/ pamiecpolski.archiwa.gov.pl

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde poinformowała, że nie zamierza oddać Polsce Statutu Łaskiego z 1506 roku, zrabowanego przez Szwedów podczas potopu szwedzkiego (1655-1660). Z inicjatywą zwrotu cennego dokumentu wystąpił parlamentarzysta prawicowej partii Szwedzcy Demokraci.

W pisemnej odpowiedzi Linde powołuje się na "restrykcyjną praktykę w sprawie zwrotu łupów wojennych, stosowaną przez większość państw". "Takie podejście jest charakterystyczne nie tylko dla Szwecji. Łupy wojenne z XVII wieku są legalnymi zdobyczami zgodnie z ówczesnym prawem międzynarodowym" - podkreśla Linde.

Szefowa MSZ Szwecji dodaje, że kwestie zwrotu łupów wojennych są "skomplikowane", a w niektórych przypadkach "może być trudne do ustalenia, jakiemu państwu lub osobie fizycznej obiekt miałby zostać przekazany".

Statut Łaskiego znajduje się obecnie w zbiorach Uniwersytetu w Uppsali.

W połowie lipca parlamentarzysta prawicowej partii Szwedzcy Demokraci Bjoern Soeder zaproponował oddanie Polsce Statutu Łaskiego. W zapytaniu do szefowej szwedzkiej dyplomacji polityk prosił o "podjęcie inicjatywy na rzecz zwrotu Statutu Łaskiego ze względu na znaczenie tego dokumentu dla Polski oraz sposób, w jaki Polska działa na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju". Polski parlament jako jeden z pierwszych ratyfikował przyjęcie Szwecji oraz Finlandii do NATO.

Soeder podkreślił, że zachowały się na świecie jedynie dwa Statuty Łaskiego, jeden znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, a drugi okaz przechowywany jest w Szwecji, "po tym, jak został zrabowany przez Szwedów w XVII wieku wraz z innymi bezcennymi skarbami polskiej kultury".

Parlamentarzysta dodał, że "Statuty Łaskiego mają szczególne znaczenie w Polsce, będąc pierwszymi ilustrowanym drukami w tym kraju".

W 2016 roku dokumenty trafiły na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

Statut Łaskiego z 1506 roku (uchwalony w 1505 roku) to pierwszy wydany drukiem zbiór praw Królestwa Polskiego sięgających czasów króla Kazimierza Wielkiego. Wydano go na polecenie króla Aleksandra Jagiellończyka, a inicjatorem przedsięwzięcia był kanclerz koronny Jan Łaski, późniejszy arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, od którego zbiór wziął swoją nazwę. Jest przechowywany w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Bjoern Soeder jest jednym z czołowych polityków prawicowej partii Szwedzcy Demokracji, trzeciej siły w parlamencie Szwecji (Riksdagu). W latach 2014-18 był drugim wiceprzewodniczącym izby. Polityk jest delegatem do OBWE, znany jest z zainteresowania polskimi sprawami, w mediach społecznościowych publikował zdjęcia ze spotkań z ambasador RP w Sztokholmie Joanną Hofman.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (40)

dodaj komentarz
nazare
No i całe szczęścicie. Jak jeden z egzemplarzy będzie w skandynawii jest większe prawdopodobieństwo jego przetrwania. Ile manuskryptów i dzieł polskiej kultury i historii przetrwało dzięki temu, że podczas II wojny była w Szwecji. A przecież naukowcy i tak maja tam nieograniczony dostęp do badań. Myślec ludzie myśleć.
zops
Na szwedzkich pustkowiach nic nie ma, najwyżej nieliczne prawdziwki w szczelinach skalnych i lodowych.
po_co
Statut Łaski rozpoczyna się od słów "Wspólny przywilej Królestwa Polskiego" doprawdy trzeba być wybitnie uzdolnionym aby odkryć którego państwa dotyczy.
pstrzezek
Dobre dobre, rozszerzamy temat "reparacji" na inne kraje? ;) Fajny motyw by odwrócić uwagę od rzeczywistych problemów. Dziwne tylko że od ruskich nigdy nie chcieliśmy reparacji za II wojnę i 50 lat komuny. Tak już logika twardego elektoratu :)
and00
Tak, to logika
Ruskie i tak nic nie oddadzą
Trzeba być realistą a nie euroentuzjastą
aszkenazyjski
Czyli kradzież dobra i jeszcze te tłumaczenie szwedzkiego MSZ.

Tak, ze jak widzicie towarzyszu pstrzezek macie ta „ dobroc”)wpajana.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
faramir_z_gondoru
Gdyby Szwedzi zostali zobowiązani do zwrotu zrabowanych rzeczy z Polski, to musieliby zamknąć 70% muzeów w swoim kraju. Kto był to wie. Znajdziecie tam nie tylko insygnia królów polskich czy dzieła dztuki, ale nawet bogato zdobione futryny okienne, żyrandole czy .... posadzki.
qwertas
Zablokować wejście Szwecji do NATO?
fakt2
Narodowa paranoja jak "Kali ukradł to dobrze, a jak Kalemu ukradli to złe".
Idąc drogą pseudo geniuszy może okazać się, że my powinniśmy oddać sąsiadom dużo więcej.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki