Szwecja: handel narkotykami w stołecznej bibliotece

Handel narkotykami poprzez książki to problem, z jakim od miesięcy boryka się biblioteka w dzielnicy Tensta w Sztokholmie. Z powodu zagrożenia dla bezpieczeństwa placówce grozi zamknięcie, o czym w czwartek poinformował jej kierownik.

(YAY Foto)

"Książki na półkach są wykorzystywane do wymiany torebek z narkotykami na pieniądze. Zdarzało się, że bibliotekarze wyczuwali zapach konopi" - powiedział w rozmowie ze Szwedzkim Radiem Kristofer Gren, któremu podlega biblioteka w Tensta.

Kierownik biblioteki podkreślił, że "jeśli problem handlu narkotykami nie zostanie rozwiązany, placówka zostanie zamknięta". "Nie możemy narażać na niebezpieczeństwo naszych pracowników ani czytelników" - zaznaczył.

W bibliotece w Tensta, tak jak w innych tego typu instytucjach w Szwecji, odbywają się spotkania integracyjne dla dzieci, darmowe korepetycje oraz lekcje języka szwedzkiego dla imigrantów.

Według szefa lokalnej policji Daniela Mattsona problem w bibliotece w Tensta jest znany, a funkcjonariusze "ciężko pracują, zwalczając handlarzy narkotyków".

Rejon Tensta wraz z sąsiadującym z nim Rinkeby uważane są za tzw. złe dzielnice. Znajdują się w nich blokowiska, w których zamieszkują głównie imigranci. Częściej niż w innych dzielnicach Sztokholmu dochodzi tam do podpaleń samochodów lub strzelanin, które - jak przyznaje policja - są efektem porachunków zwalczających się gangów narkotykowych.

Do przypadków naruszenia porządku dochodziło wcześniej także w innych sztokholmskich bibliotekach. Na przykład grupy nastolatków terroryzowały bibliotekarzy i czytelników, zrzucając książki z regałów. Na złe warunki pracy z tego powodu skarżyły się związki zawodowe pracowników bibliotek. W kilku problematycznych placówkach tymczasowo zatrudniono ochroniarzy.

Socjaldemokratyczny rząd obiecał w zeszłym roku wzrost nakładów na biblioteki, które są uważane w Szwecji za miejsca sprzyjające integracji. "Potrzebujemy bibliotek, gdyż rosną nierówności społeczne. Maleje zaufanie między ludźmi oraz ogólnie do społeczeństwa" - mówiła w ubiegłym roku podczas konferencji "Dni biblioteki" w Sztokholmie minister finansów Magdalena Andersson.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ cyk/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil