Szwecja chce usunąć z programu nauczania hymn narodowy

2019-11-08 14:54
publikacja
2019-11-08 14:54

Szwedzka Agencja ds. oświaty (Skolverket) w projekcie nowej podstawy programowej dla szkół podstawowych zaproponowała wykreślenie nauki hymnu narodowego. Propozycję skrytykowali politycy centroprawicowej opozycji.

/ Pexels

Według projektu agencji podlegającej szwedzkiemu ministerstwu edukacji na lekcjach muzyki w młodszych klasach w szkole podstawowej zniesiony zostanie wymóg nauki hymnu narodowego, psalmów oraz tradycyjnych pieśni nordyckich. W nowej podstawie programowej zapisano jedynie, że uczniowie zobowiązani będą do nauki "muzyki nawiązującej do rzeczy, które znają z codzienności, a także tradycji muzycznych związanych z różnymi świętami".

Wycofania propozycji Skolverket zażądała wiceprzewodnicząca parlamentarnej komisji edukacji Kristina Axen Olin. "Brak hymnu w programie nauczania to dowód, że przestajemy uczyć historii Szwecji. Dobrowolnie rezygnujemy z nauczania wartości, które są podstawą naszej tożsamości" - stwierdziła posłanka opozycyjnej konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. Podobnie uważa rzecznik Liberałów ds. szkolnictwa Roger Haddad . "Nie możemy mieć zaufania do instytucji, która usuwa z programu nauczania kluczowe elementy szwedzkiej historii" - dodał.

Według Anny Wasterholm ze Skolverket pominięcie pewnych elementów w programie nauczania nie musi mieć poważnych konsekwencji. "Chcemy uniknąć przeciążenia programu szczegółami" - tłumaczy Anna Westerholm ze Skolverket, zaznaczając, że projekt jest konsultowany z nauczycielami.

Skolverket gotową podstawę programową dla szkół podstawowych ma przedstawić szwedzkiemu rządowi w połowie grudnia. O przyszłości dokumentu zdecyduje socjaldemokratyczna minister edukacji Szwecji, Anna Ekstroem.

Wcześniej kontrowersje wzbudziły ujawnione przez media propozycje rezygnacji z nauczania biblii oraz antyku z lekcji historii. Po fali krytyki, starożytność ma być nadal obecna w szkołach.

Hymn narodowy Szwecji "Du gamla, du fria" (O, dawna, o, wolna) powstał w 1844 roku i odnosi się do piękna skandynawskiej natury. Autorem tekstu jest Richard Dybeck, muzyka została oparta na szwedzkiej melodii ludowej.

W wielu szwedzkich szkołach, zwłaszcza na zdominowanych przez imigrantów przedmieściach dużych miast, większość stanowią uczniowie mówiący w domach w swoim ojczystym języku. Mają oni prawo do dodatkowych lekcji tego języka w szkole.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
drabio
Nie wiem czym podyktowana jest decyzja Szwedów, ale faktem jest że rozleniwione społeczeństwa zachodnie które od ponad 20 lat ślęczą przed komputerami i ich następcami - smartfonami odrywają się od rzeczywistości. Nie zakładają rodzin, rezygnacja z pełni życia albo się zaharowujac albo ślęcząc przed kompem. Zaprzeczają Nie wiem czym podyktowana jest decyzja Szwedów, ale faktem jest że rozleniwione społeczeństwa zachodnie które od ponad 20 lat ślęczą przed komputerami i ich następcami - smartfonami odrywają się od rzeczywistości. Nie zakładają rodzin, rezygnacja z pełni życia albo się zaharowujac albo ślęcząc przed kompem. Zaprzeczają naturze człowieka dlatego natura ta ginie, na ich miejsce idzie inna ale ona tez po pokoleniu traci przywiązanie do twardej rzeczywistosci jak poprzednicy.

Bicie i plucie na innych ludzi nikomu nie pomaga. Jest to siła niszcząca zarówno agresora jak i ofiarę. Gdyby szwedzki rząd obrał drogę zderzenia kultur organizacja państwowa leglaby w gruzach targana wojna domową, a ci którzy walczyliby wcześniej czy później zgineliby lub mieliby piętno na życie PTSD, z którym ciężko się żyje w rodzinie, w społeczności. Ci którzy uciekliby zapewne rozwinęłaby się w sprzyjających warunkach tak jak uciekli ci idzie którzy przybyli do tejże Szwecji. Jednakże Szwedzi rezygnując z elementów tożsamościowych popełniają błąd ponieważ to szkola uczy zrozumienia dla spolecznosci w której dzieci będą żyły pracowały i się realizowały bez względu na kolor skóry oraz pochodzenie. Brak zrozumienia czy akceptacji dla tego otoczenia (prawa, społeczności) wyrzuci je na margines i zantagonizuje społeczność.

Kiedy żyje się na styku kultur ważne jest aby dostrzegać to co jest pełniejsze wyższe w organizacji gdzie można rozwijać się lepiej. Szwecja jako kraj o wielkich osiągnięciach dla nauki, kultury niewątpliwie znaczniejszą jest aniżeli przybywający migranci i ich kultura a zwlasza ci który na ustach mają sprowadzenie roli kobiet do niewolnika, czy brutalne prawo szariatu. Szwedzi powinny podkreślać to w sposób miękki ale konsekwentny. Ci którzy się na to nie godzą albo powinni wyjechać albo się przystosować do warunkow. Jeżeli zaczną łamać prawo to wtedy sąd i więzienie z uzasadnieniem wyroku odczytanych wszystkich członkom rodziny po ukończeniu 18 roku życia, co by było dla nich jasne dlaczego tata lub wujek siedzi 15 lat. A to po to by zwykła szuja nie stała się wzorem do naśladowania dla.dzieci.

Pozostaje jednak pytanie czy ci którzy przybywają do Szwecji mają tego świadomość że to co wyniesli z domu co sprawiło że istnieją na tym świecie może być gorsze od tego co osiągnęli inni z zwlasza ci między którymi chcą żyć i się rozwijać... Właśnie to rodzi napięcie. .z jednej strony pokolenie ludzi komputera rozwygodzonych kultur zachodu z drugiej ludzie którzy codziennie doświadczeni warunkami skrajnymi który siła demografi i brutalnej kultury zaczynają prawem natury dominować i wtedy to Szwedzi staną przed dylematem czy trwać przy wyższym prawie które tworzy dobrobyt ich krają czy przyjąć stan faktyczny.

I tutaj powiem rzecz chyba najbardziej kontrowersyjną dla Polaków którym też się czuje. Donald Tusk wprowadził wiek emerytalny 67 lat (dla tych ludziktorzy mieliby zdrowie pracować) po to aby chronić rynek pracy przed napływem siły roboczej, ale dobra zmiana zaczęła rozdawać na prawo i lewo ciazac ludziom pracy. Tusk wycofał.sie z kandydowania bo wygodniej będzie mu nie słuchać obelg rozjuszonych fanatykow, rodzina nie będzie poddana presji. Poza tym on chce być zwycięsca (w sensie osobistym) a nie widząc szans na zwycięstwo nie kandyduje w gruncie rzeczy robi to samo co Szwedzi... Jeżeli ograniczymy wybryki dobrej zmiany między innymi dodruk pieniędzy na zlecenie rządu co jest czysta kradzieżą ryb z mętnej wody" sukcesem będzie jak prezydent będzie respektował konstytucję i nazywał kradzież po imieniu.

Ale zaraz.pis zrobi mnie na czerwono ale cóż prawda w oczy kole..
and00
Taki lewicowy manifest, szczyt naiwności
Ale tak się nie da
To jest wewnętrznie sprzeczne
Najpierw dziwna teza że w wypadku zderzenia kultur " organizacja państwowa ległaby w gruzach"
Czemu???
Ale ..."Ci którzy się na to nie godzą albo powinni wyjechać"
Czyli jednak masowe deportacje
Taki lewicowy manifest, szczyt naiwności
Ale tak się nie da
To jest wewnętrznie sprzeczne
Najpierw dziwna teza że w wypadku zderzenia kultur " organizacja państwowa ległaby w gruzach"
Czemu???
Ale ..."Ci którzy się na to nie godzą albo powinni wyjechać"
Czyli jednak masowe deportacje :)))) Czy sami z siebie nagle powinni stwierdzić że pomimo że przedarli się w końcu na fajny socjal, to jednak wyjadą bo ich światopogląd jest inny i "powinni" wyjechać :)))
A Tusk nie wprowadził emerytury w 67 żeby chronić rynek pracy, a żeby zmniejszyć some wypłat z ZUS
Nazywanie przeciwników Donalda "rozjuszonymi fanatykami" w przeciwieństwie do nowych Szwedów którzy pomimo że są zwolenników szariatu, terroryzmu i całkowicie nietolerancyjni pozbawienie ich takiego określenia sporo mówi o autorze
ps
Obecnie telefony i internet mają wszędzie, nawet w tych krajach z których ci biedni nietolerancyjni emigranci przyjeżdżają, i każdy z nich ma odpowiedni telefon
drabio odpowiada and00
Nie rozumiem o czym mowisz mówiac o lewicowym manifescie - raczej wydaje mi się ze chodzi tobie o ten hymn szwedzki - jeżeli tak to tego nie wiem czy decydujacym argumentem była lewicość osoby lub grupy która o tym zdecydowała. Nie wiem na ile jest to naiwnośc a na ile przemyslana decyzja która ma zmienić chrakter tego Nie rozumiem o czym mowisz mówiac o lewicowym manifescie - raczej wydaje mi się ze chodzi tobie o ten hymn szwedzki - jeżeli tak to tego nie wiem czy decydujacym argumentem była lewicość osoby lub grupy która o tym zdecydowała. Nie wiem na ile jest to naiwnośc a na ile przemyslana decyzja która ma zmienić chrakter tego pańśtwa?

Nie wiem tez czy wiadomośc ta nie jest z dupy strzelona... po prostu fake news..

co do "wewnetrznej sprzecznosci" nie wiem co masz na myśli czyli co nazywasz wewnetrzna sprzecznoscia wiec nie moge sie odnieść....

Moge odnieśc sie do tego czemu organizacja "panstwowa leglaby w gruzach"nie bede tobie opisywł mechanizuy jak otwarta wojna niszczy więzy miedzyludzkie, porzadek społeczny, więzy rodzinne i wyzwala najmroczniejsze instynkty stajace sie siła wyniszczającą bez wzgledu na kolor skóry tylko na możliwośc przetrwania - zysku.
Podam przykład Francji z czasów Sakoziego który to probował siła przywrócić imigranckie przedmiescia Paryża do porządku: zdemolowanie sklepy, spalone budynki, ofiary oraz ranni, miejsca gdzie nie ma władzy a jest anarchia gdzie silniejszy może zrobic co mu się zywnie podoba - czyii gdybyś był mieszkał na przedmiesciu Paryża tym czasie ktokolwiek silniejszy od ciebie mógłby ciebie wyciagnąc siłą od komputera i dla zabawy wylądować swoje frustracje... a ty mogłbys go zastrzeić. ale znamiennym jest że sledzac losy tych którzy obłowili sie na tych kradzierzach w czasie zamieszek - to wiekszość wyjechała w bezpieczne miejsce gdzie jest prawo spokoj oraz porzadek ale majac zasob pieniedzy staja na uprzywilejowanej pozycji - to tak jak oligarchowie w Rosji czy sam Putin najmarniej jego dzieci. To wiesz już dlaczego?

Ci którzy NIEgodza sie na porzadek prawny oraz społeczny "powinni wyjechac" tak bo jeżeli mają zabijać, poniżać, kłamać, a cnotę czynią z mordowania, kadzieży, SIANIA PROPAGANDY jak TVP, klamstw to takie kanalie sami przez się niech beda swiadomi tego że swymi czynami zasluża na swoj los (wiezienie-jezeli dosiegnie ich panstwowy aparat sprawiedliwosci). swoją drogą klamcy oraz zlodzieje sa obecni w polskiej wladzy te klamstwa oraz ciemne intereesy (Banas) rzucają sie na dobre imie oraz wiarygodnosć Polski jako panstwa do którego zaufanie mają obywatele. jeżęli nie wiesz o czym pisze to zapytam ciebie. Gdyby decyzja lub orzeczenie zależało od Pana Banasia zaufałbyś takiemu - ten kombatant zaufał... to samo kto inny łamiać konstytucje.. on mogł inni też zaczną...

Masowe deporacje jezeli to konieczne ale zgodnie z litera prawa po wyroku sądu albo do zakładu penitencjarnego albo do kraju pochodzenia jeżeli nie ma obywatelstwa i nie są to nowe radykalne poglady tylko takie mamy prawo, w Szwecji jest podobnie. I nie próboj przypiac mi latkę fanatyka manipulając pojeciami masowe deportacje - bo to sie kojaarzy z czyms innym a mianowicie z totlitaryzmem gdzie prawo jednostki nie istnieje, nie ma prawa ani uczciwego proceu jest tylko wola wodza i jego charty. Rowne prawo powinno obowiazywac wszystkich - powiedz to Panu Banasiowi i tym czlonkom raz nadzorczych pierdzacych postołkach.... temu co wieze budował też możesz wspomnieć.

Na koniec powiem tobie: szanuj swoj kraj jak matke karmiacą i nie pisz glupot oderwanych od rzezywistosci nawet jeżęli o innych chodzi o sobie i czastkowo Polsce wystawiasz laurke jak ciebie wychowała. Jeżeli pojawisz sie na jakims marszu nie pisz obraźliwyh haseł na fladze polskiej na kogokolwiek bo to obraza dla matki, bo nie po to ona cie karmi i chowa abyś jej dobru sie sprzeniewierzał i jakoby na jej piersi wypisywał głupoty. Jestes Polakiem. dobrze, pozwól także aby inni także mogli być Polakami bo łączy nas praca i etos polski a dzielą .... politycy i ryje od koryta jak Banaś czy kilku innych którzy bezkarnie kalają dostojenstwa jakimi ich obdarzono.
silvio_gesell
Moim zdaniem dobry ruch, bo państwo nie jest od tego by uczyć muzyki. Muzyka tworzy państwo, nie odwrotnie.
slawekkry
Następnym krokiem będzie zakończenie nauki historii Szwecji w szkołach , a następnie krok 3 koniec nauki języka szwedzkiego
lightning_network
kalifat szwedzki, kalifat francuski, kalifat niemiecki - pięknie się nam Europa rozwija...
artur17
Wróci do władzy PO to razem z SLD i Zielonymi zaczną budować kalifat polski. Dulkiewicz i Trzaskowski otwarcie chcą importu islamistów.
set79
Bardzo dobry pomysł, szkoda że tak późno, kolejny krok w zmierzaniu do...
potiomkin
Piszą o Szwecji a na zdjęciu jakieś blond dzieci z niebieskimi oczyma. Szwedzi mają ciemne karnacje i ciemne włosy. Wiem bo byłem i widziałem.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki