REKLAMA

Szwajcarzy są za podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet [Wyniki referendum]

2022-09-25 18:58
publikacja
2022-09-25 18:58

Według wstępnych oficjalnych wyników Szwajcarzy opowiedzieli się w niedzielnym referendum za podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet z 64 do 65 lat i za podniesieniem stawki VAT, ale przeciwko rezygnacji z hodowli przemysłowej zwierząt. Frekwencja wyniosła ok. 52 proc.

Szwajcarzy są za podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet [Wyniki referendum]
Szwajcarzy są za podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet [Wyniki referendum]
fot. elesi / / Shutterstock

Za podniesieniem wieku emerytalnego kobiet zagłosowało ok. 50,6 proc. obywateli, a 49,4 proc. było przeciw.

56 proc. Szwajcarów zagłosowało również za podwyższeniem stawki VAT z 7,7 proc. do 8,1 proc. Ok. 63 proc. wyborców było przeciw propozycji zrezygnowania w kraju z hodowli przemysłowej zwierząt.

Zgodnie z proponowaną reformą systemu emerytalnego, kobiety w Szwajcarii będą pracować tak długo, jak mężczyźni. Podniesienie stawki VAT jest powiązane z tym planem, ponieważ ma pomóc w uzupełnieniu środków finansowych w systemie emerytalnym. Według danych podawanych przez władze liczba emerytów rośnie w Szwajcarii szybciej niż osób pracujących - długość życia rośnie, a kobiety żyją średnio dłużej niż mężczyźni.

Według przeciwników reformy będzie ona całkowicie spoczywać na barkach kobiet, których świadczenia emerytalne są zwykle niższe niż mężczyzn, a poprzez planowane zmiany nierówność i niesprawiedliwość, "jakie od dawna nękają kobiety w Szwajcarii", zostaną uwydatnione - podała agencja Associated Press.

Odrzucona propozycja dotycząca hodowli zwierząt zakładała wprowadzenie surowszych zasad opieki nad zwierzętami hodowlanymi. Konieczne byłoby m.in. zapewnienie im możliwości przebywania na świeżym powietrzu. Zostałyby zmienione zasady uboju oraz importu zwierząt i produktów zwierzęcych. Zdaniem szwajcarskiego rządu takie zmiany naruszyłyby umowy handlowe i spowodowałyby wzrost cen żywności.

W zeszłym roku ok. 80 mln zwierząt było tuczonych i zostało poddanych ubojowi w Szwajcarii, co oznacza wzrost o około 50 proc. w stosunku do ostatnich 20-30 lat. Według badań opinii publicznej początkowo większość obywateli opowiadała się za wprowadzeniem reformy, jednak zmieniła zdanie, częściowo z powodu silnego sprzeciwu hodowców zwierząt. (PAP)

kjm/ akl/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kristoff80
Szwajcaria dopiero w 1971 roku przyznała kobietom prawa wyborcze. Tym razem Szwajcarzy są za podwyższeniem wieku emerytalnego dla kobiet. Szwajcarek...po prostu pewnie zapomnieli zapytać.
arzab
Był jeszcze czwarty punkt mówiący o likwidacji ich ?podatku Belki" ! Szanowna redakcja "zapomniała" czy znowu manipuluje ?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki