REKLAMA

Szwajcarzy odrzucili wyższe opodatkowanie paliw w celu redukcji emisji CO2

2021-06-13 21:52
publikacja
2021-06-13 21:52
Szwajcarzy odrzucili wyższe opodatkowanie paliw w celu redukcji emisji CO2
Szwajcarzy odrzucili wyższe opodatkowanie paliw w celu redukcji emisji CO2
fot. Marian Weyo / / Shutterstock

Szwajcarzy odrzucili w niedzielę w referendum projekty trzech ustaw mających pomóc chronić środowisko, w tym propozycję przewidującą podwyższenie opłat i podatków za paliwa, która miała przyczynić się do redukcji emisji CO2.

Rządowy projekt zakładający m.in. nałożenie dodatkowych opłat na benzynę i bilety lotnicze został odrzucony przez 51,6 proc. głosujących.

Ten wynik oznacza, że Szwajcarii będzie "bardzo trudno" osiągnąć do 2030 r. zakładany cel redukcji emisji CO2 o połowę w stosunku do poziomu z 1990 r., a do 2050 r. stać się krajem neutralnym klimatycznie - skomentowała minister środowiska Simonetta Sommaruga.

Szwajcarzy odrzucili także ustawę zakładającą zakaz stosowania syntetycznych pestycydów oraz inny projekt, który ograniczał ich użycie. Zwolennicy tych propozycji argumentowali, że środki te łączą się z zagrożeniami dla zdrowia, a przeciwnicy podkreślali, że ograniczenie ich użycia doprowadzi do wzrostu cen żywności, spadku zatrudnienia w przemyśle spożywczym i większego uzależnienia od importu.

Podczas referendum przyjęto dwa inne projekty. Jeden z nich dotyczył pomocy finansowej państwa dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią Covid-19. Drugi zakładał przyznanie policji dodatkowych uprawnień śledczych, by mogła lepiej zwalczać terroryzm.(PAP)

adj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Ochrona klimatu

Komentarze (10)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
BRAWO!!! Najczystsze panstwo swiata a obywatele powiedzieli NIE! Bo chyba zaczynaja rozumiec, ze nie podnoszenie podatkow, jak chce sosjalistyczna UE , obniza emisje itp. TYLKO REDUKCJA KONSUMPCJI!!!! Przecietny Niemiec kupuje rocznie 60 szt. odziezy (dane greenpece Germany). Konsumpcja surowcow per capita np. w UK 4 razy wyzsza BRAWO!!! Najczystsze panstwo swiata a obywatele powiedzieli NIE! Bo chyba zaczynaja rozumiec, ze nie podnoszenie podatkow, jak chce sosjalistyczna UE , obniza emisje itp. TYLKO REDUKCJA KONSUMPCJI!!!! Przecietny Niemiec kupuje rocznie 60 szt. odziezy (dane greenpece Germany). Konsumpcja surowcow per capita np. w UK 4 razy wyzsza niz w Azji, a statystyczny Amerykanin konsumuje 2 razy wiecej niz Anglik. Kto zatem truje, zasmieca i niszczy planete? Biedny Afrykanin czy polski emeryt ogrzewajacy dom weglem czy przemysl w rekach najbogatszych nacji, nakrecajacy konsumpcje, transport i eksploatacje surowcow???? Probuje od lat moj punkt widzenia na ekologie tlumaczyc znajomym. Patrza na mnie jak na UFO, bo ciagle slysza w slusznych mediach, ze trzeba zlikwidowac wegiel w Polsce, kupowac wiecej niemieckich turbin wiatrowych czy chinskich solarow, to planeta przetrwa. Tylko, ze nikt nie zamierza ograniczac konsumpcji globalnej, bo ta daje kase najbogatszym , najbardziej trujacym nacjom. A my w wiekszosci lykamy to formatowanie mozgow i jeszcze chetnie za to placimy i bedziemy placic jeszcze wiecej.Zdrowia!!!
taki-ktos-jak-ja
Rozumiem Cię w zupełności. Jest taka nagonka na CO2, a ludzie ulegli propagandzie w swojej większości. Przecie CO2 jest absorbowany przez rośliny, wytwarzana jest biomasa i to jest łatwy sposób na ewentualne jego zmniejszenie. Wielkie korporacje niszczą zasoby a próbuje się wszystko zrzucić na zwykłego zjadacza chleba.Rozumiem Cię w zupełności. Jest taka nagonka na CO2, a ludzie ulegli propagandzie w swojej większości. Przecie CO2 jest absorbowany przez rośliny, wytwarzana jest biomasa i to jest łatwy sposób na ewentualne jego zmniejszenie. Wielkie korporacje niszczą zasoby a próbuje się wszystko zrzucić na zwykłego zjadacza chleba. To samo ze śmieciami. Nagonka na segregowanie a tymczasem producenci w kilka warstw plastiku pakują to co można było kiedyś zapakować w tekturę, papier, szkło czy metal - materiały ekologiczne i łatwo podlegające recyklingowi. Jesteśmy robieni coraz bardziej w bambuko również a nawet głównie przez media.
bankierek15
Żeby nie było popieram dbanie o planetę, ale Szwajcarzy zrozumieli juz, ze ograniczenie w samej Europie nic nie da jesli kraje na wszystkich innych kontynentach maja to w d4. Narazie wyglada to tak, ze Europa wprowadza kolejne normy chociazby emisji CO2 np. w segmencie motoryzacji i dlatego bez 100K PLN nie mozna kupic rodzinnego Żeby nie było popieram dbanie o planetę, ale Szwajcarzy zrozumieli juz, ze ograniczenie w samej Europie nic nie da jesli kraje na wszystkich innych kontynentach maja to w d4. Narazie wyglada to tak, ze Europa wprowadza kolejne normy chociazby emisji CO2 np. w segmencie motoryzacji i dlatego bez 100K PLN nie mozna kupic rodzinnego auta, a dla wiekszosci narodu taka suma to i tak tylko marzenie.
Wszelkie normy maja sens jesli maja zasieg globalny, świat nie konczy sie na Europie.
ravauw
Bo Europa to banda hipokrytów, która udaje, że jest eko, a sama wywala śmieci i produkcje do krajów poza Europę, niech w końcu ktoś powie to głośno, że produkcję CO2 nakręca KONSUMPCJA i jakieś śmieszne organiczenia niczego nie zahamują.
Co jest bardziej eco- auto 10 letnie jeżdzące przez kolejne 10 lat, czy
Bo Europa to banda hipokrytów, która udaje, że jest eko, a sama wywala śmieci i produkcje do krajów poza Europę, niech w końcu ktoś powie to głośno, że produkcję CO2 nakręca KONSUMPCJA i jakieś śmieszne organiczenia niczego nie zahamują.
Co jest bardziej eco- auto 10 letnie jeżdzące przez kolejne 10 lat, czy zmiana auta co 3 lata, co jest bardziej eko- telefon na 5 lat, czy wymiana raz do roku na nowszy model?
Europa ma gębę pełną frazesów, gdy śmieci utylizuje w Afryce czy Azji, a produkcje przerzuca na biedne kraje azjatyckie.
Rozumiem, że konsumpcja nakręca rozwój, ale coś za coś.
kasa1979
smieci wywioza do polski taniej.... przeciez w tej ekologii nie chodzi o to zeby mniej truć, tylko więcej zarobic:)
kwiecien2021
my już zredukowaliśmy na tzw. zmianie systemu ..... warto o tym pamiętać. Tak na marginesie RP będzie redukować gdy przez 50 lat ludzie w RP będą mieli PKB na głowę wyższe 3 razy niż mają ludzie w Holandii .... żeby było jasne nie ma żadnego znaczenia czy RP zmniejszy czy nie ilość CO2 (co i tak zrobiliśmy) . my już zredukowaliśmy na tzw. zmianie systemu ..... warto o tym pamiętać. Tak na marginesie RP będzie redukować gdy przez 50 lat ludzie w RP będą mieli PKB na głowę wyższe 3 razy niż mają ludzie w Holandii .... żeby było jasne nie ma żadnego znaczenia czy RP zmniejszy czy nie ilość CO2 (co i tak zrobiliśmy) . Nasz udział jest nieistotny.
koperytko
redukcje CO2 o połowę wzgledem 1990 roku... Moze Tusk wytłumaczy dlaczego Polska musi zredukować CO2 wzgledem innego roku ?
qart
Tusk nie wie, robił to co mu Merkel kazała.
kwiecien2021
w propagandzie jaka idzie w RP, to ci co trzymają się nauki:))) idzie to tak (warto zapamiętać):
z pamięci: " niektórzy mówią że Polska likwidując przemysł przechodząc z komunizmu już wykonała cele redukcji CO2. FORMALNIE :)!? mają rację ALE to było zanim walczyliśmy z klimatem a tak w ogóle to zamknęliśmy
w propagandzie jaka idzie w RP, to ci co trzymają się nauki:))) idzie to tak (warto zapamiętać):
z pamięci: " niektórzy mówią że Polska likwidując przemysł przechodząc z komunizmu już wykonała cele redukcji CO2. FORMALNIE :)!? mają rację ALE to było zanim walczyliśmy z klimatem a tak w ogóle to zamknęliśmy nierentowne i produkujące czołgi więc się nie liczy" --- ok. 400 Nauka o klimacie PWN 2021. Oczywiście książka na kredowym papierze, niepotrzebne zdjęcia (np. myśliwca) - wiadomo zawodowi rewolucjoniści. Ich ograniczenia nie dotyczą
kwiecien2021
Dlaczego Polska nie może mieć elektrowni jądrowej ? (Polska ponosi całe ryzyko już bo sąsiedzi mają je a nie ma korzyści (od technologii po prąd) : bo Polacy to taki naród że nie da rady udźwignąć takiej technologii. Wprost rasistowskie argumenty ... i jakoś to idzie.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki