REKLAMA

Szwajcarzy głęboko poniżej zera. Stopy procentowe bez zmian

2020-09-24 09:30
publikacja
2020-09-24 09:30
Szwajcarzy głęboko poniżej zera. Stopy procentowe bez zmian
Szwajcarzy głęboko poniżej zera. Stopy procentowe bez zmian
fot. Ruben Sprich / / Reuters

Szwajcarski Bank Narodowy nie zdecydował się na zmianę skrajnie ekspansywnej polityki monetarnej. Helweci podtrzymali najbardziej ujemne na świecie stopy procentowe i deklarują gotowość do prowadzenia interwencji walutowych.

- Pandemia koronawirusa nadal wywiera silny wpływ na rozwój ekonomiczny. Dlatego SNB utrzymuje ekspansywną politykę monetarną. Czyniąc to, ma na celu zamortyzować negatywne efekty pandemii na aktywność gospodarczą oraz inflację – napisały władze Szwajcarskiego Banku narodowego.

Stopa oprocentowania depozytów w SNB pozostała bez zmian i wynosi -0,75%. Taki stan utrzymuje się w Szwajcarii od stycznia 2015 r. Żaden inny kraj na świecie nie ma tak niskiej krótkoterminowej stopy procentowej. Konkurująca pod tym względem z Helwetami Dania w marcu podniosła główną stopę procentową z -0,75% do -0,60%.

Ponad rok temu bank centralny Szwajcarii zastąpił docelowy przedział dla stawki Libor 3M własną stopą procentową (nazwaną „stopą polityki monetarnej”). Stopa ta została utrzymana bez zmian na poziomie -0,75 proc.

- W świetle wysoko wycenianego franka SNB pozostanie gotowy do jeszcze mocniejszego interweniowania na rynku walutowym – czytamy we wrześniowym komunikacie banku centralnego Szwajcarii.

SNB podtrzymał też obietnicę dostarczania „hojnych ilości” płynności do sektora bankowego poprzez program CRF (ang. COVID-19 refinancing facility). Będzie też  w razie potrzeby aktywny na rynku repo.

Ze względu na wyższe ceny ropy naftowej SNB podniósł swoją projekcję inflacyjną. Teraz oczekuje, że inflacja CPI powróci powyżej zera już w pierwszej połowie 2021 roku. Projekcja czerwcowa zakładała powrót inflacji dopiero w 2022 roku. Projekcja ta została opracowana przy założeniu, że stopa procentowa pozostanie bez zmian na poziomie -0,75%. N skutek wiosennego lockdownu PKB Szwajcarii w całym 2020 roku ma spaść o ok. 5%, co będzie najgorszym wynikiem od 45 lat.

KK

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
demeryt_69
Utrzymywanie ujemnych stóp procentowych przez SNB to efekt nadziei, że odstraszą one inwestorów od nabywania szwajcarskiej waluty, i że wreszcie uda im się obniżyć kurs nadal bardzo przewartościowanego franka. Tego właśnie chcą akcjonariusze banku, którzy posiadają niemal połowę akcji SNB - pojęcie wręcz abstrakcyjne Utrzymywanie ujemnych stóp procentowych przez SNB to efekt nadziei, że odstraszą one inwestorów od nabywania szwajcarskiej waluty, i że wreszcie uda im się obniżyć kurs nadal bardzo przewartościowanego franka. Tego właśnie chcą akcjonariusze banku, którzy posiadają niemal połowę akcji SNB - pojęcie wręcz abstrakcyjne w Kraju Priwislańskim :)
m00zyk
Chorych czasów dożyliśmy...
jas2
Normalnych czasów dożyliśmy. Płacisz bankowi prowizję 0,75% za pilnowanie twoich pieniędzy.
and-owc
Banki naprodukowały dużo waluty (śmieci), to muszę je teraz pozamiatać (kosztem podatnika). Byle do przodu powiedziała baba do chłopa (nie wycołuj się).
demeryt_69
Banki szwajcarskie naprodukowały dużo waluty? Czy to jakiś żart czy zwyczajnie nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz?
traderfr
Szwajcarzy produkują franki po kosztach wklepania do centralnego komputera SNB, a następnie za pozyskane Dolce kupują akcje Amazona, Fejsbuka i Tesli.
demeryt_69
Decyzja SNB z 15. stycznia 2015 roku to właśnie dowód, że bank świadomie zaniechał dodruku banknotów.
dohorodo
Czy UOKiK pozwie NBP za skrajnie niekorzystne dla posiadaczy lokat stopy procentowe?
traderfr
W tym samym momencie kredyciarze mają skrajnie korzystne niskie stopy procentowe :) więc działa to w dwie strony.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki