REKLAMA

Szwajcarzy dyskutują o złotym franku

Krzysztof Kolany2012-05-23 13:05główny analityk Bankier.pl
publikacja
2012-05-23 13:05
Komisja szwajcarskiego parlamentu rozpoczęła debatę na temat wprowadzenia złotej monety o nominale pięciu franków – podała agencja Bloomberga powołując się na „Neue Luzerner Zeitung”. To może być początek procesu powrotu złota do systemu monetarnego.

Propozycję zgłosiła konserwatywna Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), czyli największe ugrupowanie w helweckim parlamencie. Złota moneta miałaby mieć nominał 5 franków (ok. 18,15 zł). Przy obecnym kursie złota musiałby zawierać około 0,1 grama złotego kruszcu. Przy czym frank pozostałby oficjalną walutą Szwajcarii.

Cena uncji (31,1 gram) złota wyrażona w szwajcarskim franku (CHF) Źródło: stooq.pl

Inicjatywa SVP ma na celu wprowadzenie pieniądza, w którym Szwajcarzy mogliby w bezpiecznie przechowywać swoje oszczędności poza systemem bankowym. Złota pięciofrankówka już została okrzyknięta mianem „zdrowej waluty”, która ma ochronić oszczędności przed erozją siły nabywczej papierowego pieniądza.

Nieprzypadkowo debata w Szwajcarii toczy się w cieniu kryzysu w strefie euro. Groźba upadku europejskiego sektora bankowego i rozpadu strefy euro zwiększa ryzyko silnie inflacyjnego dodruku pieniądza przez Europejski Bank Centralny. Posiadacze złotych pięciofrankówek spaliby wówczas spokojnie w przeciwieństwie do osób trzymających oszczędności na bankowych lokatach bądź w papierowym pieniądzu.

Byłby to też pierwszy taki przypadek w Europie, aby władze państwowe wznowiły emisję złotego pieniądza na masową skalę. Ze względu na niski nominał monety te byłyby powszechnie dostępne i w dłuższej perspektywie mogłyby się stać legalnym środkiem wymiany stanowiącym konkurencję dla krajowych walut emitowanych bez żadnego pokrycia. W tym także szwajcarskiego franka, który podobnie jak dolar, euro, funt szterling czy polski złoty, nie jest w żaden sposób zabezpieczony złotem.

Szwajcaria stałaby się więc pierwszym krajem w Europie zezwalającym na regulowanie zobowiązań w złocie, co stanowiłoby istotne poluzowanie przymusu korzystania z „prawnego środka płatniczego”. Wcześniej złoto zostało przywrócone jako pełnoprawny pieniądz w niektórych stanach Ameryki. Legalnie można płacić złotymi i srebrnymi monetami w m.in. Utah i Idaho.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl

Komentuje Piotr Lonczak, analityk obszaru Inwestowanie Bankier.pl

Pieniądz potrzebuje powiązania z rynkiem

Od czasu zerwania ostatniego powiązania papierowego pieniądza ze złotem, czyli upadku systemu z Bretton Woods w 1971 roku, światowa gospodarka jest niszczona przez kryzysy oraz inflację. Istnieje wiele dowodów na to, że trudności przeżywane przez światową gospodarkę po tym rewolucyjnym wydarzeniu były pokłosiem nieodpowiedzialnej decyzji Amerykanów.

Pieniądz potrzebuje powiązania z rynkiem. Uzależnienie produkcji pieniądza od mechanizmu zysków i strat, podobnie jak innych produktów, gwarantowałoby względnie stabilną podaż tego najważniejszego towaru w gospodarce.

Dzisiaj kreacja pieniądza nie ma żadnego powiązania z rynkiem. Pokłosiem tego stanu rzeczy jest drastyczny wzrost ilości pieniądza w gospodarce, który wywołuje sztuczne ożywienie koniunktury, prowadzi do rozrostu zadłużenia oraz gwarantuje permanentną inflację.

  

 

Do pobrania

goldCHFpng
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Andżej
Miło zobaczyć że naturalne i dobre rozwiązania same się bronią w czasie kryzysu. Gratulacje dla Szwajcarów, może uda się dzięki nim uzdrowić chory system pieniądza fiducjarnego.
~Barbapapa
Za to grozi zbrojna interwencja, taka jak np. na Libię i Kadafiego, bo chciał wprowadzić złotego dinara.
~madrak
jak czytam niektóre komentarze to myślę że piszą je dzieci.To zróbmy tak, jak wejdzie złoty Franek to ja wezmę 100 tys. franków z złocie a wy weźmiecie 100 tys w papierze,nie wiem jak wy ,ale ja widzę różnice.
~cezar
Proponuje rozpocząć budowę największej piramidy nie jakiejś tam finansowej tylko takiej prawdziwej z kamienia dla faraona który się jeszcze nie narodził ponieważ się narodzi w przyszłości zapoczątkujmy prace już dziś. do roboty robotnicy
~Obywatel
Ha ha ha... 0,1 gram złota w monecie? I to ma być "złota moneta"? Tyle złota to ma 10 ludzi razem w swoich ciałach (0,01g / osobę)... A jak "zwyczajny" człowiek sprawdzi że tyle złota naprawdę jest w tej monecie? Nawet gdyby cała była ze złota to jak to sprawdzić że to na prawdę jest złoto? Rozpuścić w wodzie Ha ha ha... 0,1 gram złota w monecie? I to ma być "złota moneta"? Tyle złota to ma 10 ludzi razem w swoich ciałach (0,01g / osobę)... A jak "zwyczajny" człowiek sprawdzi że tyle złota naprawdę jest w tej monecie? Nawet gdyby cała była ze złota to jak to sprawdzić że to na prawdę jest złoto? Rozpuścić w wodzie królewskie? ;))) Mamy jakieś receptory smaku złota na języku albo to złoto jakoś specjalnie "pachnie"? Ale ubaw...
~gracz
Hahahahaaaaa bawie sie też. Sakiewki ze złotymi monetami,,hahahahaaaaa
~lot
Autor: ~gracz [31.62.131.*], 2012-05-23 15:01
Banialuki. Juz czekam na te monety aby skrawać opiłki złota. BZDURA


Slusznie Ty robisz wlasny interes i ziarko do ziarka a bedzie miarka ,
Natomiast ja mowie o POklosiu wojny,kataklizmu
~zapracowana
Kursy walut szaleją i wszystkie ceny zmieniają się z minuty na minutę. Już od dawna nam wszystkim brakowało czasu, więc tym bardziej musimy doceniać takie portale jak internetowe Centrum Transakcji Walutowych (http://www.ictw.pl). Dzięki takim stronom możemy znaleźć trochę wytchnienia dla siebie.
~gracz
Banialuki. Juz czekam na te monety aby skrawać opiłki złota. BZDURA !
~znawca
chory pomysł mitomanów...
panie Lonczak, dzięki odejściu od złota świat w ciągu 40 lat rozwinął się takim stopniu jak wcześniej w ciągu 400 lat.
Nigdy w historii ludzkości mimo obecnego kryzysu ludzie nie byli tak bogaci i nie żyło im się tak dobrze jak obecnie.
Amerykanie dzięki drukowaniu dolarów mogli wysłać ludzi na
chory pomysł mitomanów...
panie Lonczak, dzięki odejściu od złota świat w ciągu 40 lat rozwinął się takim stopniu jak wcześniej w ciągu 400 lat.
Nigdy w historii ludzkości mimo obecnego kryzysu ludzie nie byli tak bogaci i nie żyło im się tak dobrze jak obecnie.
Amerykanie dzięki drukowaniu dolarów mogli wysłać ludzi na księzyc, prowadzą sobie kosztowne wojny i kasę wciąż mają, te wszystkie samochody, domy i inne rzeczy nie znikną nawet jak wybuchnie super kryzys.
Nadmierne zadłużanie jest szkodliwe ale nie ma znaczenia czy będzie ono w papierowym pieniadzu czy w innym. Wystarczy dyscyplina budżetowa i pioniądzem mogą być ziarenka piasku. Co do kryzysów i pernamentnej inflacji to przemyśl pan 1 wojnę światową , 2 wojne światową , hiperinflacje w niemczech, kryzys 1929 roku. Wtedy pieniądz był oparty na złocie.
Myśl pan.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki