Szwajcarski Ineos zainwestuje 1 mld USD w gaz łupkowy w W. Brytanii

Mający siedzibę w Szwajcarii koncern chemiczny Ineos ogłosił w czwartek, że zainwestuje miliard dolarów w poszukiwanie gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii. Zamierza być najważniejszym graczem w branży w tym kraju. Decyzję skrytykowali ekolodzy.

Ineos zapowiedział, że przekaże 6% dochodów z produkcji lokalnym społecznościom (Thinkstock)

Fundusze zostaną przeznaczone na prace poszukiwawcze i ocenę zasobów. W komunikacie firma nie wykluczyła dalszych inwestycji, jeśli Ineos "wejdzie w fazę rozwoju i produkcji".

Koncern, który już posiada dwie licencje na wydobycie gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii, złożył wniosek o kolejne pozwolenia, by rozszerzyć swą działalność w Szkocji i w północnej Anglii.

Jeśli brytyjskie władze przyznają dodatkowe licencje, Ineos stanie się głównym graczem w brytyjskiej branży gazu łupkowego, która na razie raczkuje. Wielka Brytania od 40 lat wydobywa spore ilości ropy ze złóż na Morzu Północnym, ale ich eksploatacja staje się coraz bardziej kosztowna.

Zadowolenie z decyzji Ineosu wyraził brytyjski minister stanu ds. biznesu i przedsiębiorstw oraz ds. energetyki Matthew Hancock, nazywając ją na Twitterze "silnym krokiem naprzód dla tego ważnego krajowego źródła energii".

Jak pisze agencja AFP, rząd Davida Camerona robi wszystko, by zachęcić do eksploatowania gazu łupkowego w kraju, gdyż chce uzyskać tanie źródło energii i zwiększyć niezależność energetyczną kraju.

"Chcę, aby Ineos był pierwszym graczem, jeśli chodzi o gaz łupkowy w Wielkiej Brytanii. Myślę, że gaz łupkowy może zrewolucjonizować brytyjską branżę przemysłową, tak jak dzieje się w Stanach Zjednoczonych" - oświadczył szef koncernu Jim Ratcliffe.

Decyzję skrytykowali brytyjscy ekolodzy. Wyrazili zaniepokojenie z powodu perspektywy wykorzystywania szczelinowania hydraulicznego, czyli procesu wydobywania gazu polegającego na wpompowywaniu pod wielkim ciśnieniem wody i piasku pomieszanych z niewielką ilością chemikaliów do podziemnych formacji skalnych.

"Szkocja nie potrzebuje gazu niekonwencjonalnego, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Ponadto jego wydobycie i spalanie zagrażałby naszym celom klimatycznym i wystawiałyby lokalną ludność na niedopuszczalne ryzyko zdrowotne" - zareagował dyrektor szkockiego stowarzyszenia Przyjaciele Ziemi (Friends of the Earth Scotland) Richard Dixon.

Aby uniknąć krytyki ze strony mieszkańców, Ineos zapowiedział, że przekaże 6 proc. dochodów z produkcji lokalnym społecznościom, które często mają przeszłość górniczą lub przemysłową.(PAP)

jhp/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~GDP

Najbardziej ciekawi mnie skąd wzieło się 6% . wygląda to na wynik negocjacji pomiędzy stronami. Dowodzi to jakie są dysproporcje pomiędzy starymi krajami UE a nowymi . 6% takiego koncernu to może być np. Darmowa Pływalnia , Darmowa komunikacja albo Darmowe wakacje dla mieszkańców regionu. I to wszystko na bardzo długo. U nas są to rzeczy niewyobrażalne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Antyfrajer

Jeszcze niech złożą wniosek w Polsce ....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil