REKLAMA

Szwajcaria: zwolennicy utrzymania paszportów covidowych zwyciężyli w referendum

2021-11-28 18:59
publikacja
2021-11-28 18:59
Szwajcaria: zwolennicy utrzymania paszportów covidowych zwyciężyli w referendum
Szwajcaria: zwolennicy utrzymania paszportów covidowych zwyciężyli w referendum
fot. Boxun Liu / / Shutterstock

Szwajcarzy w większości poparli w niedzielnym referendum ustawę z marca, która m.in. wprowadziła paszport covidowy, wymagany obecnie przy wstępie do restauracji i innych zamkniętych przestrzeni publicznych - wskazują oficjalne rezultaty, na które powołuje się agencja AP.

62,01 proc. głosujących w niedzielę wyraziło poparcie dla obowiązującej tzw. ustawy covidowej. Tylko dwa z 26 kantonów kraju, Schwyz i Appenzell Innerrhoden, zagłosowały przeciw.

W referendum głos oddało 65,7 proc. uprawnionych do tego obywateli.

Inicjatorami głosowania byli przeciwnicy rozwiązania wprowadzającego w Szwajcarii paszport covidowy, którzy pod petycją o przeprowadzenie referendum w sprawie zebrali 187 tys. podpisów - znacznie więcej niż wymagane 50 tys. Ich zdaniem wprowadzona ustawa dyskryminuje niezaszczepionych i wprowadza de facto obowiązek szczepień w kraju - poinformowała niemiecka stacja Deutsche Welle.

W Szwajcarii zaszczepiono dotąd ok. 68 proc. populacji - podała agencja Reutera. Średnia dzienna liczba nowych zakażeń wzrosła ponad pięciokrotnie w porównaniu z połową października i wynosi obecnie ponad 5 tys. infekcji - podała agencja AP.

Tzw. paszporty covidowe zawierają informacje o odbyciu szczepienia, przebyciu choroby Covid-19 lub negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

W niedzielę w Szwajcarii głosowano również w sprawie podwyższenia płac i poprawy warunków pracy pielęgniarek oraz zmiany sposobu wyboru sędziów federalnych, którzy mieliby być wybierani przez parlament lub specjalną komisję ekspercką. 61 proc. głosujących poparło inicjatywę dotyczącą poprawy warunków pracy pielęgniarek, 68 proc. Szwajcarów odrzuciło natomiast próbę zmiany wyboru sędziów. (PAP)

jbw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
kenn
To jest dziwne: niemal w każdym kraju wygrywają zwolennicy kontroli społeczeństwa.

Jak to możliwe, że mamy taką jednomyślność na całym świecie? :P
m00zyk
Jak widać nie jest to aż tak mądry naród, jak to niektórzy twierdzą. Najpierw odrzucenie obowiązku wprowadzenia pełnej rezerwy zamiast cząstkowej, a teraz to...
krokus12
To jest Twoja opinia ,a może to Ty jesteś nie najmądrzejszy .
dididif
Straszne, szczepione z Breżniewem bydło łyka zieloną propagandę czerwonych pająków. nie słyszeli o omikronie który jest odporny na zaordynowane preparaty chemiczne.
bankster-kreator
Ludzie zapomnieli co to propaganda. Myślą, że świat uleczył się z czerwonej komuny. Nic z tych rzeczy. Czerwona komuna działa w najlepsze pod płaszczykiem demokracji i kapitalizmu. Chiny zresztą są świetnym przykładem takiej czerwonej hybrydy.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki