REKLAMA

Szwajcaria: wybory wygra prawica

2015-10-16 20:19
publikacja
2015-10-16 20:19
ingimage

Sondaże wskazują, że niedzielne wybory parlamentarne w Szwajcarii wzmocnią dwa prawicowe ugrupowania pięciopartyjnej koalicji rządowej, ale zdaniem obserwatorów nie spowoduje to większych zmian w ustalanej drogą szerokiego konsensusu polityce państwa.

Głosząca w kampanii wyborczej sprzeciw wobec "nadużywania azylu i nieograniczonej imigracji" narodowo-konserwatywna Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) może wzmocnić swą pozycję najsilniejszej formacji politycznej, gdyż prognozy dają jej blisko 28 proc. głosów w porównaniu z 26,6 proc. w poprzednich wyborach w 2011 roku.

SVP, która na terenach francusko- i włoskojęzycznych używa nazwy Unia Demokratyczna Centrum (UDC), deklaruje również walkę z istniejącą według niej groźbą przyłączenia Szwajcarii do Unii Europejskiej. Jednak ani skomplikowane stosunki z UE, ani ograniczone do zaledwie 3,2 proc. bezrobocie nie stały się wiodącymi tematami zdominowanej przez problematykę migracyjną kampanii wyborczej.

"Temat azylu był dobrany trafnie. SVP uzyskała w ten sposób tematyczną bazę dla odbicia się w górę" - powiedział internetowemu portalowi informacyjnemu "20 Minuten" przywódca prawicowo-liberalnej Wolnej Demokratycznej Partii Szwajcarii (FDP) Philipp Mueller. Według sondaży jego ugrupowanie może liczyć na wzrost poparcia do 16,7 proc. w porównaniu z 15,1 proc. cztery lata temu.

Liberałowie zachowają zatem pozycję trzeciego najsilniejszego ugrupowania, bo prognozy dla Socjaldemokratycznej Partii Szwajcarii (SPS) mówią o jej utrzymaniu się powyżej progu 20 proc. Przewiduje się, że SVP i FDP kosztem pozostałych partii zdobędą łącznie dodatkowych 10 mandatów w 200-osobowej Radzie Narodowej czyli izbie większej parlamentu federalnego.

Jest jednak mało prawdopodobne, by rozważane już przez media szwajcarskie przesunięcie w prawo spowodowało większe zmiany w funkcjonowaniu siedmioosobowego rządu federalnego, który działa na zasadzie ciągłego realizowania konsensusu pięciu współtworzących go partii. Przywódca SVP Toni Brunner przyznał już, że jego partii trudno będzie uzyskać drugą posadę ministerialną obok posiadanego już przez nią resortu obrony.

W grudniu parlament wybierze skład rządu na całą swą czteroletnią kadencję. Rząd Szwajcarii działa jako ciało kolegialne, będąc zarazem głową państwa, a funkcje jego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego pełnią rotacyjnie poszczególni ministrowie.(PAP)

dmi/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~olaf
mieszkam wszwajcarii od 10 lat co sie zmieniło a no wszystko kiedys to był miły kraj spokojny a dzis jak pisał kolega pełen ludzi z afryki to muslimy (muzułmanie ) ale i ludzie z erytreji wszystko to młode byczki oczywiście na bezrobociu mnożą sie jak króliki i nawet nie myśla o pracy !!! praca ale co to znaczy ???mieszkam wszwajcarii od 10 lat co sie zmieniło a no wszystko kiedys to był miły kraj spokojny a dzis jak pisał kolega pełen ludzi z afryki to muslimy (muzułmanie ) ale i ludzie z erytreji wszystko to młode byczki oczywiście na bezrobociu mnożą sie jak króliki i nawet nie myśla o pracy !!! praca ale co to znaczy ???? darmowe mieszkana za które płaci panstwo szwajcarskie w mieszkaniach pauje taki sys nie da sie tego opisac trzymaja w mieszkaniach kozy czy króliki ..nie rozumiej dziesiejszej polityki jaki pożytek z tych ludzi????
~Obserwator
Coz, a u nas wciąż niestety media głównego ścieku agitują w lewo. Celowo przemilcza sie ze kraje jak Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania juz dawno zwróciły sie w prawo. Stanowczy rząd nie byłby na rękę obecnym układom
~anr77
Jak na razie SVP jest u władzy w Szwajcarii od 4 lat i są bite rekordy w przyjmowaniu islamistów nierobów, w tym murzynów. Dostają za darmo mieszkania za które normalni pracujący ludzie muszą płacić 2000Fr/m-c. Państwo i kanton płaci im wszystkie rachunki i daje pieniądze na życie (zależnie od kantonu, nawet 1000Fr Jak na razie SVP jest u władzy w Szwajcarii od 4 lat i są bite rekordy w przyjmowaniu islamistów nierobów, w tym murzynów. Dostają za darmo mieszkania za które normalni pracujący ludzie muszą płacić 2000Fr/m-c. Państwo i kanton płaci im wszystkie rachunki i daje pieniądze na życie (zależnie od kantonu, nawet 1000Fr na osobę). Za to straszy się Polakami, którzy zabiorą pracę i przywiozą ze sobą przestępczość. Socjal poza tym został rozdmuchany do kosmicznych już rozmiarów, kosztem stagnacji gospodarczej.
Armia szwajcarska jest likwidowana, brak pieniędzy na wymianę sprzętu sprzed 30-50lat, coraz mniej szkoleń, manewrów nie ma wcale.
Ludzi pozbawia się całego majątku i zamyka w więzieniach za przekroczenie prędkości (np. o 40km/h 4lat więzienia).
Mam dosyć takiej prawicy.
~qaz odpowiada ~anr77
'rządzi' pięciopartyjna koalicja rządowa. ile jest tam partii prawicowych?
problem jednak leży w kantonach a nie rządzie federalnym.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki