Szwajcaria: banki ustawiały ceny srebra, złota, palladu i platyny?

analityk Bankier.pl

Szwajcarska Komisja ds. Ochrony Konkurencji wszczęła postępowanie w sprawie siedmiu banków, które podejrzane są o ustalanie cen metali szlachetnych. To kolejny rozdział ogólnoświatowego „polowania na banki”.

Jak czytamy w wydanym dziś rano komunikacie, w gronie banków objętych postępowaniem znalazły się dwa banki szwajcarskie – UBS i Julius Baer – a także HSBC, Deutsche Bank, Barclays, Morgan Stanley i Mitsui.

- Istnieje powód, aby twierdzić, że wymienione banki zawierały nielegalne porozumienia w handlu metalami szlachetnymi. W szczególności istnieje podejrzenie o koordynowanie wysokości tzw. spreadów – stwierdza Komisja dodając, że mowa o handlu złotem, srebrem, platyną i palladem.

Jak informuje "Wall Street Journal", śledztwo ma zakończyć się w 2016 lub 2017 r. Maksymalną karą przewidzianą przez szwajcarskie prawo za tego typu praktyki jest 10% rocznych przychodów.

Polowanie na banki trwa

Uruchomione dziś śledztwo to kolejny rozdział trwającego już od kilkunastu miesięcy i po obu stronach Atlantyku “polowania” na banki łamiące obowiązujące je regulacje. W listopadzie nadzorcy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii nałożyli łącznie 3,3 mld dolarów kar na pięć globalnych banków za manipulacje na rynku walutowym. Miesiąc wcześniej Komisja Europejska ukarała trzy banki za zmowy kartelowe, których celem były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich. Z kolei w 2013 r. największą wykrytą aferą było manipulowanie stopą kredytową LIBOR.

Pół roku temu podobne postępowanie uruchomił antymonopolowy wydział amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości oraz Komisja ds. Rynku Kontraktów terminowych (CFTC). W tamtej sprawie pod lupę wzięte zostały Bank of Nova Scotia, Barclays, Credit Suisse Group, Deutsche Bank, Goldman Sachs Group, HSBC, JPMorgan Chase, Societe Generale, Standard Bank Group i UBS.

Z kolei w ubiegłym roku Brytyjski Urząd Nadzoru Usług Finansowych nałożył na Barclays Bank karę w wysokości 26 milionów funtów za manipulowanie londyńskim fixingiem złota. Swego czasu organy nadzorcze badały także działania banków na rynku aluminium oraz rynku energii.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 26 ~asd

To nie polowanie na banki. Po prostu skończyła się era świętych krów i nietykalności banksterów, którzy mogli robić co im się podoba, a wszystko przy cichej akceptacji polityków.

! Odpowiedz
0 22 ~Obywatel

Dopiero gdy któryś CEO z banku trafi za kratki, możemy mówić że skończyła się bezkarność. A tak, różne komisje śledzcze, to tylko nic nieznaczące działania dla uspokojenia wściekłej tłuszczy. Która, ponieważ jest przecież cywilizowana, grzecznie wróci do oglądania kolejnego sezonu swego ulubionego programu rozrywkowego (np sędzia anna wesołowska LOL)...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~naBIEDNEGOnieTRAFILO

nalozyc mega kare
na biednego nie trafilo

! Odpowiedz
1 7 ~zombiefield

Nałożą mega karę, która pójdzie do rządu, który za pozyskany wkład zaciągnie dług w instytucjach, na które właśnie nałożył karę. Pieniądze trafiają znowu do banków, a przeciętny człowiek żyje w nieświadomości bzdur jakimi karmią go media.

! Odpowiedz
1 31 ~off666

jak się okazuje, tylko u nas banki mają czyste ręce - gdyby było inaczej, to przecież KNF już dawno by zareagowała stanowczo i surowo....

! Odpowiedz
4 18 ~buuuuuuuuu

Kolego KNF jest finansowany ze składek banków i instytucji finansowych więc jak może gryźć rękę która go karmi?

! Odpowiedz
1 6 ~Obywatel odpowiada ~buuuuuuuuu

To był sarkazm...

! Odpowiedz
0 7 ~pa odpowiada ~buuuuuuuuu

Nie jest finansowany z ich dobrowolnych składek, więc akurat to finansowanie nie jest żadną przeszkodą. Przeszkodą może być raczej fakt, kto nominuje ludzi w KNF i ich rozlicza z działań.

! Odpowiedz
0 5 ~krasnal

Pamiętata jok wom wciskoli kity ło wolnym rynku ? I to profesory, łale chyba łot gnoju , bo mózgów tu łony ni mioły ...?;-)))

! Odpowiedz
1 8 ~Andrzej

Polowania na banki? Chyba polowania na klienta.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PLATYNA -0,32% 852,60
2019-08-22 11:01:00
ZŁOTO -0,31% 1 507,90
2019-08-22 11:04:00
MIEDŹ -0,68% 5 690,75
2019-08-22 11:04:00
ROPA 0,13% 60,50
2019-08-22 11:04:00
SREBRO -0,64% 16,99
2019-08-22 11:04:00

Znajdź profil