Szwajcaria: banki ustawiały ceny srebra, złota, palladu i platyny?

analityk Bankier.pl

Szwajcarska Komisja ds. Ochrony Konkurencji wszczęła postępowanie w sprawie siedmiu banków, które podejrzane są o ustalanie cen metali szlachetnych. To kolejny rozdział ogólnoświatowego „polowania na banki”.

Jak czytamy w wydanym dziś rano komunikacie, w gronie banków objętych postępowaniem znalazły się dwa banki szwajcarskie – UBS i Julius Baer – a także HSBC, Deutsche Bank, Barclays, Morgan Stanley i Mitsui.

- Istnieje powód, aby twierdzić, że wymienione banki zawierały nielegalne porozumienia w handlu metalami szlachetnymi. W szczególności istnieje podejrzenie o koordynowanie wysokości tzw. spreadów – stwierdza Komisja dodając, że mowa o handlu złotem, srebrem, platyną i palladem.

Jak informuje "Wall Street Journal", śledztwo ma zakończyć się w 2016 lub 2017 r. Maksymalną karą przewidzianą przez szwajcarskie prawo za tego typu praktyki jest 10% rocznych przychodów.

Polowanie na banki trwa

Uruchomione dziś śledztwo to kolejny rozdział trwającego już od kilkunastu miesięcy i po obu stronach Atlantyku “polowania” na banki łamiące obowiązujące je regulacje. W listopadzie nadzorcy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii nałożyli łącznie 3,3 mld dolarów kar na pięć globalnych banków za manipulacje na rynku walutowym. Miesiąc wcześniej Komisja Europejska ukarała trzy banki za zmowy kartelowe, których celem były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich. Z kolei w 2013 r. największą wykrytą aferą było manipulowanie stopą kredytową LIBOR.

Pół roku temu podobne postępowanie uruchomił antymonopolowy wydział amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości oraz Komisja ds. Rynku Kontraktów terminowych (CFTC). W tamtej sprawie pod lupę wzięte zostały Bank of Nova Scotia, Barclays, Credit Suisse Group, Deutsche Bank, Goldman Sachs Group, HSBC, JPMorgan Chase, Societe Generale, Standard Bank Group i UBS.

Z kolei w ubiegłym roku Brytyjski Urząd Nadzoru Usług Finansowych nałożył na Barclays Bank karę w wysokości 26 milionów funtów za manipulowanie londyńskim fixingiem złota. Swego czasu organy nadzorcze badały także działania banków na rynku aluminium oraz rynku energii.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 30 ~SharpFranc

Czyli widać jak na dłoni: banki i ich prezesi to zwykli złodzieje, żadna tam elyta...

! Odpowiedz
11 4 ~dociekliwy

Wszystkie banki i wszyscy prezesi? Absolutnie każdy z osobna i wszyscy razem? To prawie jak "wszyscy faceci to świnie"...powiem Ci, że przedstawiasz wnioskowanie na bardzo wysokim poziomie. Nie ma co.

! Odpowiedz
2 4 ~olo odpowiada ~dociekliwy

Odpowiem Ci Panie naiwny dociekliwy tak: Gdzie wszyscy kreca, tam Nie ma oszustow. Zrozumiesz jak Nie rozumiesz. Zrozumiesz...

! Odpowiedz
1 11 ~taksiętoskończy

niedługo bankiery wam zrobimy wymaganą rezerwę 100%

! Odpowiedz
1 17 ~maciejjjjko

jak śpiewa Coma "nie wierze s*******om!"

! Odpowiedz
4 29 ~dolar

nic nie jest tak manipulowane jak cena metali szlachetnych, ludzie kupujcie metale dopóki jest taka możliwość, globalny reset nadchodzi! nie jestem szaleńcem!

! Odpowiedz
3 1 ~jgfgjfgf

2011 juz był :)

! Odpowiedz
0 12 ~niebankier

Ale przecież jeszcze do niedawna 5 bankierów zdzwaniało się 2 razy dziennie i ustalali cenę złota. Bodajże od roku jest to elektroniczna aukcja 20 banków. Takie rzeczy przynajmniej wypisuje internet. Jak to się ma do tego artykułu?

! Odpowiedz
1 27 ~coroner

„Szwajcaria: banki ustawiały ceny srebra, złota, palladu i platyny” Ja pierdziu i to jest wiadomość, nigdy bym na to nigdy nie wpadł, że instytucje bankowe które cieszą się zaufaniem mogły nas po prostu oszukiwać i okradać, i posunąć się do takiej nikczemności. Bo po co na takim „Old barbaric reliktcie” którego wszyscy wprost nienawidzą i nie tolerują oszukiwać..? To chyba niemożliwe. A tak bardzo wierzyłem w instytucje bankowe i polityczne. Jak mam żyć teraz...? Moje życie się zawaliło. Ps. Rozumiem że nastąpią masowe aresztowania tych zwyrodnialców finansowych....!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 12 ~Gnida

"że instytucje bankowe które cieszą się zaufaniem " - ale żeś palnął?
Banki zaufaniem?
Czyim?

Chyba że Twoim ale to znaczy tylko tyle że jesteś naiwny.
Jak sześciolatek.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PLATYNA 0,39% 895,90
2019-11-18 19:24:00
ZŁOTO 0,20% 1 471,35
2019-11-18 19:24:00
MIEDŹ -0,45% 5 816,25
2019-11-18 19:24:00
ROPA -1,82% 62,19
2019-11-18 19:24:00
SREBRO 0,35% 17,00
2019-11-18 19:24:00

Znajdź profil