Szwajcaria: banki ustawiały ceny srebra, złota, palladu i platyny?

analityk Bankier.pl

Szwajcarska Komisja ds. Ochrony Konkurencji wszczęła postępowanie w sprawie siedmiu banków, które podejrzane są o ustalanie cen metali szlachetnych. To kolejny rozdział ogólnoświatowego „polowania na banki”.

Jak czytamy w wydanym dziś rano komunikacie, w gronie banków objętych postępowaniem znalazły się dwa banki szwajcarskie – UBS i Julius Baer – a także HSBC, Deutsche Bank, Barclays, Morgan Stanley i Mitsui.

- Istnieje powód, aby twierdzić, że wymienione banki zawierały nielegalne porozumienia w handlu metalami szlachetnymi. W szczególności istnieje podejrzenie o koordynowanie wysokości tzw. spreadów – stwierdza Komisja dodając, że mowa o handlu złotem, srebrem, platyną i palladem.

Jak informuje "Wall Street Journal", śledztwo ma zakończyć się w 2016 lub 2017 r. Maksymalną karą przewidzianą przez szwajcarskie prawo za tego typu praktyki jest 10% rocznych przychodów.

Polowanie na banki trwa

Uruchomione dziś śledztwo to kolejny rozdział trwającego już od kilkunastu miesięcy i po obu stronach Atlantyku “polowania” na banki łamiące obowiązujące je regulacje. W listopadzie nadzorcy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii nałożyli łącznie 3,3 mld dolarów kar na pięć globalnych banków za manipulacje na rynku walutowym. Miesiąc wcześniej Komisja Europejska ukarała trzy banki za zmowy kartelowe, których celem były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich. Z kolei w 2013 r. największą wykrytą aferą było manipulowanie stopą kredytową LIBOR.

Pół roku temu podobne postępowanie uruchomił antymonopolowy wydział amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości oraz Komisja ds. Rynku Kontraktów terminowych (CFTC). W tamtej sprawie pod lupę wzięte zostały Bank of Nova Scotia, Barclays, Credit Suisse Group, Deutsche Bank, Goldman Sachs Group, HSBC, JPMorgan Chase, Societe Generale, Standard Bank Group i UBS.

Z kolei w ubiegłym roku Brytyjski Urząd Nadzoru Usług Finansowych nałożył na Barclays Bank karę w wysokości 26 milionów funtów za manipulowanie londyńskim fixingiem złota. Swego czasu organy nadzorcze badały także działania banków na rynku aluminium oraz rynku energii.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 30 ~SharpFranc

Czyli widać jak na dłoni: banki i ich prezesi to zwykli złodzieje, żadna tam elyta...

! Odpowiedz
11 4 ~dociekliwy

Wszystkie banki i wszyscy prezesi? Absolutnie każdy z osobna i wszyscy razem? To prawie jak "wszyscy faceci to świnie"...powiem Ci, że przedstawiasz wnioskowanie na bardzo wysokim poziomie. Nie ma co.

! Odpowiedz
2 4 ~olo odpowiada ~dociekliwy

Odpowiem Ci Panie naiwny dociekliwy tak: Gdzie wszyscy kreca, tam Nie ma oszustow. Zrozumiesz jak Nie rozumiesz. Zrozumiesz...

! Odpowiedz
1 11 ~taksiętoskończy

niedługo bankiery wam zrobimy wymaganą rezerwę 100%

! Odpowiedz
1 17 ~maciejjjjko

jak śpiewa Coma "nie wierze s*******om!"

! Odpowiedz
4 29 ~dolar

nic nie jest tak manipulowane jak cena metali szlachetnych, ludzie kupujcie metale dopóki jest taka możliwość, globalny reset nadchodzi! nie jestem szaleńcem!

! Odpowiedz
3 1 ~jgfgjfgf

2011 juz był :)

! Odpowiedz
0 12 ~niebankier

Ale przecież jeszcze do niedawna 5 bankierów zdzwaniało się 2 razy dziennie i ustalali cenę złota. Bodajże od roku jest to elektroniczna aukcja 20 banków. Takie rzeczy przynajmniej wypisuje internet. Jak to się ma do tego artykułu?

! Odpowiedz
1 27 ~coroner

„Szwajcaria: banki ustawiały ceny srebra, złota, palladu i platyny” Ja pierdziu i to jest wiadomość, nigdy bym na to nigdy nie wpadł, że instytucje bankowe które cieszą się zaufaniem mogły nas po prostu oszukiwać i okradać, i posunąć się do takiej nikczemności. Bo po co na takim „Old barbaric reliktcie” którego wszyscy wprost nienawidzą i nie tolerują oszukiwać..? To chyba niemożliwe. A tak bardzo wierzyłem w instytucje bankowe i polityczne. Jak mam żyć teraz...? Moje życie się zawaliło. Ps. Rozumiem że nastąpią masowe aresztowania tych zwyrodnialców finansowych....!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 12 ~Gnida

"że instytucje bankowe które cieszą się zaufaniem " - ale żeś palnął?
Banki zaufaniem?
Czyim?

Chyba że Twoim ale to znaczy tylko tyle że jesteś naiwny.
Jak sześciolatek.

! Odpowiedz
0 34 ~kalafior

Rozumiem twoje załamanie ale jestem pewien że Bankier.pl przypadkowo podał mylną informację. Bo to jest niemożliwe aby instytucje zaufania publicznego nas oszukiwały …! W szkole i w domu uczono nas że nie ma nic pewniejszego „bezpieczne jak w banku” Czekamy na sprostowanie od redakcji.”

! Odpowiedz
0 4 ~marceli801 odpowiada ~kalafior

pewna to w banku jest, ale spłata raty oprocentowanej na 19,99% w skali rocznej podczas deflacji :)

! Odpowiedz
1 9 ~Emigrant

,, Miesiąc wcześniej Komisja Europejska ukarała trzy banki za zmowy kartelowe, których celem były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich. Z kolei w 2013 r. największą wykrytą aferą było manipulowanie stopą kredytową LIBOR.'' Myslalem ze to frankowicze sa spekulantami a banki ofiarami , ktore teraz ktos zmusza do pokrywania strat nieuczciwych klientow. To jak sie teraz ma haslo zyczliwych rodakow -widzialy galy co braly .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~Fajfus

Bo KE ukarała nie banki za udzielanie kredytów w CHF, tylko banki które same swoje instrumenty finansowe oparły o kredyt frankowy (który również i im wydawał się być tańszy).

A teraz próbowali za pomocą przekrętów próbowali się wywinąć z kredytu tego typu i właśnie za to była ta kara.

NIE za kredyty hipoteczne w CHF tylko za mataczenie z własnymi długami frankowymi które zaciągnęli kiedyś tam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~emigrant odpowiada ~Fajfus

Dziekuje za wyjasnienie , ale w moim komentarzu nie chodzi o sama kwestie kredytow chipotecznych we frankach tylko o ,,jakos'' uslug swiadczonych przez bank i podejscie rodakow do ludzi , ktorzy zostali zlapani na chaczyk frankowy .

! Odpowiedz
1 5 ~kilof

Witam Cóż kończy się świat tzw inwestorów (spekulantów)Na chleb trzeba będzie niestety zarobić jakąś pracą.Hazard nie może dać gwarancji.Całe te rynki finansowe to padaczka.Ludzie sobie wyślili sposób na życie ale to już upadło.Pozdro

! Odpowiedz
0 1 ~Yoyo

@ ~kilof
Kolego ~kilof masz złe info i ciężką głowicę na trzonku.
W tych czasach na spadkach zarabia się tak samo albo i lepiej (z lewarem), jak na wzrostach!
Yoyo

! Odpowiedz
0 1 ~taksiętoskończy odpowiada ~Yoyo

zrobimy bankierom wymaganą rezerwę 100% i równocześnie luzowanie ilościowe dla ludzi, oraz nauka ekonomii monetarnej w szkołach, banki centralne będą pod przejrzystym demokratycznym nadzorem - wtedy się spekulanci trwale uspokoją

! Odpowiedz
0 6 ~dd

Ciekawe czy kursy walut są sterowane.

! Odpowiedz
0 6 ~oli

Wiadomo..

http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/piec-wielkich-bankow-musi-zaplacic-5-6-mld-dolarow,544130.html

Ciekawe kiedy idioci z naszego rządu w koncu wpadną na trop przekretu z kredytami psuedo-wal..

! Odpowiedz
0 13 ~spostrzegawczy

Banki największe zło XX i XXI wieku. Oszukują , manipuluja i nie ma na nich bata , a kreują się na dobrodziejów ludzkości.

! Odpowiedz
0 9 ~Obserwator

10%, ale im narobią. 10 % to dla tych banków to grosze.

! Odpowiedz
0 5 ~emigrant

10 procent od przychodu a nie od zysku , choc jak dla mnie powinni wieszac wszystkich od menagera oddzialu w zwyz

! Odpowiedz
0 10 ~jareczek

bydlaki ! powinno wprowadzic sie kare smierci za manipulacje gieldowe !

! Odpowiedz
0 15 ~qń

Złoto bardziej działa na ludzi i tu też widzę że prawie wszyscy się rozpisują o złocie ale zobaczcie co ci banksterzy zrobili z ceną platyny że już w RPA chcą kopalnie zamykać a z srebrem to już całkowity koszmar ha ha ha

! Odpowiedz
0 34 ~as

banki manipulując zarabiają setki miliardów, kosztem klientów, po czym płacą kilka miliardów kary rządom - jak to nazwać, łapówką? opłatą manipulacyjną? przecież to jest złodziejstwo w białych rękawiczkach...właściciele banków wraz z politykami spotykają się potem w Davos i wznoszą toasty za kolejny udany rok...

! Odpowiedz
1 6 ~Dżejms

Dokładnie. Od dawna to mówię - komu te kary płacą? Powinny płacić odszkodowania poszkodowanym - z odsetkami a kary do tego państwu. To by oznaczało bankructwo - i tak właśnie powinno być!

! Odpowiedz
3 11 ~ktośtam

Dzięki temu Kowalski mógł i może kupić fizyczne złoto po zaniżonej cenie. Jakiegoś wielkiego powodu do płaczu moim skromnym zdaniem nie ma :)

! Odpowiedz
1 18 ~Autor

Szok i niedowierzanie. Chyba nikt się tego nie spodziewał.

A u nas jeden bankier mówił, że banki to instytucje zaufania publicznego. Dobre ... .

! Odpowiedz
0 29 ~ii

Nie tylko ustawiały ceny kruszców ale świadomie obniżyły wartość franka i wówczas zaczęły dawać kredyty ludziom nieświadomym pułapki w krajach Europy Wschodniej.Po krótkiej takiej akcji kurs franka wrócił do normalnej wartości,a ludzie zostali z oszukańczymi kredytami..To był świadomy przekręt tylko trzeba to udowodnić

! Odpowiedz
5 2 ~qaz

Kolego, zobacz sobie na wykres CHF, a pozniej pisz, bo obecnie to sam belkot.

! Odpowiedz
1 3 ~szuja odpowiada ~qaz

Niech Kowalski nie marudzi tylko kupi sobie złota dopóki tanie. W razie wojny albo wielkich zamieszek za złoto kupi wszystko, papierem nawet si,e nie podetrze.

! Odpowiedz
0 22 ~Christopher

Ustalają ceny złota,
wcześniej LIBOR,
polisolokaty,
kredyty CHF,
itd
itd

! Odpowiedz
3 5 ~polskigupek

...no nie ! dziwne ??? ,a co , może po.litycy z p-o + psl ustalają kurs ???!.....no chyba w p-oLANDII !.....,bo tylko na tyle mają polityczne ryje ...!

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~mukapuka

Bankier jest serwisem informacyjnym?

Czemu tytuły połowy artykułów kończą się znakiem zapytania?

! Odpowiedz
0 2 ~Adam222

Bo te durnie nie znają polskiego. Nie wiedzą, że zdanie pytające zaczyna się od "czy".

! Odpowiedz
1 8 ~pinokio

czas na ssamerykanskie banki ,za ustawke dolara ,ktory nie jest wart funta klakow.

! Odpowiedz
1 13 ~zezem

"Ustawiały" sugeruje czytelnikom, że już tego nie robią. Niezła propaganda, taki wyższy poziom incepcji.

! Odpowiedz
0 10 ~Bankster

"polowanie na Banki" a ja bym to nazwal, weryfikacja poprawnosci danych finansowych. Chciwosc ma krotkie nogi

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 20 ~epul

dlatego pusty śmich mnie owłada kiedy czytam oh analizy i ah analizy wielu specjalistów w tym rodzimych na temat jak to ze złotem będzie? Może fundamenty, może Chiny a może AT pomoże. Jajco! będzie jak ma byc

! Odpowiedz
1 22 ~fgr

Banki zaniżały ceny złota i innych metali. Bo to jest logiczne, że nic niewarte papierki które są ciągle kreowane przez Banki wymieniają na metale szlachetne po jak najniższym kursie...

! Odpowiedz
0 22 ~ds

Te kary finansowe to jakiś żart. Za kradzież batona można trafić za kraty a jak robisz przekręty na miliardy to kilka milionów kary.

! Odpowiedz
0 9 ~harry

Europa jest w kiepskiej kondycji, a na dodatek mamy problem z uchodźcami. Niedługo zacznie się fala bankructw na całym świecie. Kilka minut temu znalazłem świetny artykuł na temat tego jak inwestować po krachu, który niedługo nadejdzie: http://independenttrader.pl/396,jak_zachowac_sie_po_krachu.html

! Odpowiedz
1 18 ~KKornatowicz

Z treści artykułu nic szczególnego nie wynika . czy banki grały na zwyżkę kursu metali szlachetnych , czy na zniżkę - nic nie wiadomo . Dowiedzieliśmy się jedynie , że mafia polityczna za gigantyczne przekręty banksterów może nałożyć na banki jakieś śmieszne maksymalne kary . Czas na globalną rewolucję , bo światem sterują banksterzy . Mordują miliony istnień , dziesiątki milionów trzymają w nędzy , terroryzują , przekupują , sterują , kupują państwa , aby ich obywateli uczynić niewolnikami ekonomicznymi . Banksterzy to najwięksi zbrodniarze ludzkości . Krzysztof Kornatowicz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Dżejms

Ale jaką rewolucję? Dla kogo? Nowego Pol-Pota? Stalina? Nie potrzebujemy rewolucji tylko fizycznej eliminacji paru rodów co rozdają karty. Na jaką cholerę rewolucja - chcesz wyrżnąć pół świata?

! Odpowiedz
0 10 ~Olo

Znow pisza o faktach znanych kazdemu myslacemu czlowiekowi :D

Napiszcie dlaczego wyplynala afera z VW? Moze przypadkiem a moze Niemiasze stawialy sie sankcjom i na boku ukladali sie z Rosja i Czajnikami? :D
To jest prawda a nie emisja spalin :

:D Franz... na co mialem czekać? na śady miałem czekać... robilem to samo co Ty hahahah :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 22 ~JubilerZGenewy

Największe przewały dotyczą kursów papierowego, a nie fizycznego złota. O fizyczne się wcale nie martwię.

! Odpowiedz
1 4 ~ben

to one zaniżały cenę złota czy zawyżały - bo nie jest napisane.

! Odpowiedz
1 32 ~Tymek

Smieszne.. glupi WV zaplaci 17 mld, za maly przekret. A ci banksterzy nie dosc, ze nic nie produkuja, to zarabiaja miliardy, i teraz smieszne kary... dramat

! Odpowiedz
2 26 ~qń

Marzeniem finansjery światowej jest okiełznać i kontrolować złoto lecz na dłuższy czas nie są w stanie tego dokonać bo złoto prędzej czy później odsłoni prawdę .Złoto to jest bicz boży na wirtualny świat finansowy

! Odpowiedz
1 21 ~Franek

Dziwne, że na zachodzie organy nadzorcze potrafią. U nas jakoś działania UOKiK i KNF w aferze frankowej sprowadziły się do sporządzenia tabelki z wielkością spreedów stosowanych przez banki.

! Odpowiedz
11 3 ~batavus

http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/08/Kapitulacja-Zlota-czyli-Uzdrawianie-Swiata.html
Światowa GORĄCZKA ZŁOTA się kończy. Złoto zmierza w stronę ceny poniżej 1000usd za uncję. Waluty papierowe znowu zwycięzyły. Peter Schiff i jego klony niedocenili BANKSTERÓW i wprowadzili ludzi w bład.

! Odpowiedz
1 30 ~bb009

A nasza lokalna pseudonadzorująca instytucja KNF jakie ma sukcesy?

! Odpowiedz
0 24 ~ionen

Tyle w temacie uczciwości banków.

! Odpowiedz
1 15 ~pytanie

Czy w związku z tym postępowaniem prześwietlony został CS Poland,którego dyrektorem generalnym był T.W. Bartoszewski ,syn znanego profesora?

! Odpowiedz
0 17 ~Grzechu_comeback

"ogólnoświatowego „polowania na banki”" LITOŚCI!!!! Skoro były kary, skoro banki GODZIŁY się je płacić, zamiast się stawiać, to słowo "polowanie" jest absolutnie nie na miejscu, bo pasuje bardziej do bezbronnego i niewinnego stadka i Wielkiego Bronka Myśliwego z dwururką, gdzieś pod Budą, może nawet ruską, tak o 4 nad ranem.....
Jeśli już to nie polowanie tylko, komuś, po ostatnim "kryzysowym" (Lehman itd...) rozdaniu puściły nerwy i trwa naparzanka.....
Polski nadzór jeździ tu i tam ale i tak nie wyuczył się na tyle, by zauważyć narastające ryzyko systemowe, więc z punktu widzenia polskiego grajdołka może to wyglądać jak "polowanie" a to nic innego jak tylko szara nadzorcza codzienność, na podstawie...... no pewnie nikt się SAM nie przyznał....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 ~Pibik

Ewidentnie to się opłaca wszystkim którzy siedzą na szczycie tej piramidy łącznie z rządami Państw. Bank nabija w butelkę niewinnych "maluczkich" chcąc uciułać coś na transakcjach walutowych, spekulacjach na złocie i innych towarach. Ban zarabia na tym krocie - miliardy dolarów - ściągając pieniądze z tych którzy na tym procederze tracą (maluczkich) i zwykłych ludzi którzy są zadłużeni we Frankach. Wszystko jest robione pod przykrywką. Każdy z tych oszukanych oczywiście zapłacił już podatki od tych pieniędzy które kiedyś zarobił a teraz stracił (ukradziono mu) - Państwo nie ponosi żadnej konsekwencji, bo to przecież maluczki ryzykował... Państwo wkracza do akcji - czyli robi nalot na banki (już to było ustawione ile banki na tym zarobią, teraz następuje przeliczenie ile z tego trzeba odpalić CFTC czy innym złodziejskim instytucjom i instytucje te niby szukają przekrętu choć wiedzą że przekręt był i nakładają karę w wysokości udziału. Kasa trafia znów do obiegu czyli do budżetu i tak się to kręci. Maluczki nic z tego nie ma, że CFTC wykrył cokolwiek oprócz tego że zaraz banki zwiększą ceny bo im się niby koszty działalności zwiększyły. Co mi z tego że na bank została nałożona skromna opłata za ten złodziejski proceder??? Ja pieniądze już straciłem i nikt mi ich nie odda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 18 ~AntyBankier

A kiedy Polski rząd się weźmie za banki i ustalenie tego ile w POLSCE bylo przekretów bankowych???

! Odpowiedz
1 8 ~Andrzej

Polowania na banki? Chyba polowania na klienta.

! Odpowiedz
0 5 ~krasnal

Pamiętata jok wom wciskoli kity ło wolnym rynku ? I to profesory, łale chyba łot gnoju , bo mózgów tu łony ni mioły ...?;-)))

! Odpowiedz
1 31 ~off666

jak się okazuje, tylko u nas banki mają czyste ręce - gdyby było inaczej, to przecież KNF już dawno by zareagowała stanowczo i surowo....

! Odpowiedz
4 18 ~buuuuuuuuu

Kolego KNF jest finansowany ze składek banków i instytucji finansowych więc jak może gryźć rękę która go karmi?

! Odpowiedz
1 6 ~Obywatel odpowiada ~buuuuuuuuu

To był sarkazm...

! Odpowiedz
0 7 ~pa odpowiada ~buuuuuuuuu

Nie jest finansowany z ich dobrowolnych składek, więc akurat to finansowanie nie jest żadną przeszkodą. Przeszkodą może być raczej fakt, kto nominuje ludzi w KNF i ich rozlicza z działań.

! Odpowiedz
1 12 ~naBIEDNEGOnieTRAFILO

nalozyc mega kare
na biednego nie trafilo

! Odpowiedz
1 7 ~zombiefield

Nałożą mega karę, która pójdzie do rządu, który za pozyskany wkład zaciągnie dług w instytucjach, na które właśnie nałożył karę. Pieniądze trafiają znowu do banków, a przeciętny człowiek żyje w nieświadomości bzdur jakimi karmią go media.

! Odpowiedz
2 26 ~asd

To nie polowanie na banki. Po prostu skończyła się era świętych krów i nietykalności banksterów, którzy mogli robić co im się podoba, a wszystko przy cichej akceptacji polityków.

! Odpowiedz
0 22 ~Obywatel

Dopiero gdy któryś CEO z banku trafi za kratki, możemy mówić że skończyła się bezkarność. A tak, różne komisje śledzcze, to tylko nic nieznaczące działania dla uspokojenia wściekłej tłuszczy. Która, ponieważ jest przecież cywilizowana, grzecznie wróci do oglądania kolejnego sezonu swego ulubionego programu rozrywkowego (np sędzia anna wesołowska LOL)...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PLATYNA 1,25% 874,20
2020-05-29 13:09:00
ZŁOTO 0,52% 1 726,40
2020-05-29 13:09:00
MIEDŹ -0,28% 5 359,25
2020-05-29 13:09:00
ROPA -2,68% 35,16
2020-05-29 13:09:00
SREBRO 1,84% 18,22
2020-05-29 13:09:00

Znajdź profil