Szumowski: Powtórka lockdownu niemożliwa

2020-07-31 20:38, akt.2020-08-01 08:58
publikacja
2020-07-31 20:38
aktualizacja
2020-08-01 08:58
fot. Aleksiej Witwicki / FORUM

Wszyscy uczniowie rozpoczną rok szkolny; szkoły nie będą punktowo zamykanie 1 września, ale dyrektorzy mogą wprowadzać elastyczne formy nauczania – zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ze względów zdrowotnych i gospodarczych wykluczył też ponowny lockdown.

Pytany w piątek w Polsat News, czy rodzice muszą być 1 września gotowi na punktowe zamykanie szkół, Szumowski odpowiedział: "Nie zamykanie, natomiast szkoły na pewno będą bardzo elastycznie podchodziły w danych regionach, do formy kształcenia". Dodał, że "to może być forma mieszana" - dane grupy wiekowe lub grupy uczniów mogą być objętych zdalnym nauczaniem, część uczniów może korzystać ze zwykłej formy.

Według ministra 1 września wszyscy uczniowie "rozpoczną naukę, natomiast dyrektorzy szkół mają narzędzia do tego, aby na podstawie rekomendacji sanepidu (…) (szkoły) miały pewną elastyczność. Na przykład w powiecie, gdzie będzie wiele zachorować, będzie można "wprowadzić formę mieszaną, żeby rozluźnić klasy".

Odnosząc się jesiennego wzrostu liczby zachorowań na grypę, który przypadnie w warunkach pandemii, Szumowski przypomniał, że w MZ pracuje zespół, który ma przygotować sposób oddzielania mających podobne objawy chorych na grypę od zarażonych Covid-19. Eksperci mają przygotować rekomendacje do końca sierpnia.

"Mamy sporo narzędzi – szybkie testy antygenowe dla osób objawowych; mamy zwiększoną pulę testów, są inwestycje w laboratoria. Chcemy, żeby tych testów można było robić kilkadziesiąt tysięcy dobowo" – powiedział minister. "Telemedycyna, porady i zlecenia zdalne - to wszystko trzeba ułożyć w taką układankę, żeby zabezpieczyć chorych" – dodał.

Szumowski podkreślił, że nie wyobraża sobie powrotu do takiego lockdownu, jaki wprowadzono wiosną. "Pamiętajmy, że nie tylko Covid jest chorobą. W czasie lockdownu bardzo wiele osób nie chodziło do lekarza, nie przychodziło na badania profilaktyczne, mieliśmy również spadek wpływów do NFZ" – argumentował. Dodał, że "gdyby to trwało bardzo długo", odbiłoby się nie tylko na gospodarce, ale i na zdrowiu ludzi".

Według Szumowskiego możliwe są jedynie punktowe restrykcje, a nie powtórka z wiosennego zamknięcia. "Nie ma takiej możliwości, bo ludzie poumieraliby na inne choroby" – podkreślił. Dodał, że nieliczne przypadki zachorowań w "gigantycznych województwach" takich jak zachodniopomorskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie wskazują, że "problem jest bardzo lokalny, bardzo ograniczony".

"Po pierwsze mamy już przygotowaną logistykę i sieć szpitali jednoimiennych. Po drugie mamy zakupione testy, w tym także te antygenowe, szybkie, które czekają na jesień. Po trzecie mamy inwestycje w laboratoria. Coraz oraz więcej laboratoriów wykonuje badania i testy. Po czwarte mamy zgromadzone, zinwentaryzowane i zakupione respiratory" – powiedział Szumowski.

Jak dodał, "tak naprawdę wiemy jak postępować". "Mamy więcej środków ochrony osobistej. Mamy również wiedzę, co robić, jak się chronić i jak reagować na wirusa" - wskazał.

"Nie ma czegoś takiego, jak przeciwwskazania medyczne do zasłaniania nosa i ust"

Minister zdrowia Łukasz Szumowski został w piątkowej rozmowie z Polsat News zapytany czy jest to efekt jakiś błędów rządu w postępowaniu z epidemią. "Nie. Rząd nie stworzył sytuacji wzrostu zachorowań, ani nie stworzył sytuacji spadku zachorowań. My tylko raportujemy to, co nam dostarczą lokalne struktury Sanepidu" - odpowiedział szef MZ.

Przypomniał, że obecnie jest sześć dużych ognisk zachorowań. "Jeżeli odejmiemy te 300 wyników dodatnich z tych właśnie ognisk, to mamy mniej więcej stabilny stan na poziomie około 300 zachorowań spoza tych dużych ognisk" - powiedział Szumowski.

Minister zdrowia przypomniał o obowiązku zasłaniania nosa i ust przede wszystkim w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak sklepy. "Należy zakładać maseczki, należy zasłaniać nos i usta i tutaj wyraźnie należy podkreślić, iż nie ma czegoś takiego jak przeciwwskazania medyczne do zasłaniania nosa i ust. Nawet jak ktoś ma ciężką niewydolność oddechową, to po pierwsze zwykle nie chodzi do sklepów czy do autobusu, a zawsze może założyć przyłbicę, więc tutaj naprawdę nie ma wymówek" - zaznaczył Szumowski.

Dopytywany, powiedział, że przyłbicę może też nosić osoba cierpiąca na alergię. Zgodził się też, że osoba, która - wbrew nakazom - nie zasłania nosa i ust, powinna dostać mandat. "To nie jest widzimisię moje, rządu, Sanepidu, kogokolwiek, tylko chcemy po prostu bezpiecznie pójść do sklepu. To jest ochrona pracowników tego sklepu, to jest ochrona naszych współtowarzyszy w tym sklepie, nie nasza. Ta maseczka nie jest dla nas, tylko jest dla innych, jeśli my będziemy chorzy przypadkiem" - przypomniał minister zdrowia.

autor: Jakub Borowski, Marta Rawicz

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
jes
Ale powtórka zamówień bez przetargu i żadnej kontroli możliwa jak najbardziej.
ravauw
Po pierwsze Polska robi co robia inne kraje europejskie. Jezeli lockdown oglosza sasiednie kraje, to oglosi i Polska. W marcu okaze sie czy strategia szwecka byla dobra, jezeli tak sie okaze torestrykcje zostana zniesione i u nas przy jednoczesnym wynalezieniu i stosowania szczepionki. Europa zacznie szczepic sie dopiero za rok (o Po pierwsze Polska robi co robia inne kraje europejskie. Jezeli lockdown oglosza sasiednie kraje, to oglosi i Polska. W marcu okaze sie czy strategia szwecka byla dobra, jezeli tak sie okaze torestrykcje zostana zniesione i u nas przy jednoczesnym wynalezieniu i stosowania szczepionki. Europa zacznie szczepic sie dopiero za rok (o ile) i potrwa to przynajmniej rok
trooper
Dopiero co, tuż przed wyborami, Pinokio przekonywał, że nie ma się czego obawiać, wirus jest już w odwrocie i żeby "tłumnie ruszyć na wybory". Każdy kto straci bliskiego przez jego totalny egoizm i brak empatii powinien wystawić mu rachunek. Osobisty, taki aby zapłacił on a nie z kasy budżetu (czyli naszej).
ella23
Zobaczcie co sie dzieje w Australii lub w USA, lockdown bedzie Po wakacjach,
antykomuch
szumowina w kamieniołomach będziesz nosił maseckę nonstop aż nie zdechniesz, bo będziesz tam do śmierci, i żaden instruktor narciarsywa ci nie pomoże
ella23
Restrykcje juz sa przywracane w USA,australii czy hiszpanii, pytanie nie czy tylko kiedy rozkreca u nas kolejna fale cyrku,czy poczekaja do pazdziernika czy juz we wrzesniu
ella23
Lockdown bedzie ale za kilka tygodni kiedy statystyki beda wykazywac ponad 1000 przypadkow dziennie, wszak to juz zostalo zaplanowane, a cyrk sie skonczy kiedy powatanie cudowny lek oub szczepionka I apetyt firm farmaceutycznych bedzie zaspokojony ,no na jakis czas zaspokojony
trollmaster
oczywiście, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Bardzo duże pieniądze.
meryt odpowiada trollmaster
trollmaster "oczywiście, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Bardzo duże pieniądze."

Krytykom na usługach innych, chodzi o pieniądze.
trollmaster
"Należy zakładać maseczki, należy zasłaniać nos i usta i tutaj wyraźnie należy podkreślić, iż nie ma czegoś takiego jak przeciwwskazania medyczne do zasłaniania nosa i ust. Nawet jak ktoś ma ciężką niewydolność oddechową, to po pierwsze zwykle nie chodzi do sklepów czy do autobusu, a zawsze może założyć "Należy zakładać maseczki, należy zasłaniać nos i usta i tutaj wyraźnie należy podkreślić, iż nie ma czegoś takiego jak przeciwwskazania medyczne do zasłaniania nosa i ust. Nawet jak ktoś ma ciężką niewydolność oddechową, to po pierwsze zwykle nie chodzi do sklepów czy do autobusu, a zawsze może założyć przyłbicę, więc tutaj naprawdę nie ma wymówek" - zaznaczył Szumowski.

ministerialny błaźnie, przyjdź i powiedz to mojej matce, która jest po 70-tce, przeszła zawał, choruje na cukrzycę, nadciśnienie i chorobę wieńcową serca, i czasem nawet w zimę siedzi przy otwartym oknie ze względu na duszności. Przyjdź i powiedz jej to w twarz, że ma się dusić i dławić pod maską, bo taką masz fanaberię, albo ma nie wychodzić z mieszkania do końca życia? Chociaż patrząc na twoje oczy okrutnika, zapewne zrobiłbyś to z przyjemnością.

a przyłbicę nałóż na swój zakuty łeb, będzie dobrze tam pasowała.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki