Szumowski: Na koronawirusa nie ma lekarstwa

Omawiamy działania, również ze służbami mundurowymi. Mamy w rezerwie miliardy złotych - powiedział w piątkowym wywiadzie dla "Faktu" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że nie ma konkretnego lekarstwa na koronawiursa.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP)

Minister w rozmowie przypomina, że na razie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. "Żeby potwierdzić taki przypadek, musimy mieć, zgodnie z europejskimi wytycznymi, dodatni wynik dwóch z trzech genów danego wirusa" - tłumaczy Szumowski.

Zapewnia też, że Polska jest przygotowana na wystąpienie koronawirusa "na tyle, na ile to możliwe". Wszystkie specjalne procedury zostały podjęte, a działania są koordynowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwo Zdrowia. Dodatkowo lekarze rodzinni otrzymali z NFZ "specjalny komunikat z konkretnymi instrukcjami postępowania".

Szumowski pytany o komercyjne testy diagnostyczne na wykrycie koronawirusa powiedział, że było to "pewną samowolą" jednego z warszawskich szpitali. "Gdy o tym usłyszałem, zareagowałem" - powiedział. Zaznaczył też, że na sytuację we Włoszech związaną z dynamicznym rozwojem zachorowań na koronawirusa rząd zareagował szybko - w ciągu 24 godzin od ogłoszenia epidemii.

W wywiadzie Szumowski wspomniał również o stanie zaopatrzenia szpitali. "Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia każdy dyrektor szpitala ma obowiązek posiadania środków ochrony osobistej. Agencja Rezerw Materiałowych ma w zapasie tego typu materiały i szpitale mogą skorzystać z tych zapasów" - oświadczył.

Pytany o to, czy jest lek na koronawirusa, powiedział, że "nie ma konkretnego lekarstwa".

"Chorzy są leczeni objawowo, jak w przypadku innych infekcji paragrypowych. Najważniejsze jest nawodnienie, środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Jeśli dochodzą do tego kłopoty z oddychaniem - stosujemy tlenoterapię, a w skrajnych przypadkach respirator".

tor/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
27 9 anna_domagalczyk

Czyli Polska jest przygotowana na papierze: "Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia każdy dyrektor szpitala ma obowiązek posiadania środków ochrony osobistej." Stwierdzonych przypadkow zapewne nie bedzie, bo potrzebne jest potwierdzenie dwoch genów wirusa, a w Polsce dopiero zamierza sie utworzyc laboratorium. I cytat: Polska jest przygotowana na wystąpienie koronawirusa "na tyle, na ile to możliwe". No, powiało grozą. Państwo PIS. Zdrowaska i do roboty. Wyleczenia bedą rejestrowane jako cuda do kanonizacji Lecha i Jarosława. Brawo wy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 zenonn

Do czego ma być przygotowana? Do grypy? Do wirusowego zapalenia płuc? To jakaś nowość jest?
Koronawirus to nowość?
Obecnie wyróżnia się siedem gatunków koronawirusów wywołujących infekcję u człowieka:

ludzki koronawirus 229E (HCoV 229E) – alfa-koronawirus[2][1];
ludzki koronawirus OC43 (HCoV OC43) – beta-koronawirus[2][1];
ludzki wirus SARS (SARS CoV Urbani) – beta-koronawirus[2][1];
ludzki koronawirus NL63 (HCoV NL63, początkowo wirus New Haven) – alfa-koronawirus[2][1];
ludzki koronawirus HKU1 (HCoV HKU1) – beta-koronawirus[2][1];
ludzki koronawirus bliskowschodniego zespołu oddechowego – wirus MERS (MERS-CoV, także: HCoV-EMC/2012, ludzki betakoronawirus 2c EMC/2012) – beta-koronawirus[1][8][9];
ludzki koronawirus SARS-CoV-2[10] (wcześniej 2019-nCoV, zidentyfikowany w Wuhanie)[11][12].

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 zenonn

Podstawowych zasad higieny Polacy nie stosują, a teraz mnóstwo udaje przerażonych.
Wiele ludzi przed wyjściem z publicznej toalety nie myje prawidłowo rąk. Boją się czegoś, czy ich nie nauczono albo czasu nie mają? W miejscach ludzie się witają podając i ściskając cudzą dłoń. W kościołach znak pokoju.

! Odpowiedz
1 15 najmadrzejszy

Ze 25 lat temu powiedzieli by ze zjadliwa grypa panuje...i tyle

! Odpowiedz
0 4 zenonn

Bo to jest tylko nowa grypa. Umrzyków niewiele. Panika bo media lubią njusy.
Grypy nie leczy się lekarstwem wirusowym. Organizm sam musi ją zwalczyć. Szczepionki bierze się przed zimą, przed zachorowaniem
W Polsce zmarło 24 na zwykłą grypę tej zimy.
Wirusem żółtaczki zarażonych jest co najmniej 100 tys Polaków.
Innych wirusów również dostatek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 20 marcin321

"Mamy w rezerwie miliardy złotych", a to ciekawe...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil