Szumowski: Badania na koronawirusa w ponad 40 laboratoriach, ponad 5 tys. próbek na dobę

Badania w kierunku koronawirusa prowadzi ponad 40 laboratoriów; w ciągu doby weryfikowane jest ostatnio ok. 5 tys. próbek – wskazał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Nie reglamentujemy testów, ich ilość zależy od liczby przesłanych próbek – zaznaczył.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP)

Szef MZ był w czwartek pytany w Polsat News o stan służby zdrowia i o to, czy Polaków będzie miał kto leczyć.

Podkreślił, że problem zakażeń wewnątrzszpitalnych, zakażeń personelu i tego, jak przestrzegane są procedury, jest niezwykle istotny.

Szumowski zaznaczył, że dla pacjentów z koronawirusem, wymagających hospitalizacji przygotowano ok. 10 tys. łóżek. Obecnie wykorzystywanych jest, jak podał, ok 1,6 tys. łóżek, co oznacza "spory zapas". "Dziś uruchomiliśmy większość izolatoriów, które dają kolejny bufor" – wskazał.

Minister ocenił, że zakażenia przez pacjentów, którzy nieodpowiedzialnie zataili wiedzę, że są chorzy i przez personel medyczny stały się gigantycznym problemem.

"Przyszedł czas, że nie tylko wysyłamy sprzęt do szpitali zakaźnych, ale do całego sektora. Poszło już ponad pięć milionów maseczek. Jutro wysyłamy 1,2 mln miliona maseczek do szpitali onkologicznych. (…) Testy dla personelu medycznego są dostępne" – powiedział szef MZ.

Szumowski przypomniał, że personel krytycznych obszarów m.in. medycy, policjanci czy inne służby mundurowe mają prawo po tygodniu kwarantanny wykonać szybki test i wrócić do pracy, jeśli wynik jest ujemny.

"Jest rozdysponowane 150 tys. testów w ponad 40 laboratoriach. Wykonywane jest ponad 5 tys. badań na dobę. Moglibyśmy pewnie wykonywać ok. 7 tys. (…) Nie reglamentujemy testów w żaden sposób. Ilość badań zależy od ilości próbek przekazywanych do laboratoriów" – zaznaczył minister.

"Mamy więcej możliwości wykonywania testów, niż w tej chwili wykonują diagności laboratoryjni, którzy często siedzą po nocach" – zaznaczył.

Zakażenie koronawirusem badania laboratoryjne potwierdziły dotąd u 2692 osób, 51 z nich zmarło.

"Już chyba tylko nie naciskał na mnie prezydent USA"

Szef resortu zdrowia był pytany, czy 10 maja da się przeprowadzić wybory bez narażania zdrowia i życia Polaków.

"Moja popularność w mediach wzrosła ostatnio niepomiernie. Czytam o różnych naciskach politycznych na mnie, już chyba tylko nie naciskał na mnie prezydent Stanów Zjednoczonych. (…) Tymczasem największy nacisk czuję ze strony mediów. Mówię wszystkim to samo. Swoje rekomendacje dotyczące wyborów przekażę wtedy, kiedy będą miał realne podstawy; wtedy, kiedy będę widział krzywe (zakażeń – PAP), to jest po połowie kwietnia" – wskazał Szumowski.

Szef resortu powiedział, że dość regularnie rozmawia z premierem Mateuszem Morawieckim, prezydentem Andrzejem Dudą i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

"Żaden polityk w Polsce nie stara się wywrzeć na drugim nacisku. To przestrzeń medialna, media opisują dramatyczne i burzliwe rozmowy. Te rozmowy są bardzo konkretne i merytoryczne i ja mówię jedno: mamy w tej chwili ok. 2,6 tys. pacjentów (z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem-PAP). (…) Połowa kwietnia to czas, kiedy będziemy mogli powiedzieć cokolwiek, co się zdarzy w maju" – zaznaczył.

Minister pytany, czy głosowanie korespondencyjne jest całkowicie bezpieczne dla ludzi, stwierdził, że "na pewno głosowanie korespondencyjne, tak jak każda forma funkcjonowania, która ogranicza kontakty międzyludzkie w czasach epidemii, jest lepsza niż taka, które te kontakty zachowuje".

"Jeśli to możliwe mamy pracę zdalną, nie w urzędach, instytucjach i zakładach pracy. Jeżeli możemy mieć glosowanie korespondencyjne, to lepiej niż byłoby bezpośrednie. Jeżeli mamy zakupy, to lepiej nie pójść do sklepu, tylko kupić coś to przez internet, żeby dostarczono to do domu" - wskazał.

"Nie jestem ekspertem od technikali przeprowadzania takich, czy innych procedur, ale na pewno zdalne procedury są bezpieczniejsze w czasach epidemii" – zaznaczył minister.

(PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 borma

Minister swoje , sluzba medyczna swoje i w dodatku zupelnie cos przeciwnego. Zapewne dlatego zakneblowano im usta. Jest tylko,jedna prawda. Ta plynaca z ust ministra. Tylko co zrobic , gdy ten rzad bazuje tylko na klamstwach , fundamentem jego dzialanosci sa klamstwa. Jak mozna mu wierzyc?

! Odpowiedz
2 2 zamknackw

Duet Szumowski & Morawiecki rozwalil gospodarke. dziwne ze jeszcze votum zaufania nie poszlo

! Odpowiedz
23 3 specjalnie_zarejestrowany2

Nie ma testów bo kasa poszła na trolli.

! Odpowiedz
26 7 sammler

No i super. Więcej testów, to więcej wykrytych chorych (średnio wychodzi ok. 5,5% zarażonych na ogół testowanych). Tym sposobem będziemy wykazywali albo nieustanny przyrost zachorowań, albo ich stabilizację na bardzo wysokim poziomie. Powód dla kolejnych ograniczeń praw obywatelskich wprost wymarzony.

Te testy powinny być robione od początku! I powiązane z natychmiastowa izolacją chorych lub choćby tylko podejrzanych. Praktycznie tydzień po wykryciu pierwszych przypadków zamknięto wszystkie szkoły, a to często wielkie obiekty ("tysiąclatki"). Wystarczyło wybrać jedną (największą) w każdym województwie (łącznie 16 na cały kraj) i skoszarować tam te osoby. I problem mielibyśmy rozwiązany w 2-3 tygodnie, bez zarzynania całej gospodarki i skazywania setek tysięcy (milionów) osób na biedę i tragedie rodzinne.

Skala błędów popełnionych przez tego człowieka i cały rząd PiS jest tak niewyobrażalna, że oni muszą za to odpowiedzieć. Każdy, kto wierzy w jakąś sprawiedliwość, karmę, czy co tam chcecie, nie ma co do tego wątpliwości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 5 sammler

Tu jeszcze lepiej. Od razu 11 minusów. Czy ten portal ma administratora i jakieś zabezpieczenia przed botami? Bo zbieżność czasowa zmasowanego minusowania we wszystkich komentarzach nie wydaje mi się przypadkowa.

! Odpowiedz
12 2 sammler odpowiada sammler

Sorry, od razu 14.

! Odpowiedz
8 2 crazycat odpowiada sammler

trolling to świetne zajęcie na czasy epidemii, na innych portalach obserwuje podobne zjawisko

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil