REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Szułdrzyński: Obecne limity są kompletnie nierespektowane, tak będzie też z kolejnymi

2021-11-30 06:12
publikacja
2021-11-30 06:12
Szułdrzyński: Obecne limity są kompletnie nierespektowane, tak będzie też z kolejnymi
Szułdrzyński: Obecne limity są kompletnie nierespektowane, tak będzie też z kolejnymi
fot. Yuri Smityuk / / TASS

Obecne limity w pomieszczeniach zamkniętych są nierespektowane. Nie są też egzekwowane i tak będzie z kolejnymi — powiedział PAP dr Konstanty Szułdrzyński z Rady Medycznej przy premierze. Dodał, że są to restrykcje "nie na miarę potrzeb, ale politycznych możliwości".

"To nie są restrykcje na miarę potrzeb, ale na miarę politycznych możliwości" – podkreślił w rozmowie z PAP dr Szułdrzyński. Dodał, że tego rodzaju ruch nie był ze strony rządu konsultowany z Radą Medyczną. W zasadzie w przypadku tak "kosmetycznych" zmian dr Szułdrzyński nie widzi potrzeby takiej konsultacji.

"Obecne limity są kompletnie nierespektowane, nieegzekwowane. Tak będzie i z kolejnymi. To, co jest najskuteczniejsze z punktu widzenia medycznego, zostało zawarte w rekomendacjach Rady Medycznej. Ostatnio także w apelu Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, pod którym podpisała się większość członków Rady Medycznej" – wskazał dr Szułdrzyński.

Ekspert wskazał, że obserwowane obecnie bardzo duże liczby zgonów z powodu COVID-19 będą w jego ocenie utrzymywały się jeszcze przynajmniej miesiąc.

"Dzisiejsze obostrzenia podjęto, aby nie można było powiedzieć, że rząd nic nie zrobił. Tak naprawdę nie mam w ogóle wątpliwości, że rząd doskonale wie, co trzeba byłoby zrobić. Uważam też, że rząd chciałby to wprowadzić, ale rozumiem, iż jest to kwestia sytuacji politycznej, której zakładnikami wszyscy – włącznie z decydentami – się znaleźliśmy" – podsumował dr Szułdrzyński.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych. W związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje pakiet alertowy obostrzeń.

Wprowadzony będzie zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział, że na takie obostrzenia "zapatruje się dobrze". Dodał, że trzeba ograniczyć zdecydowanie kontakt z państwami, gdzie rozwija się nowy wariant koronawirusa – omikron – i gdzie zaczyna on dominować.

Duża część planowanych obostrzeń dotyczy wprowadzenia limitów obłożenia różnego rodzaju obiektów – np. limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki (obecnie 75 proc. obłożenia).

Autor: Tomasz Więcławski

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (5)

dodaj komentarz
my_kroolik
No tak, bo czy na dyskotece jest 150 czy 100 osób na powierzchni 200 metrów2 to zasadnicza różnica w kwestii zakażeń
pozhoga
Czy ten Szułdrzyński jest spokrewniony z tym drugim - z-cą naczelnego Rzeczpospolitej?
proanty
My wszyscy jesteśmy zakładnikami "ekspertów", którzy za nic nie odpowiadają. Nikt nigdy ich z niczego nie rozliczy, nie wypomni błędnych działań. Zostaną zapomniani choć rozejdą się za czas jakiś z naszą kasą...
eagleeye
Zobaczcie ze tej pseudo radzie medycznej wszystko się nie podoba i nie robi się nic po ich myśli ale NIKT NIE ZREZYGNOWAŁ z niej tylko głupow dalej udają że jak to ich się nie słucha.

Bezczelnii są na maksa.
carlito1
Trzeba koniecznie zamknąć lasy.!!! I nałożyć na twarz symbol pseudo pandemi. Bo bez tego i tv nikt by nawet nie zauważył że coś się dzieje

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki