Szukając środków dla rozwoju firmy

Skąd wziąć środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Skąd wziąć środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Violetta Grzybowska Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne S.A.

To pytanie często zadają sobie właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. Najczęściej wykorzystywanym zewnętrznym źródłem finansowania nadal pozostają kredyty bankowe. Z uwagi na wysokie ryzyko zainteresowanie banków finansowaniem małych i średnich przedsiębiorstw okazuje się często ograniczone. Wiedzą to bardzo dobrze wszyscy przedsiębiorcy, którzy już kiedyś starali się o kredyt.


Aby sprostać wymaganiom rynku, firmy muszą się rozwijać, budować lub modernizować obiekty, w których prowadzą działalność, wyposażyć w nowoczesne maszyny i urządzenia, nabyć środki transportowe, itp. Na wszystko potrzebne są pieniądze i tu pojawia się pytanie: skąd je wziąć, gdy własne zasoby są niewystarczające? Rynek usług finansowych w Polsce nie stwarza warunków rozwoju małym i średnim firmom, zwłaszcza nowo powstałym.

Podstawowym warunkiem rozwoju małych i średnich firm jest możliwość dostępu do zewnętrznych źródeł zasilania finansowego. Z racji swojej specyfiki firmy te mają ograniczone możliwości dostępu do kapitału, które w zasadzie sprowadzają się do kredytu bankowego, ewentualnie leasingu. Istnieje również możliwość pozyskania kapitału przez fundusze kapitałowe. Kredyty są jednak najczęściej stosowanym przez MSP zewnętrznym źródłem finansowania. Służą zarówno finansowaniu potrzeb rozwojowych (kredyty inwestycyjne) jak i działalności bieżącej (kredyty obrotowe).

Największe zapotrzebowanie na zewnętrzne źródła finansowania mają firmy rozwijające się. Problem pozyskania zewnętrznego źródła finansowania działalności bieżącej nasila się w okresie rosnącej sprzedaży, wymagającej powiększenia stanu zapasów oraz powodującej rosnący poziom należności od odbiorców. Coraz większe zainteresowanie banków sektorem MSP zaowocowało specjalnymi ofertami dla tego segmentu rynku, upraszczaniem procedur bądź tworzeniem w bankach specjalnych struktur do obsługi MSP. Istnieją jednak obiektywne przyczyny powodujące, że uzyskanie kredytu przez małą firmę nie jest wcale łatwiejsze. Wynika to głównie ze zwiększonego ryzyka kredytowania przedsiębiorstw w początkowych fazach działalności. Firmy takie najczęściej nie mają bowiem ugruntowanej pozycji rynkowej, stabilnych rynków zbytu, nie posiadają zazwyczaj własnych kapitałów, ani majątku mogącego stanowić zabezpieczenie spłaty kredytu.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil

Znajdź nas na Facebooku