Szturm na autosalony

Tylu aut nie sprzedano w Polsce od 17 lat; kupują przedsiębiorcy i firmy żyjące z reeksportu - podaje środowa "Rzeczpospolita".

(fot. Bartłomiej Kudrowicz / FORUM)

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce skoczyła w ciągu trzech kwartałów tego roku aż 17,3 proc. - podaje europejska organizacja ACEA.

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego spodziewa się, że w całym roku nabywców znajdzie 470-480 tys. aut osobowych. "Wszystko wskazuje na to, że rok 2017 będzie najlepszy od 2000 roku - powiedział Rzeczpospolitej" Jakub Faryś, prezes PZPM.

Szybko rośnie także sprzedaż w innych krajach regionu: w Chorwacji o 21,3 proc., na Węgrzech o 19 proc., a w Bułgarii o 18,1 proc. Dwucyfrowe zwyżki są w Słowenii, na Słowacji, Litwie oraz w Estonii. I choć w 12 nowych krajach UE nabywców po trzech kwartałach znalazła niespełna jedna dziesiąta tego, co w starej Unii, to wzrost w regionie jest imponujący. Tym bardziej że w zachodniej części Europy widać schłodzenie popytu. W Niemczech sprzedaż we wrześniu skurczyła się o 3,3 proc., a w szykującej się do brexitu Wielkiej Brytanii - aż o 9,3 proc. Wyniki zachodniej części Europy - kraje starej Unii odnotowały w ciągu trzech kwartałów sprzedaż tylko o 2,9 proc., do 10,7 mln sztuk - byłyby jeszcze słabsze, gdyby nie ożywienie w w salonach włoskich i hiszpańskich - czytamy w "Rzeczpospolitej". (PAP)

nmk/ bos/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 jaguar_61

może wreszcie zacznie spadać ilość złomu sprowadzanego z zachodu....

! Odpowiedz
17 22 silvio_gesell

Ludzie kupują samochody, bo mieszkają coraz dalej od centrów miast gdzie pracują, a w centrach stoi coraz więcej pustostanów jako lokata kapitału.

Należy opodatkować wartość gruntu, po przy tej dzietności, to zwykła bańka na nieruchomościach, na której wszyscy stracimy gdy pęknie.

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia