Sztuczna inteligencja pomoże słabowidzącym [sonda]

2022-03-21 11:06
publikacja
2022-03-21 11:06
Sztuczna inteligencja pomoże słabowidzącym [sonda]
Sztuczna inteligencja pomoże słabowidzącym [sonda]
fot. Toucan Eye / / materiały prasowe

W Polsce jest około pół miliona osób niedowidzących, które potrzebują pomocy w codziennym życiu. Z pomocą przychodzi im innowacyjny projekt Toucan Eye. Dzięki niemu osoba z dysfunkcją wzroku nie musi już np. pytać przechodniów na przystanku, jaki nadjeżdża autobus lub tramwaj.

Toucan Eye to innowacyjne urządzenie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję, by wspierać na co dzień osoby z dysfunkcją wzroku. Jak mówią jego pomysłodawcy – właściciele firmy Toucan Systems zajmującej się m.in. przygotowywaniem interaktywnych wystawy w muzeach – wielu problemów osób niewidomych i niedowidzących nie potrafimy sobie wyobrazić. Toucan Eye pomaga je rozwiązać – system ten umożliwia odczytywanie napisów znajdujących się w przestrzeni publicznej. Innymi słowy – pozwala dojrzeć to, co dotychczas było niemożliwe do zidentyfikowania. Składa się on z kamery przypominającej małą słuchawkę bluetooth połączonej bezprzewodowo z komputerem wielkości smartfona, noszonym w kieszeni. Minikomputer analizuje obraz z kamery, odczytuje dane i przetwarza je na dźwięk – konkretniej na precyzyjne komunikaty głosowe, które docierają do użytkownika.

Wartość projektu to 5 274 366,42 zł, w tym wartość dofinansowania z Funduszy Europejskich to 3 941 205,96 zł.

Toucan Eye to tylko jeden z setek przykład tego, jak środki z Unii Europejskiej wspomagają rozwój prac badawczo-rozwojowych w biznesie. Weź udział w naszej sondę i daj nam znać, czy i ty rozważasz rozpoczęcie prac B+R w swojej firmie.

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki