REKLAMA

Sztuczna inteligencja błyskawicznie diagnozuje COVID-19

2021-10-26 06:45
publikacja
2021-10-26 06:45
Sztuczna inteligencja błyskawicznie diagnozuje COVID-19
Sztuczna inteligencja błyskawicznie diagnozuje COVID-19
fot. Sergei Karpukhin / / TASS

Koreańscy eksperci stworzyli system SI, który rozróżnia Covid-19 i bakteryjne zapalenie płuc na podstawie analizy zdjęć z tomografii komputerowej płuc. System ma ponad 98-procentową dokładność, można go wykorzystać także w innych chorobach.

Skuteczna pomoc chorym wymaga przede wszystkim właściwej diagnozy. W przypadku Covid-19 diagnostyka opiera się głównie na czasochłonnych i obarczonych sporą niedokładnością testach genetycznych. Trudno jest więc szybko i trafnie rozpoznać pacjentów zakażonych SARS-CoV2. Jednocześnie chorzy mogą roznosić wirusa w trakcie oczekiwania na wynik testu.

Dużo szybciej chorobę pozwala rozpoznać badanie płuc z pomocą tomografii komputerowej, jednak wymaga ono wytrenowanego oka radiologa, a skany często przypominają zdjęcia płuc z zapaleniem bakteryjnym.

W nowej pracy opublikowanej na łamach „Medical Imaging Science” naukowcy z koreańskiego Daegu Gyeongbuk Institute of Science (DGIST) opisali oparty na sztucznej nteligencji algorytm, który świetnie sobie radzi, zastępując radiologa.

„Jako naukowców, nas także dotknęły skutki pandemii i chętnie wykorzystaliśmy naszą wiedzę w zakresie obrazowania medycznego do stworzenia systemu, który przyspieszy diagnostykę i usprawni pracę w szpitalach” - mówią badacze.

System działa z ponad 98-procentową dokładnością. Potrafi się też uczyć na ograniczonych, w tym niekompletnych danych.

Badacze twierdzą, że można go zastosować także do analizy innych rodzajów medycznych obrazów, a do tego nowatorska architektura stworzonych algorytmów sprawia, że lekarze mogą z większą łatwością zrozumieć ich działanie.

Tego typu programy mogą, według badaczy, okazać się szczególnie przydatne w krajach uboższych, z ograniczonym dostępem do specjalistów.

Więcej informacji na stronie publikacji źródłowej (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1361841521001511#)

Marek Matacz

mat/ zan/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kenn
Totalitaryzm 2.0.

Jeśli sztuczna inteligencja weźmie się za diagnozę Twojego zdrowia, to takie urządzenia będzie można zainstalować przed wejściem do każdego sklepu, instytucji, a nawet cmentarza - co gorsza, również przed wyjściem z Twojego domu!
kenn
Dlatego UE i inne rządy tak naciskają na dotacje do sztucznej inteligencji, z której zrobiono modę ostatniej dekady :P

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki