REKLAMA

Szrot: Prezydent podpisze ustawę o budowie muru na granicy Polski z Białorusią

2021-10-17 12:09
publikacja
2021-10-17 12:09
Szrot: Prezydent podpisze ustawę o budowie muru na granicy Polski z Białorusią
Szrot: Prezydent podpisze ustawę o budowie muru na granicy Polski z Białorusią
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda z pewnością podpisze ustawę o budowie zabezpieczenia na granicy Polski z Białorusią - zapowiedział w niedzielę szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. Sejm uchwalił ustawę w czwartek, teraz będzie rozpatrywana przez Senat.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej przewiduje, że na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Inwestycja będzie celem publicznym, a inwestorem zostanie Komendant Główny Straży Granicznej. Nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Nie będzie wymagane uzyskanie decyzji, zezwoleń, opinii i uzgodnień. Do zamówień związanych z inwestycją nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych.

W Polsat News w niedzielę Paweł Szrot oświadczył, że "prezydent z pewnością podpisze ustawę". Podkreślił, że zabezpieczenie jest potrzebne do zwalczania ataku hybrydowego ze strony Białorusi. Wskazał też, że najpierw stworzono doraźne zabezpieczenie, natomiast teraz pora na umocnienie trwałe.

Podczas rozmowy poseł KO Robert Tyszkiewicz zarzucał, że ustawa wyłącza stosowanie wszelkich innych przepisów przy budowie zapory. Wytknął też, że nie znalazły się w polskim Sejmie 3 mln zł na zwiększenie rekompensat dla agroturystyki i drobnych firm działających w Białowieży czy Janowie Podlaskim (objętych stanem wyjątkowym), natomiast znalazło się ponad 1,6 mld zł na budowę zapory.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała (PiS) tłumaczył, że proces inwestycyjny jest wieloletni. „Np. żeby dostać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych dla większej inwestycji, trzeba przeprowadzić inwentaryzację środowiskową całego terenu inwestycji i oddziaływania tej inwestycji, zbadać każdy kwiatek roślinę, zwierzę. Samo to badanie trwa rok. Do tego postępowanie o decyzję, odwołania, ostateczny prawomocny wyrok. Nie było innego wyjścia, jeśli ta bariera ma powstać w kilka miesięcy, a taka jest potrzeba bezpieczeństwa państwa" - zaznaczył Horała.

Zgodnie z ustawą, inwestycja będzie celem publicznym, a inwestorem zostanie Komendant Główny Straży Granicznej. Jej szacowany koszt to 1 mld 615 mln zł.

Regulacja przewiduje możliwość wywłaszczenia obywateli z nieruchomości niezbędnej do budowy bariery. "W przypadku konieczności wywłaszczenia nieruchomości zastosowanie będą miały odpowiednio przepisy o wywłaszczaniu nieruchomości, przy czym Komendant Główny Straży Granicznej będzie mógł przystąpić do niezwłocznej realizacji inwestycji na danej nieruchomości w przypadkach określonych w ustawie o ochronie granicy państwowej" - napisano w uzasadnieniu.

W ocenie skutków regulacji załączonym do projektu ustawy wskazano natomiast, że ustawa zapewnia wywłaszczanym odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość, zaś wydatki na wypłatę odszkodowań pokryją wojewodowie. Zgodnie z ustawą właścicielom za nabycie praw do nieruchomości lub jej części przysługiwać będzie wynagrodzenie lub nieruchomość odtworzeniowa o wartości 50 proc. wyższej niż uprawdopodobniona jako należna.

Regulacja zakłada również, że KG SG za zgodą ministra spraw wewnętrznych powoła Pełnomocnika do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Wyłoni go spośród osób posiadających wiedzę z zakresu prawa budowlanego. Ponadto, według projektu, powołany zostanie Zespół do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej, któremu przewodniczyć będzie minister spraw wewnętrznych i w którego skład wejdą przedstawiciele poszczególnych resortów, instytucji i służb.

Ustawa ma wejść w życie dzień po jej ogłoszeniu.

Autor: Karolina Mózgowiec

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ajwaj_
WOW - tyle kasiory za friko dla polskojezycznych PISi
1,6 mld skonczy sie jak zwykle 3 mld.

Zagar tika i co moze PISia ukrasc jutro, kradnie juz dzisiaj
moravietz
W mediach podpisanie rozpoczecia budowy muru. Kwota astronomiczna, jak za 7 murów a w praktyce pewnie wyjdzie parkan z pazdzierzy -lub co gorsza z dykty i kartonu xD
langdon25
„Zaskoczenie” roku !!!

DUDA ZNÓW PODPISZE !

Kraba nadmuchał, narty nasmarował, uczyć się skończył - co ma innego do roboty ?

and00
Ach te czasyjak prezydentem był Komorowski
Cały czas platformie wszystko wetował, Tuska rozstawiał po kątach
No i ten intelekt...
and00
Najbardziej rozbawiło mnie podpisania listu otwartego artystów przez naczelnego rabina Polski
Protestują przeciwko nie wpuszczaniu uchodźców, złych warunkach itp
Podpisuje to IZRAELCZYK :))))
moravietz
Trzeba mu wyslac petycje, zeby zaapelowal do premiera I... znaczy góralskiego ;) niech wpuszczaja palestynczykow i innych.
qonradx
no i bardzo dobrze mam nadzieje ze przedłużą jeszcze na Rosje Litwe i Upadline.
godunow1
Ciekawe kto ten mur zbuduje. Może sami Białorusini? ;p
wrecker
Holenderski Budimex lub inna zagraniczna firma. Wszystkie polskie jak Ursus już dawno zdechły za kadencji tego kremlowskiego rządu
moravietz
Najlepiej zeby powstal z bialoruskiego betonu xD

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki