REKLAMA

Szóstka członków RPP staje w obronie prezesa Glapińskiego

2023-12-01 15:22
publikacja
2023-12-01 15:22

Nieuzasadnione podważanie autorytetu organów NBP, może wywołać wysoce negatywne skutki dla interesu gospodarczego Polski - wskazano w stanowisku zamieszczonym na stronach NBP, pod którym podpisało się sześciu członków RPP: I. Dąbrowski, I. Duda, W. Janczyk, C. Kochalski, G. Masłowska i H. Wnorowski.

Szóstka członków RPP staje w obronie prezesa Glapińskiego
Szóstka członków RPP staje w obronie prezesa Glapińskiego
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

"Odnosząc się do niektórych ostatnich publicznych wypowiedzi, stwierdzić należy, że z uwagi na rolę NBP jako banku centralnego i jego wpływ na funkcjonowanie gospodarki, nieuzasadnione i nieuprawnione podważanie autorytetu organów NBP, może wywołać wysoce negatywne skutki dla interesu gospodarczego Rzeczpospolitej Polskiej i jej obywateli. W szczególności obejmuje to takie sfery jak zaufanie inwestorów zagranicznych oraz krajowych uczestników rynku do stabilności instytucjonalnego otoczenia gospodarczego w Polsce, a także postrzeganie polskiego banku centralnego jako uczestnika Europejskiego Systemu Banków Centralnych i innych międzynarodowych instytucji finansowych" - napisali w stanowisku podpisani pod nim członkowie RPP.

"Apelujemy o rozwagę i niepodejmowanie pochopnych, niczym nieuzasadnionych działań. Poza ocenami charakterystycznymi dla publicystyki politycznej, nie wskazano żadnej okoliczności, która mogłaby stanowić podstawę dla zastosowania odpowiedzialności konstytucyjnej. W przypadku hipotetycznego podjęcia tego rodzaju działań, byłaby to sytuacja całkowicie bezprecedensowa w skali światowej, niewątpliwie naruszająca powagę Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej. Intencje polityczne nie mogą być uzasadnieniem dla działań, które miałyby tak niekorzystne następstwa dla interesów Rzeczpospolitej Polskiej" - dodano. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
tytus22
Z tym autorytetem to bym nie przesadzał .
prawnuk
Przecież pan Glapiński już kompromitował NBP i siebie w swojej drugiej kadencji w zarządzie NBP.... Mija 7 lat jak został MEMEM
arzab
Różne argumenty już słyszeliśmy ale z tym "naruszaniem powagę Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej " to odlecieliście w kosmos ! Jaka powaga przez ostatnie 8 lat.

Powiązane: Adam Glapiński przed Trybunałem Stanu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki