REKLAMA

Szmyhal: Spadek PKB Ukrainy w 2022 roku będzie nie mniejszy niż 35 proc.

2022-07-05 16:08
publikacja
2022-07-05 16:08
Szmyhal: Spadek PKB Ukrainy w 2022 roku będzie nie mniejszy niż 35 proc.
Szmyhal: Spadek PKB Ukrainy w 2022 roku będzie nie mniejszy niż 35 proc.
fot. Lamkey Rod/CNP/ABACA / / Abaca Press

Spadek PKB Ukrainy w 2022 roku będzie nie mniejszy niż 35 proc. – oświadczył we wtorek premier tego kraju Denys Szmyhal podczas konferencji w Lugano w Szwajcarii.

Zaznaczył, że pomimo trwającej wojny z Rosją Ukrainie „udało się przeprowadzić w miarę udaną kampanię siewną, wznowić logistykę przez granice zachodnie”. Ukraińską gospodarkę czeka jednak duży spadek.

„Spadek PKB w tym roku jest oczekiwany na poziomie nie mniejszym niż 35 proc.” – powiedział Szmyhal cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Wcześniej Państwowa Służba Statystyki informowała, że z powodu rosyjskiej inwazji realny PKB Ukrainy spadł w pierwszym kwartale 2022 roku o 15,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Interfax-Ukraina podaje, że według danych Narodowego Banku Ukrainy spadek PKB w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 40 proc. Roczny spadek bank centralny prognozuje na poziomie większym niż 30 proc.

Bank Światowy oceniał, że ukraińska gospodarka może się skurczyć w 2022 r. nawet o 45 proc. Przed rosyjską inwazją prognoza tej międzynarodowej instytucji finansowej przewidywała wzrost PKB Ukrainy o 3,2 proc.

Według szacunków ekonomistów swoją działalność z powodu wojny musiało wstrzymać od 30 do 50 proc. ukraińskich przedsiębiorstw. Z powodu blokady portów na południu kraju, w tym w zrujnowanym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu oraz w Odessie, Ukraina nie może eksportować m.in. zboża. (PAP)

just/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki