Szmit: Możliwa "cisza nocna" na warszawskim Lotnisku Chopina

Możliwość wprowadzenia tak zwanej ciszy nocnej na Lotnisku Chopina w Warszawie jest obecnie rozważana. Nie wykluczone, że zostanie ona wprowadzona wraz z przyszłorocznym letnim rozkładem lotów - poinformował w środę PAP wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

(Materiały dla mediów)

Wiceminister powiedział, że gdyby takie rozwiązanie zostało wdrożone, to zakaz przylotów i odlotów z warszawskiego portu obowiązywałby od godziny 23.30 do 5.30.

"Sprawa wprowadzenia tak zwanej ciszy nocnej na Lotnisku Chopina w Warszawie jest w tej chwili dyskutowana, projekt taki jest przygotowywany. Badamy konsekwencje jego wprowadzenia i na ile jest on uzasadniony. Rozmawiamy z Przedsiębiorstwem Państwowym +Porty Lotnicze+ (PPL), bo ono jest tutaj inicjatorem tego pomysłu" - powiedział PAP Szmit.

"Wniosek przygotowywany jest przez PPL i ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To nie stanie się w tym roku, ponieważ musi zostać wprowadzone z wyprzedzeniem, żeby przewoźnicy mogli dostosować swoje siatki przelotów" - powiedział. Nie wykluczył, że takie rozwiązanie można by wprowadzić od przyszłorocznego sezonu letniego.

Jego zdaniem korzyści odczuliby przede wszystkim mieszkańcy Warszawy, bo skończyłyby się nocne loty. "Ponadto, wbrew pozorom, pozwoliłoby to lepiej wykorzystać Lotnisko Chopina, dlatego że część przewoźników, którzy dziś przylatują lub wylatują późno w nocy, musiałoby się zmieścić w dostępnym dzisiaj czasie dziennym, więc to byłoby lepsze ekonomicznie" - wyjaśnił Szmit.

"Niezmiernie istotną rzeczą jest ponadto ochrona przyrody. Musimy się też przygotować, żeby Lotnisko Chopina stawało się coraz bardziej lotniskiem przesiadkowym i aby loty czarterowe startowały z innych lotnisk" - stwierdził Szmit.

Warszawskie Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce, obsługuje ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w naszym kraju. Port szacuje, że w 2017 r. obsłuży 14 mln pasażerów. W ubiegłym roku z tego lotniska skorzystało 12,8 mln podróżnych - o 14,5 proc. więcej niż w 2015 r. W 2016 r. w porównaniu do 2015 r. o 11,4 proc. wzrosła także liczba operacji lotniczych, czyli startów i lądowań samolotów.

W ruchu międzynarodowym od początku roku lotnisko obsłużyło 7,4 mln pasażerów, czyli 19,7 proc. więcej w porównaniu do 2016 r. W ruchu krajowym po siedmiu miesiącach port obsłużył 1,2 mln pasażerów - o 68 proc. więcej niż w zeszłym roku. W sumie port odprawił zatem 8,6 mln osób - o 24,7 proc. więcej niż rok temu w tym samym czasie.

Lotniskiem Chopina zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Dorota Kazimierczak

pif/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 5 nikt4

cisza nocna na lotnisku?!

Przecież to jawny absurd, mający na celu uzasadnienie wątpliwego z ekonomicznego punktu widzenia "Portu Centralnego". Na całym normalnym świecie (no może poza Szwajcarią :-) samoloty latają w nocy i nikogo to nie dziwi.

Okęcie funkcjonuje od lat 30-tych XX wieku i jak ktoś sobie kupił/postawił tam dom, to doskonale wiedział, że musi się liczyć z hałasem lądujących/startujących samolotów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 11 bionikjaga

Najlepiej wprowadzić jednolity czas na całym globie.

! Odpowiedz
21 21 jarekzbyszek

Próbują sztucznie uzasadnić sens budowy pisowskiego pomnika Lecha Kaczyńskiego - lotniska centralnego. Może lepiej od razu pozwolić na loty od 0800 do 1600 i będzie trzeba budować w przyszłym roku.

! Odpowiedz
15 25 jan-kowalski

Nie wiem, od kiedy i jak duże wpływy ma PIS np. w Duesseldorfie (lotnisko porównywalne z Okęciem), ale tam cisza nocna obowiązuje już od dawna i w o wiele większym wymiarze. Więc to krok ku normalności (i to raczej nieśmiały - co innego, gdyby zaproponowali od razu od 22.00 do 6.00, jak to ogólnie jest przyjęte).
Jak ktoś (PPL) chce mieć lotnisko w środku miasta i czerpać z tego korzyści, to musi też uwzględniać wynikające z tego usytuowania ograniczenia, tj. jak cisza nocna.

PS. Ciekawe ilu zwolennikom Okęcia (czyli dużego lotniska w obrębie miasta) przeszkadzają jednocześnie samochody wjeżdżające/jeżdżące po tymże mieście, bo przecież hałasują, trują, stwarzają niebezpieczne sytuacje itd. Schizofrenia!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl