Szlachta: Opinia EBC do projektów ws. NBP tworzy nową rzeczywistość

Opinia Europejskiego Banku Centralnego do projektów ustaw ws. wynagrodzeń w NBP tworzy nową rzeczywistość - ocenił w rozmowie z PAP szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzej Szlachta (PiS). Zapowiedział, że opinia zostanie poddana analizie prawnej.

W środę została opublikowana opinia Europejskiego Banku Centralnego do poselskich projektów (PiS, PO-KO oraz Kukiz'15), których celem jest ujawnienie zarobków kadry kierowniczej w NBP (projekt PiS zakłada też zmianę zasad wynagradzania pracowników banku). EBC uznał, że projektowane zmiany mogą naruszać niezależność finansową NBP. "Zawarte w projektach legislacyjnych zmiany prowadzące do obniżenia wynagrodzeń są niezgodne z zasadą niezależności finansowej, jeśli negatywnie wpłyną na zdolność NBP do zatrudniania i zatrzymywania pracowników w celu niezależnego wykonywania zadań nałożonych na NBP w Traktacie i Statucie ESBC" - napisano w opinii EBC.

Szef komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS) ocenił, że opinia EBC stworzyła "nową rzeczywistość". "Jest nowa rzeczywistość. Przyjmowaliśmy ten projekt jeszcze w innej rzeczywistości, kiedy nie wiedzieliśmy, że Europejski Bank Centralny otrzymał notyfikację ze strony Sejmu. Pan marszałek wystąpił o tę notyfikację i bardzo szybko pojawiła się opinia Europejskiego Banku Centralnego" - powiedział Szlachta. Dodał, że opinia EBC zostanie przeanalizowana m.in. przez sejmowych prawników.

Pytany, czy Prawo i Sprawiedliwość dopuszcza możliwość wycofania się z przepisów, które zmierzają do obniżenia wynagrodzeń części pracowników NBP, Szlachta odparł: "jeżeli prawnicy jednoznacznie określą skuteczność tego stanowiska w tym zakresie, to przecież nie będziemy działać wbrew prawu".

Szlachta poinformował ponadto, że posiedzenie komisji finansów publicznych, które miało odbyć się w środę wieczorem i rozpatrzeć złożone podczas drugiego czytania na posiedzeniu plenarnym poprawki do projektu ustawy ws. ujawnienia zarobków kadry kierowniczej w NBP, na razie nie odbędzie się.

Jak tłumaczył w rozmowie z PAP, pod koniec środowej debaty w Sejmie Krystyna Skowrońska (PO-KO) zgłosiła sprzeciw wobec skierowania projektu zmian m.in. w ustawie o NBP do komisji finansów. "Zgłoszenie sprzeciwu było formalnie poprawne, w związku z tym nie mam podstaw, aby teraz odbyło się posiedzenie. Rozstrzygnięte to będzie podczas bloku głosowań" - powiedział Szlachta.

Głosowania w Sejmie mają się odbyć w nocy ze środy na czwartek.(PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.