Szkocja pożegnała się z węglem

Produkcja energii elektrycznej z węgla w Szkocji przeszła do historii. Pod koniec marca definitywnie wyłączony został ostatni blok ostatniej szkockiej elektrowni na węgiel - Longannet. Po uruchomieniu pod koniec lat 60. była największą elektrownią węglową w Europie, a w ostatnich latach trzecim co do wielkości źródłem emisji CO2 w UE – po Bełchatowie i angielskiej Drax.

Szkocja pożegnała się z węglem
Szkocja pożegnała się z węglem (fot. alistaircotton / YAY Foto)

Mimo dostępu do taniego węgla z importu Longannet ostatnio permanentnie przynosiła straty swojemu właścicielowi - Iberdroli. Główne powody to opłaty za emisję CO2, przede wszystkim brytyjski podatek węglowy CPS oraz wyjątkowo niekorzystne taryfy przesyłowe, wprowadzone przez szkocki rząd, by promować wytwarzanie energii blisko centrów jej konsumpcji.

Rządzący w Edynburgu nacjonaliści ze Szkockiej Partii Narodowej (SNP) od dawna bowiem mocno faworyzują OZE i widzą przyszłość wytwarzania energii w zielonych barwach.

Operator Longannet długo szukał sposobów na poprawę wyników. Jednym z pomysłów było zgazowanie węgla w podmorskich złożach i zasilanie bloków tym gazem. Projekt upadł m.in. z powodu moratorium, wprowadzonego przez rząd SNP na zgazowanie węgla.

Elektrownia ubiegała się o dofinansowanie z Londynu na budowę instalacji CCS. Rząd Wielkiej Brytanii przyznał ostatecznie w sumie miliard funtów dwóm innym projektom CCS, ale w końcu skasował cały program, a minister energii i klimatu Amber Rudd zapowiedziała, że do 2025 r. wszystkie elektrownie węglowe w Zjednoczonym Królestwie zostaną zamknięte i zastąpione przez nowe siłownie jądrowe i gazowe.

Wojciech Krzyszkowski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Rks79

A jak to jest.... Na cementowniach palą tzw. "paliwami alternawtywnymi", czyt. śmieci i nawet opony i nikt nic nie mówi... Gdzie porównać dym że śmieci, nie mówiąc o oponach do dymu z węgla!!! Tylko że nie ma już polskich cementowni....

! Odpowiedz
0 0 ~domi

Nie wiesz o czym mówisz - wszystkie śmieci, których nie można przerobić powinny być spalane oczywiście nie w domach tylko w profesjonalnych zakładach z filtrami.

! Odpowiedz
4 7 ~xxx

co za bezsensowna decyzja ze strony Szkocji! Przecież nasz rząd kupi każdą ilość węgla za praktycznie każdą cenę! :)

! Odpowiedz
7 9 ~ffd

Wykończyli elektrownię podatkami i mają zamiar wykończyć wszystkie do roku 2025

! Odpowiedz
3 7 ~Max

Tylko dlaczego polski prąd jest jednym z najdroższych w europie?

! Odpowiedz
14 12 ~ZaczadziałyPislamis

To straszne... teraz wszyscy prawdziwi polscy patrioci katolicy, z najlepszego sortu Polaków będą musieli wracać do kraju, wszak żaden prawdziwy Polak katolik patriota nie przeżyje dłużej niż tydzień bez smogu węglowego i spalin silnika tdi!!!

! Odpowiedz
8 21 ~aaaaaa

Obłożyli węgiel "brytyjskim podatkiem węglowym", do tego "pozwolenie na emisję na CO2" i "faworyzowanie OZE" - czytaj dopłaty do OZE. No i się okazuję, że węgiel jest nie opłacalny... a w rzeczywistości był najtańszy. Ważny jest przekaz jaki idzie do społeczeństwa.

! Odpowiedz
4 7 ~Staszek

Jak mam mieć wiatroki w pobliżu chałupy, to ja już wolę mieć elektrownie atomowo.

! Odpowiedz
0 0 ~asd

A nie wolałbyś mieć elektrowni węglowej? Węgiel przecież jest podstawą naszej gospodarki i przyszłością Polski.

! Odpowiedz
10 12 ~adr

To znaczy, że jest okazja do taniego kupienia elektrowni na czarny kamień. Nasz przegenialny rząd powinien ją czym prędzej kupić i wstawić np. gdzieś w sercu Mazur, bo tam jakoś węglarze mało jeszcze kopcą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,57% 1 600,20
2020-04-01 20:43:00
MIEDŹ -2,53% 4 802,50
2020-04-01 19:59:00
ROPA -4,16% 24,86
2020-04-01 20:43:00
SREBRO -0,99% 14,02
2020-04-01 20:43:00
PLATYNA -0,70% 716,85
2020-04-01 20:43:00

Znajdź profil