Szkoci za pozostaniem w UE

Ugrupowanie prounijne Szkocja silniejsza w Europie apeluje do swych rodaków o wysoką frekwencję w brytyjskim referendum unijnym 23 czerwca. W najnowszym sondażu instytutu Survation ponad trzy czwarte Szkotów opowiedziało się przeciw Brexitowi.

Szkoci za pozostaniem w UE
Szkoci za pozostaniem w UE (ingimage)

Z poprzednich badań wynika, że od czasu referendum niepodległościowego opinia Szkotów przechyliła się znacznie na stronę Unii. Dwa lata temu za pozostaniem w niej było 49 procent, a obecnie 76 procent.

W obliczu bardzo wyrównanych szans obu obozów w Anglii, mobilizacja szkockiego elektoratu miałaby szansę przechylić szalę w czerwcowym referendum - powiedział rzecznik kampanii Szkocja Silniejsza w Europie John Edward. Podkreślił, że za Unią opowiadają się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy szkockiej niepodległości. Niechciany przez Szkotów Brexit mógłby więc dodać nowego impetu kampanii na rzecz secesji ze Zjednoczonego Królestwa.

Jeśli Szkocja zostanie wyprowadzona z Europy mimo, że głosowała za pozostaniem, sprowokuje to silną reakcję wielu zwykłych wyborców. Sądzę, że ich oburzenie może zaowocować żądaniem nowego referendum niepodległościowego - ostrzegała rok temu szkocka premier Nicola Sturgeon.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Grzegorz Drymer/Londyn/mg/wk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~s6

Szkotów jest tylko 4 mln, a wszystkich Brytyjczyków 63 mln, więc Szkoci nic nie znaczą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil