REKLAMA

Szkoci za pozostaniem w UE

2016-05-11 16:04
publikacja
2016-05-11 16:04

Ugrupowanie prounijne Szkocja silniejsza w Europie apeluje do swych rodaków o wysoką frekwencję w brytyjskim referendum unijnym 23 czerwca. W najnowszym sondażu instytutu Survation ponad trzy czwarte Szkotów opowiedziało się przeciw Brexitowi.

fot. / / ingimage

Z poprzednich badań wynika, że od czasu referendum niepodległościowego opinia Szkotów przechyliła się znacznie na stronę Unii. Dwa lata temu za pozostaniem w niej było 49 procent, a obecnie 76 procent.

W obliczu bardzo wyrównanych szans obu obozów w Anglii, mobilizacja szkockiego elektoratu miałaby szansę przechylić szalę w czerwcowym referendum - powiedział rzecznik kampanii Szkocja Silniejsza w Europie John Edward. Podkreślił, że za Unią opowiadają się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy szkockiej niepodległości. Niechciany przez Szkotów Brexit mógłby więc dodać nowego impetu kampanii na rzecz secesji ze Zjednoczonego Królestwa.

Jeśli Szkocja zostanie wyprowadzona z Europy mimo, że głosowała za pozostaniem, sprowokuje to silną reakcję wielu zwykłych wyborców. Sądzę, że ich oburzenie może zaowocować żądaniem nowego referendum niepodległościowego - ostrzegała rok temu szkocka premier Nicola Sturgeon.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Grzegorz Drymer/Londyn/mg/wk

Źródło:IAR
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~s6
Szkotów jest tylko 4 mln, a wszystkich Brytyjczyków 63 mln, więc Szkoci nic nie znaczą.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki