REKLAMA

Szklane butelki będzie można oddawać w sklepach. Branża przegrywa potyczkę z rządem

2022-08-09 07:02, akt.2022-08-09 14:04
publikacja
2022-08-09 07:02
aktualizacja
2022-08-09 14:04
Szklane butelki będzie można oddawać w sklepach. Branża przegrywa potyczkę z rządem
Szklane butelki będzie można oddawać w sklepach. Branża przegrywa potyczkę z rządem
fot. Oksana Aleksandrova / / Shutterstock

Resort klimatu nie wyłączy szkła z systemu kaucyjnego - dowiedziała się wtorkowa "Rzeczpospolita". Ostał się za to zapis o wielu operatorach skupujących butelki, co może podważać sens całego systemu - napisano.

"Rzeczpospolita" podała, że "przedstawicielom wielkiego handlu nie udała się sztuka usunięcia z systemu kaucyjnego szklanych butelek, o co walczyli zaciekle w trakcie konsultacji w sprawie projektu ustawy".

Szkło także w systemie kaucyjnym

"Na obecnym etapie prac nad projektem nie są planowane zmiany dotyczące wyłączeń z systemu kaucyjnego jednorazowych opakowań szklanych" – odpowiedziało biuro prasowe Ministerstwa Klimatu na pytanie "Rz". "To oznacza, że – na razie – resort wytrzymał silną presję ze strony branży handlowej na system kaucyjny. A używali oni mocnych argumentów" - podkreślono.

Polska Izba Handlu, popierana przez 17 innych organizacji w listach wysyłanych do różnych ministerstw twierdziła, że "włączenie butelek szklanych jednorazowego użytku do systemu kaucyjnego to rozwiązanie najgorsze z możliwych".

"Ich zdaniem uderzy to w polski handel detaliczny, zabierając sklepom zbyt dużo miejsca na składowanie butelek, których – w odróżnieniu od plastików i puszek – nie można zgniatać. Zwiększone ryzyko stłuczek miało też zagrażać bezpieczeństwu pracowników" - napisano w artykule.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński ocenił, że "wprowadzenie systemu kaucyjnego dla jednorazowych opakowań szklanych byłoby nieproporcjonalnym obciążeniem dla małych i średnich przedsiębiorców w handlu oraz w rezultacie pogorszyłoby ich pozycję konkurencyjną wobec międzynarodowych sieci dyskontów".

"Rz" wskazała, że "prace nad ustawą, której projekt ma zostać niebawem opublikowany, są wręcz najeżone sprzecznymi interesami handlowców i producentów żywności".

Kto będzie odbierał opakowania?

"Jedną z takich utarczek handel jednak wygrywa. Chodzi o liczbę operatorów, czyli o to, ile firm będzie mogło skupować butelki na terenie sklepów. Tu producenci żywności solidarnie chcą jednego operatora, argumentując, że jeden podmiot, niedziałający dla zysku, da równe warunki skupu opakowań wszystkim sklepom, producentom napojów i konsumentom. Producenci boją się, że problemami grozi właśnie wprowadzenie kilku operatorów, jak jest obecnie w projekcie. Stworzy to ryzyko, że duże sieci będą faworyzowały opakowania ze swoich sklepów i odbiorą klientów małym sklepom. Branża producentów żywności obawia się np., że sieć Lidl, należąca do grupy Schwarz, uruchomi własne skupy, a zebrane butelki plastikowe wywiezie do zakładów przetwórczych grupy w Niemczech, co utrudni dostęp do recyklatu w Polsce" - czytamy w gazecie.

Oświadczenie sieci Lidl Polska

"Lidl Polska nie planuje przekazywania opakowań zbieranych w ramach systemu kaucyjnego za granicę, ponieważ gospodarowanie odpadami kaucyjnymi powinno być zgodne z planowanym kształtem systemu w Polsce tj. zarządzane przez organizacje not for profit, których celem będzie osiąganie wysokich poziomów zbiórki oraz sprawiedliwe zapewnienie recyklatu dla wprowadzających uczestniczących w systemie" 

- przekazała w odpowiedzi na doniesienia prasowe Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska

"Rz" przekazała, że "resort klimatu wprowadził tymczasem do innej ustawy zapis, który zbieranie butelek przekazuje wprowadzającym do obrotu oraz organizacjom odzysku, całkowicie pomijając operatorów". "Według Polskiej Federacji Producentów Żywności to sprawi, że system kaucyjny w Polsce nie powstanie" - dodano.

Rząd poprawi zapisy dotyczące wielkości sklepów

Należy spodziewać się korekty przepisów w zakresie granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie kaucyjnym - przekazał resort klimatu i środowiska.  

PAP skierowała pytania do Ministerstwa Klimatu i Środowiska ws. przygotowywanej ustawy mającej wdrożyć w Polsce system kaucyjny. Agencja zapytała m.in. na jakim etapie są obecnie prace nad projektem w tej sprawie.

Resort przekazał, że projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach (ma wprowadzić system kaucyjny - PAP) jest po konsultacjach publicznych. "Obecnie uzgadniane są stanowiska z resortami, które zgłosiły uwagi w ramach uzgodnień międzyresortowych" - poinformowano.

W czerwcu wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba informował na posiedzeniu sejmowej komisji środowiska, że projekt powinien nie później niż do wczesnej jesieni znaleźć się w Sejmie.

PAP zapytała resort o możliwość zwiększenia powierzchni sklepów, które będą zobowiązane do uczestnictwa w systemie kaucyjnym. Zgodnie z projektowanymi przepisami do odbierania opakowań objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji byłyby zobowiązane sklepy o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Mniejsze placówki będą mogły do systemu dołączyć się dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą musiały jednak pobierać kaucję. Branża handlowa postulowała o zwiększenie powierzchni sklepów, które obligatoryjnie weszłyby do sytemu.

Ministerstwo w odpowiedzi przekazało, że "opracowany po etapie konsultacji publicznych projekt ustawy będzie uwzględniał uwagi także i w tym zakresie". "Należy zatem spodziewać się korekty proponowanych przepisów w zakresie granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie kaucyjnym" - poinformowano.

Jak będzie działać system kaucyjny

Zgodnie z zapowiedziami system kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra. Pierwszy projekt zakładał objęcie kaucją butelek jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l.

Podkreślono, że system kaucyjny ma obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta. Ma być bezparagonowy, co oznaczać będzie, że zwracając puszkę czy butelkę nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu.

Wysokość kaucji ma zostać określona w rozporządzeniu do ustawy.

System kaucyjny nie zacznie obowiązywać od razu, czyli od momentu wejścia nowych przepisów w życie. Ustawa ma zacząć obowiązywać w 2023 roku i będzie miała długie vacatio legis. Okres przejściowy na stworzenie systemu ma trwać minimum dwa lata - informował Ozdoba. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (16)

dodaj komentarz
greatmongo
Bardzo dobra zmiana. To absurd, ze szklane butelki nie są nic warte. Jakoś w Niemczech da się ustawić automaty i od razu się pieniądze dostaje
osiemgwiazd
Z systemu znikną butelki kaucyjne. Drobny handel nie będzie ich brał.
wojtek0s0
Przeczytałeś artykuł? Jest on właśnie o wprowadzeniu systemu kaucyjnego na butelki, także dla drobnego handlu.
Systemu obowiązkowemu.
1as
Stłuczki to są w Polmosach.
I zawsze dotyczą butelek PEŁNYCH, puste nigdy nie chcą się potłuc :)
faramir_z_gondoru
W Europie Zach. jakoś pracownicy nie kaleczą się stłuczką szklaną, a sklepy nie maja problemów ze składowaniem. Ale tu jest Polska, tu ciągle "nie da się".
karbinadel
Systemy kaucyjne działają od lat w państwach ościennych. Wystarczy sprawdzić jak działają i zastosować podobne. Dlaczego w Polsce zawsze muszą wymyślać wszystko od nowa?
wojtek0s0
A co zostało tu wymyślone od nowa? Bo ja widzę, kaucje na butelki, puszki i zwrot bez paragonów. Normalny system
socjalistyczneg
Naśladować rozwiązania innych !!!
Nie szukać w d..pie jeża !
8088
"...oraz puszki aluminiowe do 1 litra." A co z puszkami wykonanymi z blachy stalowej (Fe)? Niedouczenie jakiegoś pismaka, że chodzi o puszki metalowe, anie aluminiowe czy też naprawdę stalowe nie wejdą do systemu kaucyjnego?
gronostaj
A ktoś robi puszki z blachy stalowej? Lata 90-te się dawno skończyły

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki