Szijjarto: Blokada integracji Ukrainy, dopóki nie zmieni ona polityki

Węgry będą blokować integrację Ukrainy z NATO, dopóki nie zmieni się antywęgierska polityka rządu na Ukrainie - oświadczył w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

(fot. Laszlo Balogh / Reuters)

Nie ma takiej presji międzynarodowej, nie ma takiego interesu geopolitycznego, na którego ołtarzu poświęcilibyśmy węgierskie społeczności narodowe w krajach ościennych - oznajmił Szijjarto przed posiedzeniem komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu.

Minister powiedział, że zachodni sojusznicy wywierają niesamowitą presję na Węgry, by zrezygnowały ze swojego stanowiska i zakończyły wetowanie procesu integracji Ukrainy z NATO. Zaznaczył jednak, że Węgry tego nie uczynią, dopóki na Ukrainie nie skończy się antywęgierska polityka rządowa.

Ocenił jednak, że przy obecnym rządzie ukraińskim nie można się tego spodziewać.

Nie interesuje mnie, co myślą na ten temat Rosjanie - dodał, odnosząc się do opinii, że blokowanie integracji euroatlantyckiej Ukrainy jest na rękę Rosji.

Stany Zjednoczone wezwały w czwartek Węgry do naprawienia relacji z Ukrainą i odstąpienia od prób blokowania współpracy tego kraju z NATO. "Jeśli Ukrainie się nie uda, Węgry znajdą się na linii frontu rosyjskiej agresji" - wskazał ambasador USA na Węgrzech David Cornstein.

Na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Cornstein powiedział, że Węgry mogłyby zrobić więcej w sferze "ustalania priorytetów sojuszy" w sytuacji, gdy Rosja ponownie stanowi zagrożenie dla Ukrainy i Europy.

"Rosja testuje obecnie Zachód w większym stopniu niż kiedykolwiek" - napisał Cornstein w oświadczeniu udostępnionym przez amerykańską ambasadę.

"Żywimy zdecydowane przekonanie, (...) że dla nas jako sojuszników NATO najlepszym sposobem promowania reform na Ukrainie jest rozmawianie z Ukrainą, nie zaś blokowanie współpracy Ukrainy z NATO" - oznajmił dyplomata.

Stosunki węgiersko-ukraińskie są napięte od jesieni 2017 roku, kiedy to ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt oświadczył, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu.

Konflikt między dwoma krajami pogłębił się po publikacji w mediach filmu wideo, który dokumentuje wydawanie paszportów mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Nagranie zostało wykonane w konsulacie węgierskim w mieście Berehowe; pracownicy konsulatu proszą na nim nowych posiadaczy paszportów, by ukrywali przed władzami ukraińskimi fakt uzyskania drugiego obywatelstwa. W związku z tą sprawą Ukraina wydaliła węgierskiego konsula, na co Węgry zareagowały wydaleniem jednego z ukraińskich konsulów w Budapeszcie.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 ajwaj

OBOWIAZKIEM kazdego rzadu jest obrona interesów swoich rodaków, szacunek dla pamieci mordów narodowosciowych itd.
Wegierscy przyjaciele robia tylko to co powinni.

Anty-polska ferajna PISy jest jedynym wyjatkiem na skale swiatowa. Futruje gloryfikatorów masakry Polaków na Wolyniu OUN-UPA czy j.w. nie reaguje na zakaz uczenia poskich dzieci po polsku itp. A np. po ostrzelaniu Polskiego Konsulatu w Lucku-UKR z buzuki, spaleniu polskiego autobusu daje nowe podarki czy kredyty na wieczne nie oddanie.

DZISIAJ:
A Ukraina jest przeciwna: ONZ przyjęła rosyjską rezolucję antyhitlerowską Zgromadzenie Ogólne ONZ w poniedziałek rozpatrzyło na spotkaniu projekt rezolucji Rosji przeciwko gloryfikacji nazizmu, który został wstępnie zatwierdzony przez Trzeci Komitet GA w listopadzie.

129 krajów głosowało za przyjęciem rezolucji, 54 kraje wstrzymały się od głosu, a Ukraina i Stany Zjednoczone, zgodnie z oczekiwaniami, były przeciwne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 5 tindala

Ukraina to nie Rosja drogi ajwaju - chociaż u was uczą inaczej . Aj waj co to za kraj

! Odpowiedz
2 8 ajwaj

SanEscobar - na PISy-WOTu w szkólce niedzielnej
nie uczyli ?

! Odpowiedz
3 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 15 trollmaster

czy w krajach słowiańskich amerykańskim ambasadorem zawsze musi być Eskimos?

! Odpowiedz
36 6 2kbb

Węgry są za Karpatami i nigdy nie byli tak zagrożeni ze strony Rosji jak Polska... Po za tym to nie Węgry a Polska jest leaderem Sojuszu 3Morza.... Orban mimo że jest przyjazny Polsce nigdy nie będzie la nas wyznacznikiem relacji z innymi krajami Unii Europejskiej.... Węgry mają PKB w wysokości 139 mld USD a Polska 514 mld USD, czyli dokładnie 4 razy większe.... Dla Węgier ten konflikt z Ukrainą jest jej sposobem na zaistnienie w głowach ważnych tego świata....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 44 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz