Szefowie dyplomacji Grecji i Turcji będą rozmawiać na Krecie o uchodźcach

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu spotka się dzisiaj na Krecie z szefem greckiej dyplomacji Nikosem Kodziasem. To pierwsza, choć nieoficjalna, wizyta w Grecji przedstawiciela tureckiego rządu po nieudanym puczu, do jakiego doszło w połowie lipca w tym kraju.

Ministrowie spraw zagranicznych Grecji i Turcji mają rozmawiać między innymi o kryzysie migracyjnym i dalszej współpracy w tym zakresie. Ateny są zaniepokojone ewentualnym unieważnieniem umowy unijno - tureckiej, dzięki której został zatrzymany masowy napływ uchodźców do Europy przez greckie wyspy. Podkreślają, że gdyby doszło do zerwania rozmów z Turcją na temat zniesienia wiz do Wspólnoty dla tureckich obywateli, wówczas w najtrudniejszym położeniu znalazłaby się właśnie Grecja.

Druga istotna sprawa, która zaprząta uwagę ateńskich władz to ośmiu tureckich wojskowych, którzy ubiegają się o azyl polityczny w Grecji, a których Ankara oskarża o udział w puczu i próbie zabójstwa prezydenta Turcji Recepa Erdogana. Turecki rząd podkreślał, że jeśli nie dojdzie do wydania uciekinierów, odbije się to negatywnie na stosunkach między obu krajami.

Tymczasem w ostatnich dniach o azyl w Grecji poprosili kolejni Turcy oskarżani tym razem o sprzyjanie Fethullahowi Gulenowi. Przebywający na emigracji w USA duchowny jest -zdaniem Ankary- odpowiedzialny za zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w Turcji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil