Szefowie dużych firm zarobili przeciętnie w 2018 roku ponad 12 mln USD

Szefowie największych amerykańskich firm przeciętnie zarobili w zeszłym roku 12,4 mln USD. Wynagrodzeniu dyrektorów wykonawczych (CEO) amerykańskich przedsiębiorstw poświęcony jest opublikowany w piątek (czasu USA) raport dziennika "Wall Street Journal".

(fot. Fred Prouser / Reuters)

Najwyższe wynagrodzenie, 129 mln USD, czyli ponad trzy razy więcej niż w 2017 roku, otrzymał 59-letni David Zaslav szef firmy medialnej Discovery, właściciela m.in. Grupy TVN.

Na drugim miejscu, z wynagrodzeniem w wysokości 66,1 mln USD, znalazł się Stephen F. Angel - szef międzynarodowego koncernu chemicznego Linde z siedzibą w Irlandii, wchodzącej w skład indeksu S&P 500. Linde powstał w ubiegłym roku z fuzji niemieckiej Linde AG z amerykańską korporacją chemiczną Praxair Inc.

Na trzecim miejscu wśród najlepiej zarabiających znalazł się Robert Iger, legendarny szef korporacji medialnej Walt Disney Company, do której należą wytwórnie filmowe, sieci telewizyjne takie jak ABC News i słynne parki rozrywki Disneyland. W 2018 roku Iger zarobił 65,6 mln USD, tj. o ponad 80 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wśród szefów pięciuset amerykańskich spółek giełdowych o największej kapitalizacji, objętych indeksem S&P 500, tylko 23 zarobiło w zeszłym roku mniej niż 5 mln USD.

Wśród szefów gigantów amerykańskiego biznesu najmniej zarobili Larry Page – CEO korporacji Alphabet, firmy matki dominującej w sektorze IT firmy Google. oraz założyciel Twittera Jack Dorsey. Zarówno współzałożyciel Google'a Page, jak i Dorsey za swoją pracę w ubiegłym roku otrzymali symboliczne wynagrodzenie w wysokości jednego dolara.

Tyle zarabia się w Polsce. Mediana płac ok. 2500 zł na rękę

W przypadku Dorseya oznacza to podwyżkę o 100 procent, bo rok wcześniej nie wziął on od Twittera ani centa.

Wśród 500 najlepiej zarabiających szefów amerykańskich korporacji w 2018 roku - nazywanym w USA "rokiem kobiet" m.in. z powodu licznych zwycięstw kobiet w wyborach do Kongresu - znalazło się tylko 20 kobiet, o dwie mniej niż rok wcześniej. Zarobiły one przeciętnie 13,6 mln USD, tj. o 1,2 mln więcej niż ich koledzy po fachu.

W pierwszej trójce najlepiej zarabiających kobiet znalazły się Mary T. Barra – CEO giganta motoryzacyjnego General Motors z wynagrodzeniem 21,9 mln USD, Marillyn Hewson - szefowa koncernu zbrojeniowo-lotniczego Lockheed Martin, której wynagrodzenie wyniosło 21,5 mln USD, oraz kierująca koncernem aeronautyczno-zbrojeniowym General Dynamics Phebe Novakovic. Novakovic, która jest serbskiego pochodzenia, w przeszłości pracowała dla CIA.

Jak wynika z raportu "WSJ", opartego na danych wywiadowni gospodarczej MyLogIQ, w ubiegłym roku najwyższe wynagrodzenia otrzymali szefowie firm medialnych, firm działających w sektorze opieki medycznej oraz instytucji finansowych.

W przeciwieństwie do poprzednich lat w 2018 roku wśród 25 najlepiej zarabiających szefów sztandarowych przedsiębiorstw amerykańskiego biznesu znalazło się niewielu, bo tylko trzech, CEO przedsiębiorstw sektora IT.

Zarobki dyrektorów wykonawczych czołowych firm w USA w 2018 roku były najwyższe od wielkiej recesji w 2008 roku i wyższe przeciętnie o 5 procent od ich wynagrodzeń rok wcześniej.

Na ich wynagrodzenia, tak jak w poprzednich latach, składały się w większości pakiety akcji kierowanych przez nich firm bądź możliwość zakupu na dogodnych warunkach, po cenie niższej niż giełdowa, określonej liczby akcji ich przedsiębiorstw. Zdaniem rad nadzorczych taka forma wynagradzania CEO spółek akcyjnych służy jako bodziec motywujący ich do lepszej pracy.

W przypadku Roberta Igera wysokość wynagrodzenia wynikała w 90 proc. z doskonałych wyników finansowych Walt Disney Company w 2019 roku - poinformował rzecznik tej spółki.

Podstawą oceny wyników finansowych spółki giełdowej w danym roku fiskalnym jest wysokość całkowitej stopy zwrotu dla akcjonariuszy (TSR) - miernik określający całkowitą stopę zwrotu uzyskiwanego przez akcjonariuszy z tytułu posiadania akcji danego przedsiębiorstwa w okresie rocznym. Wskaźnik ten obejmuje wartość akcji i wartość wypłaconych akcjonariuszom dywidend.

W 2018 roku TSR prowadzonego przez Zaslava Discovery wyniosła 10,5 proc., a kierowanego przez Igera Disneya - 20,4 proc.

Mimo tych danych dla Disneya i wielu innych notowanych na giełdzie firm oburzenie akcjonariuszy budzi fakt, że podwyżki i tak astronomicznego wynagrodzenia szefów, kilkadziesiąt razy wyższego od przeciętnych zarobków pracowników zatrudnionych w tych spółkach, otrzymali nawet szefowie tych korporacji, które w ubiegłym roku finansowym zanotowały straty.

Oburzenie to zaowocowało próbami wprowadzenia przez akcjonariuszy, uważających, że nikt „nie jest wart wynagrodzenia w wysokości 100 mln USD”, pułapów wynagrodzenia CEO bądź powiązania zarobków szefów z przeciętnymi zarobkami pracowników w kierowanych przez nich spółkach. Przeciwnicy takich rozwiązań wskazują bajońskie zarobki gwiazd ekranu, estrady i boiska, które ich zdaniem ponoszą o wiele mniejszą odpowiedzialność niż szefowie wielkich firm.

Howard Stern, znany z ekscentrycznego stylu prowadzący talk show w radiu Sirius XM, zarobił w ubiegłym roku 90 mln USD, koszykarz NBA Stephen Curry 40,2 mln USD, piosenkarka Celine Dion 33 mln USD, a aktorka Jennifer Aniston 22 mln USD.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 open_mind

A niesprzedane mercedesy magazynujemy na olbrzymich parkingach w Alabamie. https://www.cbs42.com/news/local/parking-lots-in-parts-of-alabama-filling-up-with-mercedes-suvs/2008640344?utm_medium=social&utm_source=facebook_CBS_42

! Odpowiedz
0 0 open_mind

Właśnie się dowiedziałem że: Ambasada Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie, jest atakowana wesołym gradem rakiet typu Katiusza uderzających również w okolice Zielonej Strefy w Bagdadzie.

! Odpowiedz
0 0 open_mind

Dodatkowo, Irańska Militia publicznie grozi porywaniem i zabijaniem obywateli USA w Iraku. Wesoło.

! Odpowiedz
1 1 mooooo

Widac ze amerykanie uwielbiaja gigantomanie i lubia szokowac swiat jadac na kosmicznych dlugach i wachajac spaliny ,,,, Cytat : Gigant motoryzacyjny General Motors sklasyfikowany na 7 miejscu nawet za Tata Motors ale gigant ? Suma sumbwencji ulg podatkowych jakie dostal od rzadu USA przekroczyla ponad 119 miliardow w tym ponad 11 miliardow orz rzadu Kanady chojne brali uciekajac przed kolejnymi bankructwami a teraz jest Gigant przed kolejnym bankructwem zamyka fabryki i ucieka do Meksyku,,Mnie ten artykow wieje wazeliniarstwem i prymitywem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 3 wektorwg

Widzę open że marzy ci się Gomułka.....

! Odpowiedz
0 5 open_mind

Jeśli tym wpisem chciałeś sprawdzić czy jeszcze istniejesz to równie dobrze mogłeś bąka puścić. Uzyskał byś ten sam efekt.

! Odpowiedz
2 5 tomitomi

zapamiętać : czosnek zawsze lubi siebie ! ! !

! Odpowiedz
3 34 open_mind

Oni po prostu ukradli, nikt nie może zarobić legalnie takich pieniędzy jak tylko skorumpowane kolesiostwo które ustaliło sobie takie przepisy umożliwiające im to. To tak zwana kradzież w biały dzień na koszt zniewolonego i coraz uboższego społeczeństwa. Jakim cudem taka np. Mary T. Barra – CEO z General Motors mogła przywłaszczyć sobie taką kasę jak firma jedzie na kroplówce rządowej za którą została wykupiona. To są przestępstwa przeciwko ludzkości. Firma ma wpierw oddać kasę publiczną którą dostała za sprawą Obamy. Tym ludziom od nadmiaru kasy mózgi po prostu się lasują i nie są wstanie normalnie sprawować pracy ani w ogóle egzystować oraz spostrzegać realnie świat.. Czas na światową akcję z cyklu Żółte kamizelki jak we Francji. Innego rozwiązania świat nie ma bo zostaniemy wyciśnięci do ostatniej kropli krwi przez tych złoczyńców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 25 kimdzongtusk

To już nie jest kapitalizm .

! Odpowiedz
4 25 bha

Niech dadzą również na dole godnie zarobić...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne