REKLAMA

Szefowie MSZ państw bałtyckich udają na Ukrainę, by wyrazić solidarność

2021-04-14 19:19
publikacja
2021-04-14 19:19
fot. Oleg Totskyi / Shutterstock

Ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii udają się w czwartek do Kijowa, by wyrazić solidarność z Ukrainą w związku z narastającym napięciem spowodowanym zwiększeniem rosyjskich sił przy granicy obu państw.

„Ta wizyta to wyraz solidarności i zdecydowanego poparcia dla Ukrainy w jej prawie do obrony, a także zademonstrowanie, że dalsze rosyjskie działania prowokacyjne mogą mieć konsekwencje” - oświadczył minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis, cytowany w opublikowanym w środę komunikacie resortu.

Zaznaczył on, że „rosyjska aktywność militarna i mobilizacja wojsk przy granicy z Ukrainą, w połączeniu z coraz częstszymi naruszeniami zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie i szeroko rozpowszechnioną kampanią dezinformacyjną, podsycają napięcia w regionie i w żaden sposób nie przyczyniają się do pokojowego uregulowania konfliktu i realizacji porozumień mińskich”.

„Do zmniejszenia napięcia nie przyczynia się też fakt, że Rosja narusza swoje zobowiązania międzynarodowe, odmawia udziału w mechanizmie wiedeńskim OBWE w sprawie redukcji ryzyka” - wskazał Landsbergis. Szefowie dyplomacji Litwy, Łotwy i Estonii - Landsbergis, Edgars Rinkeviczs i Eva-Maria Liimets - udadzą się do Kijowa w czwartek rano z lotniska w Wilnie. Podczas wizyty przewidziane jest spotkanie szefów MSZ z przywódcami Ukrainy, w tym z wicepremierem ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej oraz ministrami spraw zagranicznych i obrony.W Donbasie, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, doszło do eskalacji konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą; wzrosła również przemoc na linii kontaktu, oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów. Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki