Szefowie MSZ Rosji i Wielkiej Brytanii chcą normalizacji stosunków

Szefowie brytyjskiej i rosyjskiej dyplomacji Boris Johnson i Siergiej Ławrow w czwartkowej rozmowie telefonicznej wyrazili chęć normalizacji stosunków dwustronnych - wynika z komunikatów rosyjskiego MSZ i brytyjskiego resortu spraw zagranicznych.

W komunikacie Foreign Office czytamy, że Johnson "wyjaśnił, iż mimo kilku znaczących różnic między Rosją (a Wielką Brytanią) należy nadal budować konstruktywny dialog" zarówno w sprawach spornych, jak i tych, w których nie ma kontrowersji.

Również MSZ Rosji poinformowało, że Ławrow i Johnson podkreślili chęć "rozszerzenia dialogu politycznego mimo istniejących w relacjach dwustronnych problemów". Według rosyjskiej dyplomacji stosunki te mają "znaczny potencjał" w kwestiach gospodarczych, dyplomatycznych i humanitarnych.

Rozmowę przeprowadzono z inicjatywy Foreign Office, podobnie jak przed dwoma dniami rozmowę telefoniczną brytyjskiej premier Theresy May z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Według Kremla przywódcy wówczas "wyrazili niezadowolenie ze względu na obecny stan współpracy" między krajami. May oświadczyła, że wierzy, iż mimo różnic możliwe są "otwarte i szczere" kontakty z Putinem w sprawach dotyczących obu państw.

Przywódcy mają się spotkać podczas wrześniowego szczytu państw G20 w Chinach.

Jak zauważa AFP, rosyjsko-brytyjskie relacje od kilku lat są napięte, a Londyn był jednym z największych zwolenników nałożenia sankcji na Moskwę po aneksji Krymu, a następnie ich utrzymania.

Cieniem na tych stosunkach położyła się w szczególności sprawa zabójstwa byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki - mocno zaangażowanego w publiczne krytykowanie Kremla - w Londynie w 2006 roku. W styczniu br. opublikowano raport kończący brytyjskie śledztwo w tej sprawie; zgodnie z dokumentem za morderstwem stało dwóch Rosjan, Andriej Ługowoj i Dmitrij Kowtun, którzy "z dużym prawdopodobieństwem działali na zlecenie FSB w ramach operacji, na którą zgodę prawdopodobnie wydał Nikołaj Patruszew (ówczesny szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa) i prezydent Władimir Putin". (PAP)

ulb/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil