Szefowie MSZ Polski i Chorwacji o współpracy państw Europy Środkowej

2016-05-09 16:12
publikacja
2016-05-09 16:12
fot. A. NAPIERAŁA/ MSZ / msz.gov.pl

Państwa Europy Środkowej powinny intensywniej współpracować i stworzyć grupę lobbystyczną w Unii Europejskiej i NATO na rzecz realizacji naszych interesów - zgodzili się szefowie MSZ Polski Witold Waszczykowski i Chorwacji Miro Kovac.

"Nasze relacje polsko-chorwackie od wielu lat są na doskonałym poziomie, nie wymagają naprawy, a jedynie utrzymania, aby toczyły się na tym samym poziomie" - powiedział szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z Kovacem, który przebywa w Polsce z wizytą.

Jak mówił Waszczykowski, jego rozmowa z szefem chorwackiego MSZ była "elementem budowania regionu ABC" otoczonego Morzami: Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym. "Chcielibyśmy, aby ten region rozwijał się w ramach Unii Europejskiej i NATO, aby państwa regionu stanowiły grupę lobbystyczną w tych instytucjach na rzecz realizacji naszych interesów w zakresie bezpieczeństwa, interesów gospodarczych, infrastrukturalnych; aby nasz region nie był tylko dodatkiem czy peryferiami dla integracji rozwijającej się w Europie Zachodniej" - podkreślił Waszczykowski.

Zaznaczył, że z szefem chorwackiej dyplomacji rozmawiał także o kwestiach międzynarodowych, które negatywnie oddziałują na nasz region, m.in. o konfliktach na wschodzie i południu Europy. "Mówiliśmy, że będziemy poszukiwać odpowiedzi na te konflikty za dwa miesiące na szczycie NATO w Warszawie" - dodał szef MSZ.

Kovac podkreślił, że Chorwacji zależy na rozwoju relacji z Polską. "Możemy współpracować zarówno, jeśli chodzi o definiowanie i rozwiązywanie problemów europejskich, politykę migracyjną, jak również definiowanie wspólnej przyszłości europejskiej. Aktualnie Europa znajduje się w kryzysie tożsamości. Ważne jest, by głos Polski i Chorwacji był słyszany, także poprzez współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej" - powiedział Chorwacki minister.

Dodał, że zaproponował polskiemu ministrowi spraw zagranicznych wspólne objęcie patronatem nad obchodami w Krakowie 25. rocznicy ogłoszenia niepodległości i uznania Republiki Chorwacji.

Jak zaznaczył, w poniedziałek w ramach swej wizyty miał okazję rozmawiać o chorwacko-polskich relacjach także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. "Zgodziliśmy się, że jako państwa, które są w Europie Środkowej (...) musimy bardziej współpracować w kwestiach politycznych, gospodarczych, jak również na polu kultury" - powiedział szef chorwackiego MSZ.

Waszczykowski po zakończeniu konferencji był pytany przez polskich dziennikarzy, czy rząd poprze inicjatywę Kukiz'15 zorganizowania referendum w sprawie przyjmowania uchodźców. Szef MSZ zaznaczył, że "jeśli chodzi o kwestie uchodźców, sprawa jest skomplikowana".

Zapewnił, że Polska będzie przestrzegać zobowiązań międzynarodowych w tym zakresie. "W przypadku, gdy dotrą do nas ludzie, którzy mogą się starać o azyl polityczny, to mamy obowiązek takie podanie zawsze rozpatrzyć. Natomiast trudno nam się zgodzić jest na jakieś masowe i siłowe przesiedlenia dużych grup ludności z terytoriów Europy do Polski. Polska nie może się kojarzyć z przymusowym przesiedleniem" - podkreślił.

Jak dodał, jako syn przesiedleńców, jako minister spraw zagranicznych nie stworzy sytuacji, "aby Polska kojarzyła się dzisiaj z siłowym, masowym przesiedleniem". "My jesteśmy w stanie przyjmować tych, którzy będą w Polsce chcieli zamieszkać, którzy będą potrafili wyjaśnić swoją tożsamość i którzy nie będą sprawiali problemu dla polskiego bezpieczeństwa, co oceniać mogą odpowiednie służby. I to są warunki, które stawiamy od dawna wszystkim, którzy chcieliby w Polsce zamieszkać" - powiedział Waszczykowski.

Według szefa MSZ "chętnych do zamieszkania w Polsce jest niewielu, bo ci którzy przedzierają się przez Europę, chcą przede wszystkim dotrzeć do najbogatszych państwa europejskich, do których Polska nie należy".

Zaznaczył, że Polska to "kraj położony na wschodniej flance zarówno UE i NATO, który sąsiaduje z Rosją i Ukrainą - państwami, które są w otwartym konflikcie". "Końca tego konfliktu nie widać. Może się zdarzyć sytuacja, że ten konflikt się zaogni i będziemy celem masowej emigracji z tamtych terenów. W związku z tym musimy mieć pewną też rezerwę, swobodę na ewentualne przyjęcie takich uchodźców, których będzie generował ten konflikt rosyjsko-ukraiński" - powiedział Waszczykowski.

Chorwacja jest jednym z krajów, przez który imigranci starają się przedostać do Europy. Po ukończeniu budowy ogrodzeń na granicy Węgier z Serbią i Chorwacją we wrześniu i październiku 2015 roku główna fala migracji przesunęła się właśnie na sąsiednie terytoria Chorwacji i Słowenii. (PAP)

mzk/ mce/ kos/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~arslupin
Polska i Chorwacja?? No to dobranoc.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki