Szefowa szkockiego rządu: Szkoci mogą zapobiec Brexitowi

Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon zaapelowała w poniedziałek do rodaków o udział w referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. W sytuacji, gdy sondaże wskazują na bardzo wyrównany rozkład głosów, Szkoci mogą zapobiec Brexitowi - zaznaczyła.

Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon
Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon (fot. Russell Cheyne / Reuters)

W razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej prawdopodobne stanie się przeprowadzenie w Szkocji drugiego plebiscytu w sprawie oddzielenia się tego kraju od reszty Zjednoczonego Królestwa - zapowiedziała Sturgeon. Pierwsze takie referendum odbyło się w 2014 roku i zakończyło zwycięstwem zwolenników zachowania unii politycznej.

23 czerwca Brytyjczycy zagłosują w referendum, w którym zdecydują, czy ich państwo ma zostać w UE, czy też ją opuścić. Najnowsze sondaże sugerują niewielką przewagę zwolenników Brexitu i jest to "sygnał ostrzegawczy" - oceniła Sturgeon.

Z badań opinii publicznej wynika, że Szkoci w przeważającej większości chcą głosować za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Agencja dpa zauważa jednak, że stanowią oni mniej niż 10 proc. brytyjskiej ludności.

Zdaniem ekspertów prounijne nastawienie Szkotów to częściowo polityczna kalkulacja zwolenników szkockiej niepodległości - zakładają oni, że niewielka Szkocja po secesji od Wielkiej Brytanii w UE miałaby większe szanse na przeżycie bez potężnej Anglii u boku.(PAP)

akl/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~silvio_gesell

W demokracji często jest tak, że mała, acz solidarna grupa staje się przysłowiowym języczkiem u wagi i tym samym dysponuje największą władzą.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Indeks_siły

! Odpowiedz
10 2 ~s6

Szkotów jest tylko 4 mln i taka mała grupka nic nie może.

! Odpowiedz
4 20 ~j23

dużo może. W Polsce mniejsza grupka zdecydowała o wyniku wyborów.

! Odpowiedz
3 3 ~huu odpowiada ~j23

w Polsce to 50% ludzi nie chodzi na wybory.....nie porównuj

! Odpowiedz
0 1 ~obiektywnie

Szkotów jest w Szkocji 5,6 mln z tym co na emigracji 20-23 mln głównie rozsiani są po USA ,Kanadzie ,Australii ,Nowej Zelandii czy RPA wielu z nich ma brytyjskie obywatelstwo a i w samej Anglii mieszka sporo Szkotów,Wraz z wygraniem zwolenników Brexitu jest pewne ze Szkocja odłaczy się od Anglii i jest to koniec Wielkiej Brytanii a to dla wielu zwolenników Brexitu argument poteżny i faktycznie może przwarżyc szalę.Za pozostaniem w Unii na pewno odpowiedzą się mieszkańcy Walii i Ulsteru.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil