REKLAMA

Szefowa rządu Szkocji: drugie referendum to kwestia kiedy, a nie czy

2021-05-09 22:53
publikacja
2021-05-09 22:53
Szefowa rządu Szkocji: drugie referendum to kwestia kiedy, a nie czy
Szefowa rządu Szkocji: drugie referendum to kwestia kiedy, a nie czy
fot. Russell Cheyne / / Reuters

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon powiedziała w niedzielę brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, że przeprwadzenie drugiego referendum niepodległościowego jest "kwestią kiedy, a nie czy".

Obydwoje rozmawiali bezpośrednio po raz pierwszy od czasu ogłoszenia w sobotę wieczorem wyników wyborów do szkockiego parlamentu, w których kierowana przez Sturgeon Szkocka Partia Narodowa (SNP) odniosła czwarte kolejne zwycięstwo, ale nie uzyskała bezwzględnej większości.

Jak poinformowała SNP, podczas rozmowy telefonicznej z Johnsonem szefowa szkockiego rządu zobowiązała się do współpracy z rządem brytyjskim w celu wyprowadzenia kraju z epidemii koronawirusa. Obydwoje zgodzili się również, że bliska i konstruktywna współpraca obu rządów jest konieczna, aby listopadowa konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow zakończyła się sukcesem.

Rzeczniczka partii dodała jednak: "Premier powtórzyła również swój zamiar zapewnienia, aby naród szkocki mógł wybrać naszą własną przyszłość, gdy kryzys się skończy i wyjaśniła, że kwestia referendum jest teraz kwestią tego, kiedy - a nie czy".

Sturgeon przed wyborami mówiła, że chce, aby referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbyło się w pierwszej połowie kadencji nowego parlamentu, czyli do końca 2023 r.

Jak oświadczył rzecznik rządu brytyjskiego, Johnson rozmawiał ze Sturgeon, by "pogratulować jej sukcesu jej partii" w wyborach do szkockiego parlamentu, ale podkreślił "znaczenie skupienia się teraz na odbudowie po Covid".

"Oboje zgodzili się, że ich uwaga powinna być skupiona w pierwszym rzędzie na wspólnej pracy aby odbudować kraj po pandemii. Premier ponowił swoje zaproszenie dla pierwszej minister, aby dołączyła do spotkania na szczycie, aby omówić nasze wspólne wyzwania dotyczące odbudowy po Covid i jak możemy je przezwyciężyć" - poinformował rzecznik.

W sobotę wieczorem Johnson zaprosił Sturgeon i szefa rządu Walii Marka Drakeforda na szczyt poświęcony odbudowie kraju po epidemii. Rozszerzone on będzie też o szefową rządu Irlandii Północnej.

Johnson oświadczył też, że przeprowadzanie referendum w Szkocji teraz, gdy kraj zmaga się ze skutkami epidemii, byłoby "lekkomyślne i nieodpowiedzialne", w związku z tym nie należy się spodziewać udzielenia formalnej zgody na jego przeprowadzenie, co jest konieczne, by było ono ważne.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ jm/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
monuz
UK opuściło Unię by bronić się przed polskimi nachodźcami, którzy zabierali pracę i wprowadzali obcy kulturowo element w zróżnicowanej kolorowej brytyjskiej koronie, ale Szkocja nie ma powodu do secesji.
msciwy_ogorek
Wytrzeźwiej po weekendzie a dopiero potem komentuj.
monuz odpowiada msciwy_ogorek
gdybyś tam pomieszkał, to byś poznał ich mentalność, dla nich murzynek z Zimbabwe czy terrorysta z Pakistanu to rodowity Brytyjczyk z Imperium, a Polak to obcy kulturowo Słowianin z dzikiego wschodu

Powiązane: Referendum w Szkocji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki