Szefowa opozycji wygrała wybory prezydenckie na Tajwanie

Sobotnie wybory prezydenckie na Tajwanie wygrała szefowa opozycyjnej proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP), Caj Ing-wen (Tsaj Ing-wen). Swą porażkę uznał Erik Czu (Chu), szef rządzącej Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang - KMT).

(YAY Foto)

Źródła z DPP powiedziały agencji Reuters, że partia teraz pracuje nad przemówieniem Caj po zwycięstwie.

Jak pisze Reuters, jej zwycięstwo w wyborach prezydenckich będzie miało znaczący wpływ na stosunki łączące demokratyczny Tajwan z rządzonymi przez komunistów Chinami, które uważają go za zbuntowaną prowincję.

Zdaniem DPP Tajwan zbytnio uzależnił się pod względem gospodarczym od CHRL.

Dotychczasowy prezydent Tajwanu Ma Jingh-cu (Ma Ying-jeou) spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na początku listopada w Singapurze, po raz pierwszy od zakończenia chińskiej wojny domowej w 1949 r. Chodziło o dalszą normalizację stosunków między Chinami kontynentalnymi a wyspą.

Ma od czasu objęcia władzy w 2008 r. uczynił poprawę relacji ekonomicznych z ChRL. Od tego czasu zwiększył się ruch turystyczny i ożywiły się relacje handlowe i inwestycje po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej. Jednak ramowa umowa o swobodnej wymianie handlowej między Tajwanem a Chinami wywołała wiosną 2014 r. falę protestów społecznych na wyspie, przyczyniając się także do przegranej Kuomintangu w wyborach samorządowych w grudniu 2014 r.

Chiny przeciwne niepodległości Tajwanu

Po wygranej w sobotnich wyborach prezydenckich na Tajwanie proniepodległościowej kandydatki, władze Chin potwierdziły, że są przeciwne wszelkim działaniom Tajpej na rzecz niepodległości. USA wyraziły "głębokie zainteresowanie" pokojem między ChRL a Tajwanem.

Biuro rządu Chin ds. Tajwanu oświadczyło w sobotę, że Pekin nadal sprzeciwia się wszelkim działaniom Tajwanu na rzecz niepodległości po tym, jak liderka opozycyjnej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) Caj Ing-wen (Tsai Ing-wen) wygrała wybory prezydenckie na wyspie. Władze ChRL wciąż uważają Tajwan za swą zbuntowaną prowincję.

Determinacja Chin mająca na celu ochronę swego terytorium i swej suwerenności jest "twarda jak skała" - poinformowało Biuro w oświadczeniu opublikowanym przez oficjalną agencję prasową Xinhua.

Jak wskazano w nim, przyjęcie tzw. konsensusu z 1992 roku jest koniecznością pokojowego rozwoju wzajemnych stosunków. Nawiązano tu do porozumienia osiągniętego przez tajwańską Partię Nacjonalistyczną (Kuomintang) i Komunistyczną Partię Chin (KPCh), stwierdzającego, iż "istnieją tylko jedne Chiny", ale każda strona może to interpretować na swój sposób.

"Cieszymy się na współpracę z dr Caj i tajwańskimi przywódcami wszystkich partii, aby posunąć do przodu wiele naszych wspólnych interesów i dalej wzmacniać nieoficjalne relacje między Stanami Zjednoczonymi i narodem Tajwanu" - oświadczyły z kolei władze USA, odwołując się do prezydent elekt.

Nowo wybrana prezydent Tajwanu oświadczyła, że ustanowi "spójne, przewidywalne i zrównoważone" stosunki z Chinami w celu zagwarantowania status quo. "Obie strony mają obowiązek dołożenia wszelkich starań w celu znalezienia wzajemnie akceptowalnych sposobów komunikowania się z szacunkiem i wzajemnością, bez prowokacji i niespodzianek" - oświadczyła Caj, która zdobyła 56 proc. głosów.

Dodała, że będzie bronić interesów Tajwanu i jego suwerenności. "Nasza demokracja, tożsamość narodowa i przestrzeń międzynarodowa muszą być w pełni przestrzegane i każde naruszenie tego zagroziłoby stabilności stosunków w Cieśninie" Tajwańskiej - powiedziała.

Chiny nie wyrzekły się użycia siły w celu przywrócenia swej zwierzchności nad wyspą - zwraca uwagę agencja Reutera. (PAP)

cyk/ ap/ jo/ akw

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil