REKLAMA

Szefowa dyplomacji RFN: Niemcy są gotowe pomóc Ukrainie finansowo i gospodarczo

2022-01-24 10:50, akt.2022-01-24 11:10
publikacja
2022-01-24 10:50
aktualizacja
2022-01-24 11:10
Szefowa dyplomacji RFN: Niemcy są gotowe pomóc Ukrainie finansowo i gospodarczo
Szefowa dyplomacji RFN: Niemcy są gotowe pomóc Ukrainie finansowo i gospodarczo
fot. Andreas Gora / / ddp images

Niemcy są gotowe pomóc Ukrainie finansowo i gospodarczo - zadeklarowała w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock.

"Jesteśmy po stronie Ukrainy, jeśli chodzi o wsparcie finansowe i gospodarcze" – powiedziała Baerbock dziennikarzom przed spotkaniem szefów dyplomacji państw UE.

Odpowiadając na pytanie, czy odcięcie Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT powinno być brane pod uwagę w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, minister powtórzyła swoje stanowisko, że "najgrubszy kij" nie zawsze jest najbardziej inteligentną bronią.

Kliczko: Niemcy zdradzają swoich przyjaciół w dramatycznej sytuacji

W obliczu groźby inwazji Rosji na Ukrainę, mer Kijowa Witalij Kliczko w tekście dla dziennika "Bild" wyraził rozczarowanie postawą Niemiec, którą uważa za "zdradę przyjaciół w dramatycznej sytuacji". Na Ukrainie panuje rozczarowanie, że rząd niemiecki obstaje przy Nord Stream 2 - podkreśla Kliczko.

W tekście napisanym dla "Bilda" mer Kijowa przypomina: "Przez długi czas mieszkałem w Niemczech i nadal mam tam wielu przyjaciół".

Dlatego "szczególnie boli mnie, gdy widzę, jak w wielu kwestiach kontrolę polityczną przejęli ludzie o putinowskich zapędach".

Zdaniem Kliczki "miliardy, które Rosja zainwestowała w zakup niemieckich korporacji, byłych polityków i lobbystów, opłaciły się Władimirowi Putinowi".

Na Ukrainie "panuje ogromne rozczarowanie, że rząd niemiecki obstaje przy Nord Stream 2. Że nie chce dostarczać broni obronnej, a jednocześnie uniemożliwia państwom takim jak Estonia dostarczanie nam broni" - podkreśla Kliczko.

To jest, zdaniem mera, "nieudzielenie pomocy i zdrada przyjaciół w dramatycznej sytuacji, w której nasz kraj jest zagrożony przez wojska rosyjskie (...)".

"Wiele osób zadaje pytanie: Gdzie tak naprawdę stoi rząd niemiecki? Po stronie wolności, a więc po stronie Ukrainy? Czy po stronie agresora?" - pisze Kliczko i apeluje: "Potrzebne są teraz wyraźne sygnały z najważniejszego kraju Europy!".

Niemcy powinny zapewnić, że "lobbyści tacy jak były kanclerz Gerhard Schroeder mieli prawny zakaz dalszej pracy dla rosyjskiego reżimu (Schroeder jest szefem rady nadzorczej Nord Stream, pełni też funkcję przewodniczącego rady dyrektorów w koncernie naftowym Rosnieft - PAP). To byłyby sankcje, które naprawdę zabolałyby wielu" - przekonuje mer ukraińskiej stolicy.

"Niestety niepojęte wypowiedzi niemieckiego wiceadmirała na temat Rosji i Putina pokazują: inni przedstawiciele (Niemiec) na ważnych stanowiskach również cierpią na kompletną utratę rzeczywistości, jeśli chodzi o Rosję" pisze mer, nawiązując do wypowiedzi byłego już szefa niemieckiej marynarki wojennej. Podczas wizyty w Indiach Kay-Achim Schoenbach stwierdził, że Ukraina nie odzyska anektowanego przez Rosję Krymu. Odnośnie Putina szef niemieckiej marynarki wojennej powiedział, że to, czego Putin naprawdę chce, to szacunek. "Mój Boże, obdarzenie kogoś szacunkiem mało kosztuje, a nawet nic... Można łatwo dać mu szacunek, którego żąda i zapewne na który również zasługuje".

"Ukraina chce tylko jednego: być niepodległym, demokratycznym i wolnym krajem! Demonstrowaliśmy w tej sprawie na Majdanie przez wiele miesięcy w 2014 roku! Będziemy nadal o to walczyć, nie będziemy nikogo atakować, ale będziemy bronić naszego kraju" - zapewnia Kliczko na koniec swojego tekstu w dzienniku "Bild".

Witalij Kliczko, były mistrz świata w boksie, od 2014 roku jest merem stolicy Ukrainy, Kijowa.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ kgod/

Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Komentarze (2)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
W końcu nie mogą ukryć już więcej prawdy, że Rosja jest dla Niemiec sojusznikiem!!!!! Nigdy żadna tam Ukraina nie była dla Niemców ważna. Rosja to dla nich mityczne miejsce, gdzie moga prowadzic miliardowe interesy. Jak Merkel leciała na rozmowy z Putinem, to samolot był pełen nie polityków a szefów największych niemieckich koncernów.W końcu nie mogą ukryć już więcej prawdy, że Rosja jest dla Niemiec sojusznikiem!!!!! Nigdy żadna tam Ukraina nie była dla Niemców ważna. Rosja to dla nich mityczne miejsce, gdzie moga prowadzic miliardowe interesy. Jak Merkel leciała na rozmowy z Putinem, to samolot był pełen nie polityków a szefów największych niemieckich koncernów. W jakim cemu lecieli razem z Merkel na rozmowy "polityczne"????? Od czasów carycy Katarzyny prusaczki spod Szczecina, zawsze kombinowali jakby tu z ruskimi interesy ubić. Przeciętny Polak nie ma pojęcia jakie rzeczy opowiadają politycy najwyższego szczebla o jakiebiscie wołodii, za ktorego rzadów znikają niewygodni dziennikarze itp. przy jednoczesnej trosce Niemiec o praworzadność tu i tam. A spoleczeńsstwo niemieckie? Jeszcze kilka lat temu 66% badanych uznawało Putina za "męża stanu" . Tak myślą i postępują "przyjaciele" Ukrainy i rownież nasi .....

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki