Szefowa MSWiA: Chcemy podnieść rangę strażaków ochotników

Chcemy podnieść rangę strażaków ochotników, żeby wszystkie samorządy wiedziały, że mają u siebie ogromny potencjał - podkreśliła w środę w rozmowie z dziennikarzami szefowa resortu MSWiA Elżbieta Witek.

Witek podczas środowej rozmowy z dziennikarzami odniosła się do przyjętego dzień wcześniej przez rząd projektu nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Dzięki zmianom przepisów tylko w tym roku ochotnicze straże pożarne będą mogły otrzymać 82 mln zł.

"Chcemy, żeby nareszcie dostrzeżono rolę strażaków ochotników, dlatego że oni pełnią tę służbę 24 godziny na dobę. Pełnią ją - jak sama nazwa mówi - ochotniczo, nie mają za to pieniędzy. Zostawiają wszystko i biegną na ratunek. Najczęściej to oni są pierwsi na miejscu wypadków i zdarzeń i nie może być tak, że pozostawimy ich bez opieki" - podkreśliła szefowa MSWiA.

Witek zaznaczyła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dostrzega, że OSP są "naprawdę istotna formacją". "Chcemy podnieść rangę strażaków ochotników, żeby wszystkie samorządy wiedziały, że maja u siebie ogromny potencjał, ogromne dobro" - powiedziała.

Dodała, że część samorządów inwestuje w straże ochotnicze, ale są również i takie, które "z różnych powodów - finansowych, ale nie tylko - w ogóle strażami ochotniczymi się nie interesują" - oceniła.

"Państwo polskie musi się tą służbą zainteresować i bardziej ją wzmocnić także w świadomości ludzi, obywateli" - zaznaczyła.

Witek poinformowała również, że MSWiA pracuje nad inną - dużą ustawą poświęconą strażakom ochotnikom. Regulacja miałaby zostać przyjęta w przyszłej kadencji.

Szefowa MSWiA poinformowała, że w tym roku straże ochotnicze otrzymałyby 82 mln zł, zaś pieniądze te mogłyby być wykorzystane zarówno na umundurowanie i sprzęt, ale także na organizację akcji związanych ze szkoleniami z pierwszej pomocy, czy wydarzeń sportowych i sprawnościowych.

"Na to wszytko też są potrzebne pieniądze. Nie chcielibyśmy, żeby (strażacy ochotnicy - PAP) chodzili od jednego do drugiego, prosząc o jakieś pieniądze, bo uważamy, że rolą państwa jest troska o bezpieczeństwo" - powiedziała Witek.

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który pozwoli na przekazanie pieniędzy ochotniczym strażom pożarnym. Aby je dostać, jednostka OSP będzie musiała złożyć wniosek o dodatkowe fundusze. Będą one mogły być wykorzystane m.in. na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, organizację przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych, popularyzację sportu i kultury fizycznej związanych z ochroną i prewencją przeciwpożarową.

W tym roku ochotnicze straże pożarne zostaną wsparte dodatkową kwotą w wysokości 82 mln zł. Wydatki na realizację nowych zadań będą pochodziły z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz pieniędzy przekazywanych przez jednostki organizacyjne, w szczególności stowarzyszenia, fundacje i instytucje ubezpieczeniowe.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mark/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil