Szefowa MFW wzywa Ukrainę do przyspieszenia reform

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde poinformowała w środę, że wezwała prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę do szybszego przeprowadzenia reform. Powtórzyła przy tym, że MFW jest gotowy do dalszego wspierania Ukrainy.

(fot. REUTERS/Ruben Sprich/File Photo / FORUM)

"Podkreśliłam również, że Ukraina powinna przyspieszyć reformy, by doprowadzić do większego wzrostu, który jest niezbędny, aby w zrównoważony sposób podnieść standard życia ludzi" - powiedziała dyrektor zarządzająca MFW, która w środę spotkała się z Poroszenką w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym.

Więcej szczegółów nie podano.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i inne organy wspierają Ukrainę umowami kredytowymi warunkowanymi przeprowadzaniem przez władze tego państwa reform oraz walką z korupcją.

W połowie grudnia MFW zatwierdził program pomocy dla Ukrainy opiewający na 3,9 mld USD przyznanych na okres 18 miesięcy. Jednocześnie podjęło decyzję o natychmiastowym odblokowaniu kredytu stand by w wysokości 1,4 mld USD.

Środki pomocowe MFW dla Ukrainy były zamrożone od kwietnia 2017 r. w związku z opieszałością jej władz we wdrażaniu pakietu reform instytucjonalnych i brakiem wyraźnych postępów w przyjmowaniu antykorupcyjnego ustawodawstwa.

W marcu 2015 r. rząd ukraiński zobowiązał się walczyć z głęboko zakorzenioną w tym kraju korupcją w zamian za pakiet pomocy z MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. Program ten wygasa w 2019 r.

Władze w Kijowie były jednak krytykowane przez MFW oraz inne zachodnie instytucje finansowe za brak determinacji w zwalczaniu korupcji i uprzywilejowania oligarchów.

Również w połowie grudnia Bank Światowy zgodził się na udzielenie Ukrainie kredytu o wartości 750 mln USD. Prezydent Poroszenko uznał to wówczas za dowód na "namacalny postęp na ścieżce reform". (PAP)

cyk/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil