Szefowa MFW: Szanse Bułgarii wejścia do strefy euro w 2023 r. są całkiem realne

Bułgaria skutecznie zmierza drogą do strefy euro i jej szanse przyłączenia się do niej w 2023 r. są całkiem realne - oceniła w niedzielę w wywiadzie dla bułgarskiego radia publicznego szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.

(Reuters)

Dyrektor zarządzająca MFW, bułgarska ekonomistka, przekazała, że przed zakończonym w piątek 50. Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos rozmawiała o tej sprawie z prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde i otrzymała zapewnienia, że wejście Bułgarii do strefy euro ma szanse być zrealizowane zgodnie z planem, czyli w 2023 r.

Według Lagarde są dwa bułgarskie banki, które mają problemy, lecz pracują nad ich rozwiązaniem.

Jeżeli w kwietniu br. Bułgaria wejdzie do mechanizmu ERM II, czyli tzw. poczekalni strefy euro, przyłączenie się do eurolandu w 2023 r. jest realne.

Bułgarski minister finansów Władisław Goranow zapewniał, że Bułgaria wejdzie do ERM II w minionym roku, lecz do tego nie doszło.

Na pytanie, czy Bułgaria powinna znieść obowiązujący od 2006 r. podatek liniowy ma poziomie 10 proc. dla osób fizycznych i 15 proc. dla podmiotów gospodarczych, Georgiewa nie wypowiedziała się kategorycznie. Jej zdaniem "rozsądny podatek progresywny nie przeszkadza, a może wspierać wzrost gospodarczy, ponieważ ogranicza nierówność społeczną". Jednocześnie szefowa MFW dodała, że państwa, które wybrały podatek liniowy, powinny bardzo uważnie podchodzić do sprawy jego zmiany i ocenić czy przyczyny, przemawiające za jego wprowadzeniem, nie są nadal aktualne.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ cyk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 44 onepropos

@szeregowy_forumowicz czekam na te chwile gdy Szwecja, Czechy, Wegry, Rumunia czy Dania zorientuja sie jaka bzdure popelnily nieaplikujac do euro zony i zasypia EBC podaniami.

! Odpowiedz
44 23 szeregowy_forumowicz

Szwecja i Dania nie muszą, to już jest pierwsza liga. Reszta + Polska to chłopki roztropki.

! Odpowiedz
10 54 onepropos

Bedzie swietna okazja aby sprawdzic czy bulgarska lira umocni sie o 15% czy wiecej w ciagu 2 lat trwania ERM 2. A pozniej o ile podrozeje cappucino i podstawowe dobra.

! Odpowiedz
20 8 karbinadel

A w Polsce o ile podrożały? Czy aby nie bardziej, niż w krajach euro?

! Odpowiedz
64 29 szeregowy_forumowicz

Czekam na Silvio i komentarz o konieczności pokrywania się obszarów fiskalnych i monetarnych. Wolacy lubią być w drugiej lidze i wmawiać dookoła ze są najlepsi, 27:1.

! Odpowiedz
73 25 mith21

dlaczego tylko Polska jest takiej w dudzie? Inne kraje się rozwijają i idą do przodu, a my tak jakby się uwsteczniamy od kilu kat?

! Odpowiedz
2 39 tomitomi

podatek liniowy 10% w Bułgarii !??.......no ,proszę !,,,,, prawie jak w ameryce ,

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil