Szefowa MFW: Kryzys będzie znacznie głębszy niż w 2008 roku

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa powiedziała w piątek, że nadchodzący kryzys gospodarczy będzie "znacznie głębszy" niż podczas recesji spowodowanej krachem finansowym w 2008 roku. "Mamy gigantyczny problem" - podkreśliła.

(fot. REMO CASILLI / Reuters)

"To kryzys niepodobny do żadnego innego (...). Nigdy w historii MFW nie byliśmy świadkami sytuacji, w której gospodarka świata stanęła w miejscu (...) To kryzys, który wymaga tego, byśmy działali razem" - powiedziała Georgiewa.

Georgiewa podkreśliła, że rynki wschodzące są szczególnie narażone i już teraz "uciekło z nich 90 mld dolarów" przeznaczanych wcześniej na inwestycje. W szczególnie trudnym położeniu jest Afryka, której należy koniecznie "dostarczyć awaryjnego finansowania".

"Mamy do czynienia z gigantycznym problemem, ale wiele kroków (zaradczych) zostało już podjętych" - dodała.

Mimo to oceniła, że jedną z najgroźniejszych perspektyw w ocenie MFW jest fala bankructw i masowych zwolnień, które sprawią, że gospodarcze ożywienie stanie się trudniejsze.

Zapewniła jednak, że jest gotowa wykorzystać tyle z jej wartego 1 bln dol. "budżetu wojennego", ile będzie trzeba, by odpowiedzieć na kryzys związany z pandemią.

Georgiewa zwróciła uwagę, że "wyjątkowo wiele krajów" już teraz zwróciło się o pomoc finansową, a MFW będzie "współpracować z Klubem Paryskim i Bankiem Światowym" nad moratorium na spłatę długów tych państw.

W ubiegłym tygodniu Georgiewa powiedziała, że "jest oczywiste", iż globalna gospodarka wkroczyła w recesję, która będzie głęboka, a szczególnie zagrożone są gospodarki rozwijające się.(PAP)

fit/ akl/ arch/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 silvio_gesell

Wow, i za to Ci płacimy?

! Odpowiedz
19 6 tristans

Nie ma żadnego kryzysu, tylko przyszły nowe gorsze czasy. Szok powoli mija i następuje powolna adaptacja do nowych warunków.

! Odpowiedz
4 39 dzolna

Spokojnie, Eryk Łon, członek RPP nie widzi oznak ryzyka recesji ;p

! Odpowiedz
0 17 tomekyy

Naprawde o i mysla, ze jak dodrukuja to bedzie wszyscy cacy? Przeciez wszyscybuciekba w srebro i zloto!

! Odpowiedz
1 47 warszawyak

Jak głód zajrzy ludziom do oczu to dojdzie do rewolucji i nic ani nikt nie pomoże decydentom , którzy uważają , że nieograniczony dodruk pustego piniądza to panaceum na każdą dekoniunkturę gospodarczą .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil