REKLAMA

Szefowa KE w ukraińskim parlamencie. "Europa będzie po stronie Kijowa"

2022-07-01 09:48
publikacja
2022-07-01 09:48
Szefowa KE w ukraińskim parlamencie. "Europa będzie po stronie Kijowa"
Szefowa KE w ukraińskim parlamencie. "Europa będzie po stronie Kijowa"
/ Komisja Europejska

Europa będzie po stronie Kijowa tak długo, jak będzie trzeba; widzę przyszłość Ukrainy w Unii Europejskiej, ponieważ przeszliście trudną drogę od rewolucji godności w 2014 roku i wybraliście, że chcecie być demokracją - powiedziała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w parlamencie Ukrainy podczas wystąpienia transmitowanego za pomocą wideołącza.

"Utrzymaliście funkcjonowanie instytucji państwa, w tym parlamentu, mimo wszelkich przeciwności losu - w tym w najtrudniejszych chwilach rosyjskiej inwazji. Doceniamy wasze wysiłki. Właśnie ze względu na swoją determinację, upór i odwagę Ukraina została doceniona przez wszystkie kraje Wspólnoty i otrzymała status kandydata do członkostwa w UE" - dodała von der Leyen w Radzie Najwyższej.

Komisja Europejska

Przewodnicząca KE zadeklarowała, że unijne instytucje dołożą wszelkich starań, by wspomóc Kijów w konfrontacji z Moskwą. "Nie spoczniemy, dopóki Ukraina nie zwycięży. Jesteście odważnym pokoleniem, które śmiało maszeruje w kierunku (europejskiej) przyszłości, a my pracujemy dzień i noc, żeby udzielać wam wsparcia. (...) Ostatecznym sukcesem Ukrainy będzie jej akcesja do Unii" - powiedziała polityk.

Von der Leyen doceniła dotychczasowe sukcesy Kijowa na rzecz modernizacji państwa, wskazując m.in. na reformy antykorupcyjne i zmiany w ustawodawstwie. "Ukraina jest jedynym krajem Partnerstwa Wschodniego, który przyjął prawne zobowiązanie, by uwolnić gospodarkę od wpływu oligarchów" - zauważyła przewodnicząca KE.

Jak dodała, instytucje i państwa UE będą uczestniczyć "ręka w rękę" z Ukrainą w odbudowie tego kraju po rosyjskiej inwazji. Von der Leyen zapowiedziała, że w przyszły poniedziałek weźmie udział w konferencji poświęconej temu zagadnieniu.

W Radzie Najwyższej wystąpił też w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podziękował von der Leyen za "rolę lidera" w przyznaniu Kijowowi statusu kandydata do członkostwa w UE.

"Udało nam się uzyskać ten status w rekordowo krótkim czasie. (...) Nie jesteśmy już dłużej sąsiadami Europy, ale członkami wspólnej europejskiej rodziny i podzielamy te same wartości. Integracja z UE oznacza dla obywateli Ukrainy lepszą przyszłość, razem uczynimy Europę silniejszą. Flaga Unii w ukraińskim parlamencie nie tylko ma znaczenie symboliczne, lecz wskazuje też na nasze zadanie, którym jest pełne członkostwo we Wspólnocie" - zadeklarował Zełenski.

"Chcemy na Ukrainie równie spokojnych poranków, jak w krajach Europy" - dodał prezydent, nawiązując do piątkowych rosyjskich ataków rakietowych na obwód odeski. Według aktualnych danych, w ostrzałach zginęło co najmniej 18 osób.

23 czerwca Rada Europejska podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do uzyskania członkostwa w Unii. Przywódcy UE postanowili również uznać europejską perspektywę Gruzji. (PAP)

szm/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
wibor3m10procent
Miejmy nadzieję że dostała wygodną sofę i nie pobeczała się jak w Turcji.
dasbot
"..............ponieważ przeszliście trudną drogę od rewolucji godności w 2014 roku i wybraliście, że chcecie być demokracją.."

Tak, kolorowa rewolucja pod egidą Victori "f...cuk the EU" Nuland i pomocników np. Radosław Sikorski......... Do tego Soros, Kołomyjski, który wypromował w swojej TV komika, który
"..............ponieważ przeszliście trudną drogę od rewolucji godności w 2014 roku i wybraliście, że chcecie być demokracją.."

Tak, kolorowa rewolucja pod egidą Victori "f...cuk the EU" Nuland i pomocników np. Radosław Sikorski......... Do tego Soros, Kołomyjski, który wypromował w swojej TV komika, który później został prezydentem tego straconego kraju (szkoda zwykłych ludzi). Do tego z chazarskim rodowodem, podobnie jak Nuland, Freeland, Blinken i inni.

Ursula von der Lügen..........tak powinna się ta Pani nazywać......niewybrana w demokratycznych wyborach, wypowiadająca się w sprawach demokracji................ i myśli, że po wolcie z Big Pharma w sprawie szczepień, jawnego konfliktu interesów (mąż lekarz pracujący dla jednej ze spółek z tej branży), po efektach jej pracy jako ministra obrony Niemiec, etc ktokolwiek myślący uwierzy i weźmie na serio jakiekolwiek jej słowa. Powodzenia......
and00 odpowiada (usunięty)
Napisal coś niezgodnego z prawdą
czy po prostu prawda w oczy kole lewicowych "demokratów" i konieczna jest cenzura?

Powiązane: Ukraina w Unii Europejskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki