REKLAMA

Szefowa KE: Osiągnęliśmy 100 mln zaszczepień w Unii Europejskiej

2021-04-14 14:12
publikacja
2021-04-14 14:12
fot. Pool / Reuters

Osiągnęliśmy 100 mln zaszczepień w Unii Europejskiej - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poinformowała również o rozpoczęciu negocjacji z firmami BioNTech i Pfizer ws. dostaw 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023.

"Dobra wiadomość jest taka, że szczepienia w Europie przyspieszają. Dziś (w środę)osiągnęliśmy 100 mln zaszczepień. Z tego 27 mln Europejczyków zostało w pełni zaszczepionych, czyli otrzymało dwie dawki" - powiedziała von der Leyen.

Zastrzegła jednak, że wciąż istnieje wiele czynników, które mogą zakłócić planowany harmonogram dostaw szczepionek. Widać to chociażby po ogłoszeniu we wtorek przez firmę Johnson & Johnson wstrzymania wprowadzania na rynek swojego preparatu - podkreśliła.

"Dlatego z przyjemnością informuję, że osiągnęliśmy porozumienie z BioNTech-Pfizer, aby po raz kolejny przyspieszyć dostawy szczepionek. 50 milionów dodatkowych dawek szczepionek BioNTech-Pfizer zostanie dostarczonych w drugim kwartale tego roku, począwszy od kwietnia. Początkowo przewidziano, że dostawa tych 50 milionów dawek nastąpi w czwartym kwartale 2021 r. Obecnie są one dostępne w drugim kwartale" - oświadczyła przewodnicząca KE, dodając, że w środę Komisja rozpoczęła negocjacje z BioNTech-Pfizer ws. dostawy 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023.

Nowy kontrakt ma dotyczyć nie tylko produkcji szczepionek, ale także niezbędnych komponentów. "Wszystko to ma odbywać się w UE" - powiedziała von der Leyen.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz i Łukasz Osiński (PAP)

asc/ luo/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki