Szefowa CDU: Nie wykluczamy w razie konieczności zamknięcia granic

Przewodnicząca niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer oświadczyła, że nie wyklucza zamknięcia granic, gdyby miało dojść do kryzysu migracyjnego, jak w 2015 roku - podała we wtorek agencja dpa. Do Niemiec trafiło wówczas około miliona migrantów.

(fot. Fabian Bimmer / Reuters)

"Jako ostateczny środek, jest to jak najbardziej możliwe" - powiedziała szefowa współrządzącej partii w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ARD pytana o ewentualne wprowadzenie kontroli na granicach, gdyby miało ponownie dojść do analogicznej sytuacji, jak w roku 2015.

Przewodnicząca CDU zastrzegła jednocześnie, że obecne uwarunkowania są zupełnie inne wskazując, że kanclerz Angeli Merkel udało się osiągnąć porozumienie z sąsiadami i na ich podstawie można negocjować ewentualne rozwiązania. Kramp-Karrenbauer podsumowała w ten sposób dwudniowe spotkanie przedstawicieli swojej partii i ekspertów, którzy debatowali nad polityką migracyjną rządu Merkel.

Dokument opracowany na zakończenie spotkania zawiera szereg postulatów mających na celu usprawnienie istniejących procedur. Znalazła się wśród nich propozycja wprowadzenia "systemu wczesnego ostrzegania", który wskazywałby na potencjalne ruchy migracyjne i punkty zapalne.

Kramp-Karrenbauer nie ukrywa, że celem spotkania było wysłanie jasnego sygnału wyborcom. "Powinniśmy dobitnie stwierdzić: wyciągnęliśmy wnioski" - mówiła na zakończenie spotkania w poniedziałek, w którym wzięło udział około 100 osób.

Wśród mówców, oprócz polityków, byli też policjanci i naukowcy. Tabloid "Bild" relacjonując spotkanie zwraca we wtorek szczególną uwagę na wystąpienie funkcjonariusza Policji Federalnej (Bundespolizei) Manuela Ostermanna. Jego zdaniem dla usprawnienia deportacji niezbędne jest stworzenie specjalnych ośrodków, w których będą przebywać osoby, których wnioski o azyl zostały odrzucone.

Uczestniczący w spotkaniu czołowy politolog Egbert Jahn zasugerował rozwiązanie, które natychmiast wzbudziło kontrowersje: stworzenie specjalnych osiedli dla migrantów. "Powinny one powstać na wyspach lub na terenach trudno dostępnych, żeby ograniczyć mobilność. Tylko na tych wyspach migranci otrzymywaliby świadczenia socjalne" - mówił cytowany przez "Bild" naukowiec.

Konsekwencje kryzysu migracyjnego wciąż są odczuwane w RFN na poziomie politycznych, gospodarczym i społecznym. Decyzje kanclerz Merkel w dziedzinie migracji doprowadziły do wzrostu znaczenia narodowo-konserwatywnej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), która od 2017 roku zasiada w Bundestagu, a od 2018 roku jest reprezentowana we wszystkich landtagach Niemiec. (PAP)

asc/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 sham69

Ograniczenie mobilności? Zamknięcie w osiedlach/wyspach?
Brzmi jak więzienie. Tam też mamy ograniczenie mobilności i poniekad jest to specjalne osiedle dla "wybranych" .
Rozwiązaniem powinno być niewpuszczanie i deportacja, a nie zamykanie.szczelna granica i tyle.

! Odpowiedz
0 12 carlito1

Nie legalne przekroczenie granicy to powinien by areszt do wyjaśnienia i deport albo w razie ucieczki choroba ołowiowa... I po tym pierwszym przypadku następnych by już nie było....

! Odpowiedz
25 6 borma

Konsekwencje wynikly rowniez z tego , ze niewiele krajow zdecydowalo sie przyjac uchodzcow , czym kraj bardziej (pseudo) chrzescijanski tym bardziej wrogi i zamkniety dla uchodzcow.

! Odpowiedz
4 45 karbinadel

Pan z policji ma rację. Ponieważ większość migrantów to nie są żadni uchodźcy, po negatywnym rozpatrzeniu wniosku o azyl, powinni być deportowani natychmiast. A przynajmniej izolowani w areszcie deportacyjnym, żeby nie trzeba ich było potem na nowo szukać po całej Europie

! Odpowiedz
27 32 ajwaj

""Tylko na tych wyspach migranci otrzymywaliby świadczenia socjalne""

na pewno zgodza sie przyjaciele z Madagaskaru, duzo pracy tam np. na plantacjach trzciny cukrowej

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil