REKLAMA

Szefernaker: System pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony

2022-11-29 08:21
publikacja
2022-11-29 08:21

System pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony. Dziś rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy regulującej wsparcie dla Ukraińców – poinformował we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PiS Paweł Szefernaker.

Szefernaker: System pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony
Szefernaker: System pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony
fot. ALEXANDROS AVRAMIDIS / / Reuters

"Dziś jest posiedzenia rządu i jednym z punktów jest nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy" – powiedział wiceszef MSWiA w radiu RMF. Wyjaśnił, że zgodnie z nowymi przepisami, każdy uchodźca z Ukrainy, który wyrobi w Polsce pesel i wyjedzie z Polski będzie miał "zamrażany" numer pesel "tak, żeby nie otrzymywać świadczeń, które są w Polsce".

"Do tej pory dawaliśmy na decyzję 30 dni, czy wróci, czy nie wróci" - przypomniał. Wyjaśnił, że chodzi o to, "aby nie dochodziło do jakkolwiek nadinterpretacji. (…) Tu musi być pewność, że państwo polskie pomaga tym, którzy tej pomocy potrzebują. System będzie uszczelniony" – oznajmił Szefernaker.

Wiceminister zapowiedział, że od 1 marca przyszłego roku zostanie wprowadzona odpłatność dla tych uchodźców, którzy już ponad 120 dni są w miejscach zbiorowego zakwaterowania. "Najpierw przez parę miesięcy opłata będzie wynosiła 50 proc. (kosztów zakwaterowania – PAP), później 75 proc. tak, żeby te osoby, które mieszkają w miejscach zbiorowego zakwaterowani opłacanych przez polski budżet dokładały się do kosztów swojego zamieszkania" – wyjaśnił.

"Najważniejsze dla nas jest to, aby Polacy mieli przeświadczenie i żeby wiedzieli, że rząd dba o finanse publiczne i że nie ma takiej możliwości, żeby jakieś środki publiczne trafiały do uchodźców, które nie powinny do nich trafić. W związku z tym uszczelniamy system związane z wjeżdżaniem i wyjeżdżaniem do Polski, a w konsekwencji także ze świadczeniami, które otrzymują uchodźcy" - oznajmił.

Poinformował, że dziennie do Polski przyjeżdża około tysiąca osób, które wskazują, że są uchodźcami. Jednak władze przygotowują się na ewentualny większy napływ uchodźców Ukrainy.

"Chodzi m.in. o możliwość szybkiego przywrócenia infrastruktury, która to umożliwi. W zeszłym tygodniu mieliśmy spotkanie z PKP, tak żeby było ono przygotowane na różne scenariusze. Dziś mamy spotkanie doraźnego zespołu komisji wspólnej rządu i samorządu, spotkania z wieloma innymi podmiotami, które się tym zajmują. Wiemy, że samorządy i organizacje pozarządowe będą w stanie tę infrastrukturę związana z punktami informacjami, recepcyjnymi, miejscami zbiorowego zakwaterowania przywrócić" – powiedział Szefernaker. (PAP)

wnk/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
males
Już się ujawnia powoli prawdziwa twarz Polaka Narodowca-Katolika
warszawyak
Mam nadzieję, że winni tego konfliktu poniosą karę .


youtube.com/watch?v=RUP6B_GYMmA
faramir_z_gondoru
Nie poniosą. Banderowcy i postbanderowcy począwszy od 1943r. byli i są bezkarni. Wobec niektórych zbrodni świat jest ślepy, "bo się nie opłaca".
faramir_z_gondoru
Politycy PISu od zawsze dbają o swój naród, szkoda, że nie o nas Polaków.
lpg_plus_benzyna
Szanowny Panie Ministrze,
Napaść kacapów (najgorsze zło zła) na Ukrainę pokazał niestety roszczeniowość tych, których nazywacie w rządzie "przyjaciółmi".
Powstała też przedziwna definicja "Ukraińskiego Uchodźcy Wojennego", który (w nie tak małej liczbie) przyjechał do Polski wyłącznie po to, żeby wyrobić
Szanowny Panie Ministrze,
Napaść kacapów (najgorsze zło zła) na Ukrainę pokazał niestety roszczeniowość tych, których nazywacie w rządzie "przyjaciółmi".
Powstała też przedziwna definicja "Ukraińskiego Uchodźcy Wojennego", który (w nie tak małej liczbie) przyjechał do Polski wyłącznie po to, żeby wyrobić PESEL konieczny do pobierania polskich świadczeń typu 500+, po czym...powrócił na Ukrainę, z której niby uchodził i dalej pobiera nienależne świadczenie. Internet "mówi", że ponad 30% świadczeń wypłacanych Ukraińcom było nienależnych. Rozumiem, że rząd nakaże ich zwrot?

Ciekawe są też statystyki dotyczące służby zdrowia. Na przykład - szpitale informują, że wśród pacjentów leczonych onkologicznie, 20% stanowią uchodźcy Ukraińscy, którzy w Polsce uzyskali darmowy dostęp do nowoczesnych terapii onkologicznych. Taki sam jak przysługuje wyłącznie ubezpieczonym Polakom. Na Ukrainie musieliby za nie zapłacić. Szpitale przy tym informują, że Ukraińcy są w tej samej kolejce do leczenia co Polacy...czyli czas oczekiwania się wydłużył.

Cieszą takie informacje jak ta, że zaczynacie coś robić - oby skutecznie.

warszawyak
nie w takiej samej kolejce. Ukraińcy maja pierwszenstwo zarówno w dostaniu się do przedszkola, szkoły , uczelnię czy do szpitała. Czas oczekiwania wydłużył sie z tego powodu wyłącznie dla Polaków!
forfun
Ale chodzi tylko o przeświadczenie że rząd oszczędza czy o realne oszczędności - bo jeśli o to pierwsze to może wystarczą reklamy w tv zlecone zaprzyjaźnionej firmie i opłacone z budżetu.
jenak
Bruksela nałożyła sporo kar. Tu działają szybko, sprawnie. Gdy chodzi o uchodźców, rzeczownik odmieniany od lat przez urzędników brukselskich, nagle zaparcie.


Instrumentalizacja w tak trudnym czasie dla wielu wiele o niej/nich mówi.
tubak
Ta... Bruksela winna a nie twój PIS. Na wsi dyskusja przy sklepie to normalka.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki