Szefernaker: Będą dobre informacje dla Polaków żyjących na Wyspach

Jestem przekonany, że będą dobre informacje dot. praw Polaków mieszkających na Wyspach; stanowisko rządu Wielkiej Brytanii w tej sprawie jest coraz bardziej zbliżone do stanowiska Polski - powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera Paweł Szefernaker.

(fot. Chris Ratcliffe / Bloomberg)

"Jeżeli chodzi o prawa Polaków (mieszkających - PAP) na Wyspach, to stanowiska Wielkiej Brytanii i Polski są coraz bardziej zbieżne" - powiedział w sobotę rano w RMF FM Szefernaker. Wyraził także przekonanie, że "w najbliższym czasie tutaj będą bardzo dobre informacje dla Polaków, to znaczy, że wszystkie prawa nabyte - dla tych Polaków, którzy już je nabyli, ale także dla tych, którzy nabywają je w tym okresie w tej chwili przejściowym między referendum a realnym wyjściem (Wielkiej Brytanii z UE - PAP) - będą utrzymane". Zdaniem ministra to jest obecnie najważniejsze dla Polaków, którzy tam mieszkają.

Dopytywany, czy utrzymanie wszystkich praw nabytych przez Polaków żyjących na Wyspach, to oficjalne uzgodnienia między rządem Wielkiej Brytanii a rządem Polski wyjaśnił, że rozmowy na ten temat były prowadzone w piątek w Tallinie między premier Beata Szydło a premier Wielkiej Brytanii Theresą May, przy okazji unijnego szczytu poświęconego kwestiom cyfrowym, zorganizowanego przez estońską prezydencję w UE. Szefernaker dodał, że spotkanie premierów było oficjalne, a podczas tej rozmowy premier Szydło "po raz kolejny powtórzyła, że dla Polski to są kwestie absolutnie priorytetowe: pełna ochrona praw Polaków na wyspach oraz zobowiązania finansowe Wielkiej Brytanii".

Minister był także pytany o możliwość zmian w Unii Europejskiej pod względem jej podziału na dwie prędkości. Szefernaker odpowiedział, że kraje Unii Europejskiej przechodzą obecnie wewnętrzne kryzysy, a Polska w obliczu problemów utrzymuje wysokie bezpieczeństwo wewnętrzne i dobre wyniki gospodarcze. "Jestem przekonany, że jeżeli ktoś myśli dzisiaj o Europie dwóch prędkości, to stara się odwrócić uwagę od największych problemów w swoich państwach" - uważa Szefernaker. Dodał, że stanowisko Polski pod tym względem jest niezmienne. "Polska nadal będzie stała i stoi na takim stanowisku, że nie ma mowy o Europie dwóch prędkości i będziemy takie stanowisko reprezentować i wokół tego też będziemy tworzyć koalicje" - podkreślił minister.

Premier Beata Szydło spotkała się w piątek, przed szczytem cyfrowym UE w Tallinie, z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Ich rozmowa dotyczyła m.in. propozycji dotyczących brexitu, które May złożyła podczas wystąpienia w ubiegłym tygodniu we Florencji, a także kwestii pracowników delegowanych.

W czasie spotkania została potwierdzona data konsultacji międzyrządowych - które odbędą się 21 grudnia w Warszawie. Poprzednie polsko-brytyjskie konsultacje odbyły się pod koniec zeszłego roku w Londynie. O terminie konsultacji poinformowała wcześniej w piątek kancelaria premier May. Według Downing Street wezmą w nich udział ministrowie odpowiedzialni m.in. za politykę zagraniczną, obronę i bezpieczeństwo, a także handel.

Według relacji Downing Street polska premier ciepło przyjęła ubiegłotygodniowe przemówienie szefowej brytyjskiego rządu we Florencji, w którym May nakreśliła wizję przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Szydło po rozmowie z premier May podkreśliła także znaczenie szybkiego porozumienia ws. praw obywateli, w tym miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 r. (PAP)

tnt/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl